Mistrovství České republiky v motoskijöringu „Orion Shiva KTM Cup 2017" vyvrcholilo nedávno posledním šestým závodem v Dobřanech v Orlických horách. Každoročně patří do naší špičky v motoskijöringu i jezdci z Rychnovska. Jak se jim dařilo v letošním seriálu?

Jako lyžař byl krůček od zisku mistrovského titulu Filip Langer z Vamberka. S jezdcem Josefem Mňukem byli nakonec po dramatickém finále v Dobřanech celkově druzí, když měli stejně jako vítězní bratři Šrolerové celkově 97 bodů. O titulu rozhodl větší počet nejlepších umístění ve prospěch Šrolerů. Mňuk s Langerem tak neobhájili loňský mistrovský titul, ale celou sezonu jezdili velice dobře. Nejlépe zajeli v Rudníku, kde vyhráli.

Na závodní trať se vrátil rychnovský lyžař Petr Čížek, který v minulosti získal tři mistrovské tituly s Josefem Sládkem. Petr jel čtyřikrát s mladým Pavlem Dvořáčkem a vždy z toho byl velký výsledek. V Rudníku poprvé vystoupili na stupně vítězů, když byli třetí. Dokázali zvítězit i v jedné jízdě. A jejich vrchol přišel v posledním závodě. Na dobřanské trati dokázali po vynikajícím výkonu závod vyhrát a v tabulce MČR skončili na páté pozici.

Stabilní výkony podával javornický Michal Plíhal s lyžařem Josefem Poulem. Upoutávali pozornost svým nasazením a rychlostí. Dařili se jim i kvalifikace. Nejlépe zajeli v úvodním závodě v Letohradě, kde byli třetí. Škoda, že jim příliš nevyšel závod v Klášterci. Celkově v seriálu MČR obsadili 7. místo.

Velkým překvapením byly výkony mladíků Jiřího Mergance (Doudleby) a jeho lyžaře Jaromíra Vondrušky (Albrechtice). Mistrovský motoskijöring jezdili letos poprvé. I když jeli na slabší Yamaze 125 specifikace MX2, dokázali pravidelně vozit mistrovské body. V Dobřanech si dokonce vyjeli z kvalifikace přímý postup do finále, kde byli v cíli devátí. V MČR skončili celkově dvanáctí a pro příští sezonu získali prioritní startovní číslo 12.

Už řadu let patří k naší špičce Michal Roušavý z Javornice. Letos se mu ale s lyžařem Lukášem Marešem příliš nedařilo. Úvodní letohradský závod zajeli skvěle, když skončili těsně za stupni vítězů. Další závod v Rudníku se jim příliš nevydařil. Pro Michalovo onemocnění nemohli další tři závody jet. V posledním závodě v Dobřanech se snažili, ale nakonec se pro pád v B-finále nedostali do hlavní finálové jízdy. V MČR tak obsadili celkové čtrnácté místo.

Během sezony přešli z Orlického poháru do MČR i Martin Černý s Pavlem Rychtaříkem z Přestavlk. Ze svého prvního závodu v Horním Městě si přivezli i mistrovské body. V Klášterci se dostali dokonce do hlavního finále. Pak jeden závod vynechali a v Dobřanech jezdili dlouho na čele finále B, ale pozici si neudrželi. I tak získali celkem 12 bodů a 16. místo v seriálu.

Umístění jezdců z Rychnovska v MČR 2017:

2. Josef Mňuk – Filip Langer (Mňuk Racing Team z.s., Yamaha 450 4T) – 97 bodů;
5. Pavel Dvořáček – Petr Čížek (SMX Racing Team Rudník, KTM 250 2T) – 71;
7. Michal Plíhal – Josef Poul (SMX Racing Team Rudník, Suzuki 450 4T) – 63;
12. Jiří Merganc – Jaromír Vondruška (SMS motokrosu Pardubice, Yamaha 125 2T) – 23;
14. Michal Roušavý – Lukáš Mareš (Orion Racing Team, Honda 450 4T) – 17;
16. Martin Černý – Pavel Rychtařík (SMS motokrosu Pardubice, Suzuki 450 4T) – 12 bodů.

(dr, jv)