Orlický maraton byl v pořadí třetím podnikem seriálu a Novotný předstihl dosavadního lídra Stanislava Řezáče. Třetí muž letošní Jizerské padesátky totiž dal přednost závodům v Německu. Řezáč však celkově stále může vyhrát, protože vítěze SkiTour, který obdrží finanční prémii 100 tisíc korun určí součet bodů ze tří závodů. A na programu je ještě Šumavský skimaraton, který se jede o víkendu 21. a 22. února. Nejúspěšnější ženou zůstává bávalá reprezentantka v běhu na lyžích Zuzana Kocumová.

VIKTOR NOVOTNÝ v cíli Orlického maratonu neskrýval radost. „Jsem rád, že to vyšlo. Byl to velmi náročný závod. Rozhodně to nebylo čtyřicet kilometrů, jak udávali pořadatelé, ale spíš padesát. Závod mě stál hodně sil a jsem šťastný, že to vyšlo na vítězství. Byl to boj.“

S kým jste na trati soupeřil nejvíc?
Brzy jsme zbytku závodnického pole ujeli tři – Zbyněk Valoušek, Dan Šlechta a já. Pak nás začal dotahovat čtvrtý Tomáš Jakoubek, tak jsme zrychlili. Asi na třicátém kilometru jsme nastoupili s Valouškem. Rozhodovalo se ve stoupání na nejvyšší místo. Posledních deset kilometrů jsme jeli každý, jak se říká, za svoje. V závěru jsme zaútočil a vyšlo to.

Jaký byl Orlický maraton v porovnání s předchozími podniky serálu Ski Tour Patria Direkt – Jizerskou a Jilemnickou padesátkou?
Rozhodně nejtězší. Dokonce předčil i Jizerku.

Proč?
Měl nejtěžší profil. Výškové převýšení Orlického maratonu je znatelně náročnější než na Jizerské padesátce.

Čeká vás ještě závěrečná padesátka na Šumavě. S jakým cílem pojedete na jih Čech?
Určitě tam nebude chybět favorizovaný Standa Řezáč. Budu se ho snažit držet a kdyby snad neměl svůj den, tak ho zkusit atakovat. Pokud ale bude ve formě, tak asi nemám šanci. Rozhodně bych se chtěl poprat o druhé místo.

Prodělal jsme na trati Orlického maratonu nějakou krizi?
Naštěstí se mně vyhnula. Jediným problémem byly lyže. Z kopce nejely ideálně, ale naopak ve stoupání jsem byl silný, což rozhodlo.