Na známém závodišti U Hradu se sešlo osmnáct nejlepších domácích dvojic. Pro zranění chyběli pouze Skalka s Břízou. Navzdory citelnému oteplení pořadatelé z AMK Dobřany připravili náročnou dobře sjízdnou trať. Kvůli rozbředlému tajícímu sněhu na konci závodu už terén připomínal jarní motokros.

Aby trať trpěla co nejméně, bylo po zkráceném dopoledním tréninku rozhodnuto, že se pojedou pouze tři série kvalifikačních jízd na čtyři kola. Kvalifikace dokonale prověřila výkonnost všech posádek a ubrala mnoho sil hlavně lyžařům. Půl tisícovky přítomných diváků bylo zvědavých, jak zvládnou trať dvě nejvíce favorizované dvojice – v průběžném pořadí vedoucí Marek s Navrátilem a druzí bratři Šrolerové. Kvalifikací ovšem nejlépe prošli Mencák s Bergerem, kteří dvakrát vyhráli a jednou dojeli na druhé pozici. Bez problémů postoupili bratři Šrolerové i Kunc s Prossem a Sládek s Čížkem.

Problémům se nevyhnuli lídři šampionátu Marek s Navrátilem. Ve 2. sérii kvalifikačních jízd po pádu lyžaře dojeli až šestí. Přímý postup do finále jim zachránilo až vítězství v poslední kvalifikační jízdě. Postoupili také Zářecký s Morávkem kteří dokázali, že těžké tratě jim vyhovují. Kvalifikace příliš nevyšla talentovaným mladíčkům Kubíčkovi s Hovadem, kteří dlouho sahali po přímém postupu. Ve své poslední jízdě vedli, ale pak chybovali a po pádu museli do finále B.

Finálové „béčko“ mělo zajímavý průběh. S neustále se zhoršujícím povrchem trati si překvapivě nejlépe poradili jihočeští jezdci z Motosportu Chýnov Vitouš s Hotovým. Vedoucí pozici udrželi až do cíle a poprvé se v letošním mistrovském seriálu mohli radovat z postupu do hlavního finále. Doprovodili je tam Mohaupt se Sejkem, kteří po špatném startu dokázali, že se vyplatí bojovat až do posledního kola. V něm předjeli nejen Fogla se Sabotou, ale i na druhé pozici dlouho jezdící Luxe s Glonkem. Do „áčka“ se neprosadili Kubíček s Hovadem, přestože měli šanci prosadit se v konečném pořadí do elitní desítky.

Marek ztratil lyžaře

Před finálovou jízdou měli nejblíže k titulu Marek s Navrátilem. Stačilo jim dojet na druhé příčce. Pokud se chtěli stát šampiony bratři Šrolerové, museli bezpodmínečně vyhrát. V případě výpadku obou nejvíce favorizovaných dvojic měli ještě šanci na úspěšnou obhajobu mistrovského titulu Sládek s Čížkem. Co více si diváci mohli před finále přát? Rozhodnutí měla přinést až poslední jízda desetidílného seriálu šampionátu!

Tempo finálové jízdy od začátku až do konce udávali klášterečtí bratři Šrolerové. Druhou příčku zajišťující zisk titulu si hlídali Marek s Navrátilem. Ale motoskijöring je nevyzpytatelným sportem, v němž rozhoduje až odmávnutí cílovým praporem. Marek dvě kola před koncem ztratil lyžaře a rázem se propadl do hloubky startovního pole. Na druhou pozici se za mohutného povzbuzováni diváků prodral domácí pár Švorc s Marešem. Pro ně bylo druhé místo dvojnásobně úspěšné, protože v celkovém pořadí předstihli Pavla Kunce a skončili v seriálu pátí. Na stupně vítězů dobřanského závodu se navzdory pádu těsně před cílovým odmávnutím dostali Sládek s Čížkem.

O náročnosti finálové jízdy svědčí fakt, že pouze jezdci na prvních třech místech absolvovali plný počet šesti kol. Překvapením v cíli bylo čtvrté místo Vitouše s Hotovým, pro něž to byl letos nejlepší výsledek. O svých kvalitách v Dobřanech přesvědčili Kunc s Prossem. Po kolizi v úvodním finálovém kole začínali závod z poslední desáté pozice s velkou ztrátou. Po dravé jízdě však cílem projeli jako pátí. Až za nimi byli klasifikováni dosavadní lídři šampionátu Marek s Navrátilem. Finále určitě nedopadlo podle představ nejlepší dvojice v kvalifikačních jízdách Mencáka s Bergerem - ujela pouhá čtyři kola.

Po závodě bylo slavnostně dekorováno deset nejlepších posádek. Ocenění převzali pořadatelé z Chýnova a z Horního Města za nejlepší organizaci závodů. Osobnostmi letošního motoskijöringu byli vyhlášeni Jan Zářecký a Jan Froněk. Skokany roku se stali Kubíček s Hovadem.

Výsledky 10. závodu v Dobřanech v Orlických horách:

1. Patrik Šroler – Miroslav Šroler (Sidemotokrosklub Klášterec, Yamaha) 6:45,31 min.
2. Josef Švorc – Lukáš Mareš (AMK v AČR Dobřany v O. h., KTM) 7:08,17
3. Josef Sládek – Petr Čížek (Dukla Racing, Honda) 7:21,64
4. Vít Vitouš – Václav Hotový (Motosport Chýnov v AČR, Suzuki) 6:48,15 (-1 kolo)
5. Pavel Kunc – Roman Pross (Orion Racing Team Litomyšl, Honda) 7:02,93 (-1 kolo)
6. Vítězslav Marek – Jakub Navrátil (Cerman Racing Team, KTM) 7:04,91 (-1 kolo)


Mistrovství České republiky v motoskijöringu - konečné pořadí:

1. Patrik Šroler – Miroslav Šroler (Sidemotokrosklub Klášterec, Yamaha) 155 bodů
2. Vítězslav Marek – Jakub Navrátil (Cerman Racing Team, KTM) 150
3. Josef Sládek – Petr Čížek (Dukla Racing, Honda) 144
4. Jiří Mencák – Jonáš Berger (X-Sports Racing Team, Honda) 122
5. Josef Švorc – Lukáš Mareš (AMK v AČR Dobřany v O. h., KTM) 118
6. Pavel Kunc – Roman Pross (Orion Racing Team Litomyšl, Honda) 115
7. Josef Mňuk – Filip Langer (Mňuk Motokros Vysoké Mýto, Yamaha) 106
8. Lukáš Mohaupt – Karel Sejk (SMS motokrosu Benátky n. J., Honda) 72
9. Jan Zářecký – Ivan Morávek (Sidemotokrosklub Klášterec, Honda) 47
10. Roman Skalka – Tomáš Bříze (Sidemotokrosklub Klášterec, Honda) 43

(jv, six)