Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v budově muzea v Moravské Třebové za účasti nejvyšších představitelů Svazu lyžařů České republiky úseku travního lyžování. Rychnovský region v letošní sezoně reprezentovali Eliška Rejchrtová z Českého Meziříčí v kategorii předžákyň a v kategorii mužů Jan Němec z Olešnice v Orlických horách.

Konečné pořadí Českého poháru v travním lyžování určil závěrečný podnik letošní sezony, jímž bylo mistrovství České republiky. Do Předklášteří u Brna se sjela elita travních lyžařů ve všech věkových kategoriích, včetně několikanásobného mistra světa Jana Němce, který se bohužel již žádného závodu aktivně neúčastnil. Přijel, aby oficiálně uzavřel svoji lyžařskou kariéru a z rukou pořadatelů převzal pomyslný desátý glóbus, který díky zranění již nedokázal získat. Úspěšný reprezentant, který bojoval celou sezonu se svým zraněním z loňského roku, svoje síly směřoval pouze na jeden závod celé sezony, a to na zářijové mistrovství světa, které se uskutečnilo v Italském Tambré. Na světovém šampionátu potvrdil své kvality a formu. Ze čtyř závodů si přivezl po jedné medaili za první, druhé, třetí místo a symbolicky přidal i tu bramborovou. Což byla krásná tečka za jeho hvězdnou kariérou v tomto ne moc známém sportu.

Na mistrovství České republiky měl náš okres ještě jedno želízko v ohni. A to Elišku Rejchrtovou z Českého Meziříčí, která stejně jako Jan Němec trénuje v Olešnici v Orlických horách. Jedenáctiletá lyžařka, která startuje za tým OK Ski, obhajovala dva mistrovské tituly z minulého roku. To se jí povedlo na jedničku. V obřím a superobřím slalomu předvedla bezchybné jízdy s časy, které by stačily na medailové umístění v kategorii vyšší. Přidala tak k letošnímu celkovému vítězství mezinárodního FIS Grasski Children cup 2015 ještě další dva tituly Mistr České republiky 2015. V technicky postaveném slalomu dokonce jako jediná projela trať bez pádu nebo opuštění trati, takže i tentokrát potvrdila své lyžařské schopnosti a získala titul Mistr České republiky i ve slalomu.

Tímto si zajistila celkové prvenství v Českém poháru a úspěšně završila své působení v kategorii předžákyň a příští rok ji již budeme sledovat v kategorii mladších žákyň.
Sportovní program však pro talentovanou lyžařku nekončí, protože již zahájila přípravu na sezonu zimní. Čekají ji několik soustředění v Rakousku na Hintertuxu a v prosinci v Itálii v lyžařském středisku Aprica. (lr, dr)