Devětačtyřicátý ročník Skiinterkriteria, který patří mezi pět nejvýznamnějších podniků v žákovské kategorii na světě, je minulostí. V sobotu se dvoudenní klání uzavřelo před zraky českého prezidenta Václava Klause, který na závěr předal ceny nejlepším závodníkům v obřím slalomu. Hlava státu byla jistě potěšena, neboť nejúspěšnější zemí se stala Česká republika, která získala celkem dvanáct medailí (3 zlaté, 5 stříbrných, 4 bronzové).

Stínem závodů v Říčkách v Orlických horách bylo vážné zranění slovinské závodnice, kterou musela po srážce s turistou převézt v bezvědomí helikoptéra do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Během sobotního obřího slalomu došlo také k pádu britské lyžařky. Ta byla s podezřením na otřes mozku transportována sanitkou do Rychnova nad Kněžnou. „Mrzí nás to, ale důležité je, že jsou obě dívky v pořádku,“ uvedl ředitel závodu Jaroslav Křístek.
Na svahu Zakletý získaly v první den, kdy se jel slalom, české naděje pět cenných kovů. Co to však bylo oproti sobotě. Obřímu slalomu čeští závodníci ve světové konkurenci naprosto dominovali. Z dvanácti možných medailí uchvátili sedm, dva závody vyhráli.

Nejúspěšnější českou účastnicí Skiinterkriteria se stala čtrnáctiletá starší žákyně Barbora Průdková. V pátek skončila s minimálním odstupem na druhém místě, o den později již prožívala vítězné pocity. „Obřák je mojí silnější disciplínou. Tak doufám, že se to povede,“ tvrdila po slalomu. A povedlo. Průdková byla v obou kolech nejrychlejší. Na trati s převýšením 190 metrů o délce 680 metrů zvítězila s náskokem 0,61 setiny před slovenskou reprezentantkou Prieložnou. Obě dívky si vyměnily místa na stupních vítězů z úvodního slalomu.

Dvě medaile získal také Jan Kučera v kategorii staršího žactva. V pátek vybojoval parádní jízdou v druhém kole bronz. Obří slalom mu sedl ještě lépe. Skončil druhý, přitom od prvního místa ho dělilo titěrných šest setin vteřiny. O ty byl rychlejší Žan Psenner ze Slovinska. „Byly to skvělé závody. Trať výborně upravená. Je to moje první vítězství na tak důležitých závodech,“ radoval se mladý Slovinec.

Češi sklízeli úspěchy taktéž v kategorii mladšího žactva. Mezi dívkami se v obřím slalomu zadařilo Petře Kotrlové (2. místo) a Nikole Bubákové (3. místo). Ještě lépe se vedlo chlapcům. Jan Zabystřan suverénně přemohl světovou konkurenci a zvítězil s více než vteřinovým náskokem. Na třetí pozici se umístil Jan Kubín. V pátek druhý Tomáš Klinský z TJ Sokol Deštné byl v obřím slalomu pátý.

Ve výsledcích

Obří slalom

Starší žáci: 1. Psenner (Slovinsko) 1:36,28, 2. Kučera (ČR) +0,06, 3. Skořepa (ČR), +0,36.
Mladší žáci: 1. Zabystřan (ČR) 48,88, 2. Gedra (Lotyšsko) +1,06, 3. Ouvín (ČR) +1,52.
Starší žákyně: 1. Průdková (ČR) 1:36,19, 2. Prieložná (SVK) +0,61, 3. Gabrielssonová (Švédsko) +1,37.
Mladší žákyně: 1. Cakalaová (Polsko) 50,80, 2. Kotrlová +0,13, 3. Bubáková (obě ČR) +0,30.
Pořadí národů: 1. Česká republika 256 bodů, 2. Slovinsko 167, 3. Slovensko 129.