„Když jsem jezdil po sportovištích, tak jsem viděl obrovské souboje. Viděl jsem každý krok, každý úder, každý pohyb provedený úplně naplno a ty souboje byly fascinující. Zažil jsem také situace, kdy se mladí sportovci zachovali podle hodnot fair play,“ líčil hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a pokračoval: „Byla obrovská hrdost dívat se na to, s jakou odvahou a nasazením dokážou sportovci o medaile bojovat. Všichni do toho dali srdce a tím byla Olympiáda dětí a mládeže úžasná.“
S tím, že jižní Čechy na pět dní pohltila nezapomenutelná atmosféra, souhlasí také náměstek hejtmana Jihočeského kraje Pavel Klíma. „Když jsme do toho před dvěma lety s Českým olympijským výborem a organizačním týmem Jihočeského kraje šli, měli jsme sen a představu - o úrovni sportu, počasí, organizaci. A mám pocit, že realita ten sen překonala,“ řekl.
Pouze sportovci z Hlavního města Prahy dokázali překonat hranici 500 bodů a suverénně ovládli celkové hodnocení čtrnácti krajů. Druhé místo obsadil s téměř sto bodovým rozdílem Jihomoravský kraj a stupně vítězů doplnil v těsném závěsu kraj Středočeský. Královéhradecký kraj obsadil jedenáctou příčku s bilancí patnácti zlatých, čtrnácti stříbrných a jedenácti bronzových medailí.
Na sportovištích i v Olympijském domě to každý den žilo díky tisícům fanoušků včetně dětí ze škol. Spolu s diváky na zahajovacím i závěrečném ceremoniálu se celková návštěvnost vyšplhala na téměř sto tisíc lidí. „Jihočeské týmy hodně vnímaly, že je jejich spolužáci a kamarádi chodili povzbuzovat. Sportoviště byla plná a podle trenérů jim to ohromně pomáhalo a motivovalo je to,“ prozradil náměstek hejtmana Jihočeského kraje Pavel Klíma. V hledišti však nechyběly ani desítky úspěšných sportovců, mezi něž patří vodní slalomáři Tereza Fišerová, Vít Přindiš a Václav Chaloupka, plavci Kristýna Horská a Ondřej Gemov, fotbalista David Lafata, baseballista Martin Mužík a další.
„Jsem přesvědčen, že každý z jižních Čech odjížděl s životním zážitkem. I přesto, že se jedná o Olympiádu dětí a mládeže, můžeme použít termín, že se stává dospělejší. Každým rokem ji všichni berou vážněji a kdyby k ní nepřistupovali jako k opravdové olympiádě, tak by se nám takto velký projekt nikdy nepodařilo uskutečnit,“ uvedl Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru.
1500 hodin přenosů
Na olympijské platformě czechteam.tv běželo každý den třicet živých přenosů, které dohromady trvaly 1500 hodin. Největší multisportovní akci v České republice si nenechaly ujít ani kamery České televize. Ta od pondělí do čtvrtka vysílala vedle sportovních klání také Studio ČT sport s moderátorem Tomášem Budkou.
Organizace největší multisportovní akce by se neobešla ani bez dobrovolníků. Těch se v letošním ročníku na různých pozicích vystřídalo 120. Především by ale Olympiáda dětí a mládeže neexistovala bez společného zapojení a úzké koordinace krajů a měst, sportovních svazů a klubů a partnerů akce. Olympijskou štafetu nyní přebírá Moravskoslezský kraj, který již za šest měsíců přivítá v roce 2025 zimní edici. Další letní ODM proběhne v roce 2026 poprvé v historii v Hlavním městě Praze.
Z tiskové zprávy