„Každopádně je lepší sníh odhazovat než jej pracně navážet na trať,“ konstatuje Jiří Ehl, ředitel 26. ročníku Orlického maratonu, který je opět zařazen do čtyřdílného seriálu Patria Direct Ski Tour.

Ženy si troufly na 40 kilometrů

Start závodu bude letos stejně jako vloni situován do sportovního areálu SKI Skuhrov nad Bělou za chatou Detecha. „Máme připravený standardní dvacetikilometrový okruh, na němž se v sobotu poběží půlmaraton volnou technikou. V neděli klasici v hlavní kategorii, která představuje maratonskou vzdálenost, zdolají okruh dvakrát,“ popisuje Ehl tratě tradičních vzdáleností, které na účastníky dvoudenního běžeckého klání čekají. Běžci na okruhu překonávají více než dvousetmetrové převýšení.
Novinkou letošního roku je vypsání závodu na 40 kilometrů pro ženy. V minulosti zástupkyně něžného pohlaví jezdily maximálně dvacítku.

Padne letos účastnický rekord?

Výtečné sněhové podmínky by se možná mohly postarat o pokoření účastnického rekordu. V minulosti se už v Deštném v Orlických horách postavilo do stopy více než sedm set vyznavačů běžeckého lyžování. „Máme na oba dva dny přihlášeno na čtyři sta sta vytrvalců. Řada z nich si v sobotu vyzkouší kratší bruslařskou trať a v neděli si pak troufnou i na maraton.“

Favorité závodu se hledají těžko

Mezi přihlášenými účastníky se jen těžko hledají favorité nedělního hlavního závodu. Vloni celkovému vítězi seriálu Ski Tour Stanislavu Řezáčovi stačilo startovat pouze ve třech dílech seriálu dálkových běhů. Nejhorší dosažený výsledek ze čtyř startů se totiž škrtá. S největší pravděpodobností bude třetí muž z Jizerské padesátky, který v uplynulých dnech neúspěšně usiloval o účast na olympijských hrách ve Vancouveru, chybět v Deštném také letos.
Příjezd aut stovek účastníku do Deštného by mělo řešit především parkoviště za Horským hotelem (hotel AREA, dříve Národní dům). Prezence a výdej startovních čísel bude probíhat v jídelně základní školy. Závodníci budou startovat ve dvou vlnách. Při vstupu do startovního prostoru je závodník povinen odevzdat startovní kupon připevněný na startovním čísle.
Občerstvovací stanice při závodě na 20 kilometrů bude umístěna přibližně v polovině. Při maratonu na 40 km budou připraveny tři - první na 10. km, druhá při průjezdu do druhého okruhu (20 km) a třetí na 30. km. K dispozici bude čaj, iontový nápoj Enervit, sušenky, čokoláda, banány a pomeranče. V cíli bude připraven čaj. Po nedělním závodě je pro všechny závodníky zajištěn guláš v jídelně základní školy.
Sobotní vyhlášení vítězů se uskuteční ve 13 hodin, nedělní o hodinu déle, vždy ve sportovním areálu SKI Skuhrov v prostoru startu.

Dvoudenní program Orlického maratonu

Sobota 6. února Orlický půlmaraton - 8. ročník

Start:
10.00 hlavní kategorie 20 kilometrů / 10.10 mládež 1, 3 a 5 kilometrů
Běží se volným stylem, starty jsou hromadné.
Prezence: pátek 5. února 15.00 až 18.00
sobota 6. února 7.30 až 9.00 - Deštné - Zákl. škola
Neděle 7. února Orlický maraton - 26. ročník
Start:
10.00 40 kilometrů / 10.15 20 kilometrů / 10.20 mládež 1, 3, 5 km
Běží se klasickým stylem (bruslení je zakázáno), starty jsou hromadné.
Prezence: v pátek a v sobotu od 15.00 do 18.00,
v neděli od 7.30 do 9.00, vždy v ZŠ Deštné v O. h.