Dlouhodobou jedničkou mezi českými cyklistickými stájemi je PSK Whirlpool-Author. Po loňském sestupu z druhé světové divize se letos královéhradecký tým musel spokojit se závody nižší kategorie. Přesto si vedl znamenitě. Více než tři desítky pódiových umístění v závodech kategorie UCI a Českého poháru hovoří za vše. „Určitě to nebyla špatná sezona,“ říká šéf stáje VLADIMÍR VÁVRA (na snímku) z Opočna a zároveň už poodkrývá karty pro příští rok.

Jak hodnotíte sezonu po sestupu do třetí kategorie? Byl to velký pád?

Samozřejmě jsme věděli, do čeho jdeme, neboť jsme v této divizi byli už dříve. Pokud se na letošní rok podívám co do získávání UCI bodů z Europe Tour, které pro nás byly důležité z hlediska startu na mistrovství světa, tak to určitě nebylo špatné. V pořadí týmů jsme aktuálně na třiadvacáté pozici z více než stovky hodnocených. Naši závodníci přitom získali dvě třetiny bodů, které měla Česká republika v pořadí států. Vyhráli jsme dost závodů, rozhodně jsme byli vidět. Osobně si myslím, že můžeme být spokojeni.

Zamlouvaly se vám starty v domácích podnicích, kde jste se dříve moc objevovat nemohli?
Musíme to vidět ze dvou pohledů. Za prvé máme české sponzory a ti mají zájem, abychom byli vidět více u nás. Takže jsme tomu museli podřídit program. Za druhé tím, že jsme šli o kategorii dolů, tak se nám malinko zúžila možnost účasti na některých závodech. Ze zhruba osmdesáti procent jsme startovali na stejných závodech jako rok předtím. Nepočítám jaro, které většinou probíhalo v Belgii. Když to vezmu reálně, tak jsme letos ani neměli vhodné typy závodníků, kteří by belgické závody byli schopní dobře zajet.

Neztráceli vaši jezdci motivaci, když na domácí scéně všechno vyhrávali?
To nevím, ale opět se na to podívám z druhého pohledu. Ve druhé kategorii při podnicích v Belgii tvořili většinu našich výsledků cizinci jako Hondo, Schulze nebo Sinkewitz. Že by naši kluci dosahovali převratných výsledků, to se říct nedá. Velmi dobře však pomáhali lídrům, kteří by bez nich nevítězili.
Ale když budeme upřímní, bez cizinců bychom sami takových výsledků nedosáhli. Letos jsme jeli také těžké závody, v nichž byla silná konkurence, a kluci se dokázali prosadit. Jednalo se o závody, které jim víc seděly, tedy těžší kopcovité.

K jakým změnám dochází před nadcházejícím rokem?
Tým teď radikálně omlazujeme. Kariéru ukončil Martin Mareš. Neprodloužili jsme smlouvu Kloučkovi a Hebíkovi. Skončili u nás také Kaltofen a Jakub Danačík. Do německé formace NetApp odchází König, Schulze zase míří do Polska.

Berete jako úspěch, když König jde výš?
V letošním roce měl dobré výsledky. NetApp byl ve stejné kategorii jako my, ale od nadcházející sezony bude působit ve druhé divizi. Leo už navíc ve druhé divizi jezdil, takže to zná. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby se dostal do ProTour, ale uvidíme. Ales〜poň bude mít novou motivaci.

Může se dál prosadit?
Myslím, že ano. Letos se hodně zlepšil v časovce a vyjede kopec, takže pokud bude víc jezdit hlavou, určitě o něm můžeme ještě hodně slyšet.

Jak to myslíte?

Nevím, jak to správně popsat. Kolikrát se mi zdálo, že jezdil otráveně, nebyl vpředu a tím se zbytečně připravil i o celkové vítězství. V některých případech měl poněkud laxní přístup. Když se podívám na poslední etapák Okolo Bulharska, tak ho mohl s přehledem klidně i celý vyhrát. Bohužel v první etapě zůstal vzadu a chytil skoro hodinové manko, a to je pak těžké.

Kdo do vašeho týmu přichází?
Přišli dva letošní junioři Večeřa a Dvorský. Dále jsme získali Hoška, jenž bude druhým rokem v mužích. Další novou tváří je biker Hudeček, který je ovšem už mimo kategorii do třiadvaceti let. Zůstávají Benčík, Bucháček, Dlouhý, Kozubek, Tomáš Danačík a Španěl Marc Reynes.

Máte představy, jak by příští sezona měla vypadat?
Tým je určitě oslabený a nebude tak silný jako v minulých letech. Ale to k tomu patří. Musela přijít doba, kdy se potřeboval omladit. Navíc to po nás požaduje i Mezinárodní cyklistická unie, v této kategorii chce mít víc jezdců do sedmadvaceti let.

Takže závodní cíle budou jiné?
Zůstávají stejné, navíc se rozšiřují o kategorii do třiadvaceti let, tedy o mistrovství Evropy a světa. Jinak výkonnostní cíle se budou zaměřovat opět na české závody, mistrovství republiky, Český pohár a na některé akce v zahraničí.

Jak bude vypadat právě zahraniční program?
Teprve se dává dohromady, ale oproti loňsku by v něm nemělo dojít k podstatným změnám.

Co sponzoři, zůstávají všichni?
Ti hlavní, tedy Whirlpool a Author, zůstávají. Budeme tedy mít pořád stejný název. Možná dojde k menším změnám u drobných sponzorů, nicméně k ovlivnění týmu nedojde.

Stáj má nové sídlo i s ubytovací kapacitou. Budou tedy mladí jezdci více pod dohledem?
Tak už to fungovalo i doteď. Mladí kluci totiž od září chodí na střední školy, takže už jsou u nás v Hradci Králové ubytovaní. Záměr, který jsme měli, se naplnil. Závodníci zde bydlí a vytváří se tak dobrá tréninková skupina. Počítám, že tu bude trvale zhruba šest cyklistů a ti budou mít tréninkový program a veškeré zabezpečení.

Kdy tým začne s přípravou na novou sezonu?
Zatímco pro nás, funkcionáře, se moc nezměnilo a stále jsme pracovali dál, kluci měli volno. Teď už jsou v plné přípravě. Předminulý týden se tým sešel v plné sestavě na prvním srazu.

(pp, pt)