Největší českou hvězdou sobotního atletického mítinku Velká cena Nového Města nad Metují byl překážkář Petr Svoboda, který už zvolna ladí formu na srpnové mistrovství světa v Pekingu.

Petře, spokojenost s výkonem, nebo jste tady v Novém Městě od sebe čekal více?
Závod byl výborný, počasí skvělé, jenom…

…co?
Prostě občas ten atlet nebo sportovec má den blbec. A já mám zrovna dnes takový ten fyzicky utrápený den. Přijde mi, že jsem takový uťáplý, nejsem tak dynamický jako v jiných závodech a navíc byly i hodně silné poryvy větru.

Proti?
Ani ne, právě, že nefoukal konstantně buď do zad, nebo proti, ale byl hodně nárazový, což dokáže člověka dost rozhodit. Ale díky tomu Brazilci jsem ještě zabral, protože jsem viděl, jak mě předjíždí. Takže díky němu jsem běžel tak, jak jsem běžel, ale umím si představit, že by to mohlo být podstatně lepší.

Tady v cílovém prostoru jsem zaslechl, že se vám ozvala Achillova šlacha. Je to s výhledem na Peking problém?
To jsou bohužel neustálé problémy a boje s tím, že mě pobolívá ta druhá, neoperovaná achillovka, se kterou bojuji od návratu. Občas to právě přeženu, a protože teď dostávala tři a půl roku na pr…, tak se o ni musím dvojnásobně starat. Teď se snažím uhlídat tak, aby z toho nebyl žádný velký problém. Je to pořád jen lehce namožená achillovka s mírným přetížením. Není to nic vážného, ale když to bolí, tak ten závod není stoprocentní, protože hlava se bojí.

Znamená to, že nyní budete závody vypouštět a budete se už koncentrovat vyloženě na mistrovství světa?
Ne, to opravdu nezvládnu. Když něco slíbím, tak se to snažím dodržet. A mítink v Táboře je moje srdcovka. Tady jsem to pořadatelům také dlužil, protože vloni jsem nedoběhl a mrzelo mě to neuvěřitelným způsobem, a proto jsem jim slíbil, že letos opět přijedu. Zároveň vím, že se v Táboře dá běžet hodně rychle a je to ob dva dny, takže teď ještě půjdu tady na umělku a dám si lehký trénink a už se budu chystat na Tábor, protože vím, že ten bude hodně rychlý.

Trochu mě překvapilo, že jste dal přednost Novému Městu před závodem Diamantové ligy v Londýně?
Pro mě je v tuto chvíli důležitější závodit doma v příjemném prostředí, mezi svými. Kdybych jel na diamantovku, mohl bych si třeba zaběhnout 13,40, ale zrovna včera (v pátek – pozn. autora) v Londýně panovaly příšerné podmínky, kdy dost pršelo a byl i silný protivítr.

Ten vítr tady byl ale také?
To je pravda, takže já jsem tady v podstatě dnes měl takový malý Londýn a navíc konkurence taky byla moc pěkná. První trojice byla taková, že mě hnala před sebou a nenechala mě ani na chvíli zvolnit, takže kam se hrabe Londýn. Všude dobře, doma nejlíp.

Řekli na mítinku…
JOE MORRIS, vítěz sprintu na 200m: „…divákům děkuji za podporu a soupeřům za to, že na mě vytvářeli tlak. Teď budu slavit, protože pokaždé je důvod, proč slavit"

ANDRZEJ KUCH, vítěz mužské dálky: „…kdyby to bylo lepší, byl bych spokojenější. Za rok tady opět budu"

SYLWESTER BEDNAREK, vítěz výškařské soutěže: „…do Nového Města jsem přijel pro limit do Pekingu, což se mi bohužel nepovedlo, protože jsem už dorazil docela unavený. Teď půjdu odpočívat"

YULIYA KUTAKH, vítězka běhu na 1500m žen: „…o překonaném rekordu mítinku jsem vůbec nevěděla. Dnes to ale bylo hodně těžké, foukal nepříjemný nárazový vítr a bylo také dost dusno"

MATEUSZ DEMCZYSZAK, vítěz běhu na 1500m mužů: „…neběželo se mi dobře. Tempo bylo pomalé až na poslední dvoustovku, která byla naopak hodně rychlá. Divákům velké díky za podporu"

CASTER SEMENYA, vítězka běhu na 400m žen: „…moc děkuji, že jsem k vám mohla přijet. Pro mě to byla čtvrtka po delší době a na mě je to dost rychlá trať. V Táboře se pokusím o limit do Pekingu na 800 metrů"

JANA KOREŠOVÁ, vítězka ženské dálky: „…chtěla jsem skočit dál. Škoda, že soupeřky neskákaly o něco dále, tak bychom se určitě vzájemně ještě více vyhecovaly"

ALEŠ ŽĎÁRSKÝ, ředitel mítinku: „…z mého pohledu jsme pro to více udělat nemohli. Účast byla nadstandardní, což dokládají i čtyři nové rekordy, takže my jsme spokojeni."