Burácející motory, vůni spáleného benzínu a nánosy bahna vyměnili motokrosoví jezdci za příjemné prostředí sokolovny v Kunvaldu. Závodníci z celé republiky se sjeli do Orlických hor, aby převzali ceny za své snažení.

Nova Motocross Cup čítal deset závodů, na kterých byla účast okolo dvou stovek jezdců. I přesto, že se o organizaci seriálu starají pořadatelé ze Žamberka, nejezdilo se jen v našem regionu. „Nejdále jsme jeli v Tanvaldu v Podkrkonoší, v Benátkách nad Jizerou, ale jelo se také v Třemošnici, v Žamberku se jelo dokonce dvakrát. Na příští rok pak připravuji závod až u Olomouce v Dlouhé Loučce, kde vyrůstal Petr Kovář,“ vysvětlil organizátor Jari Kurri.

Samotné vyhlášení začalo ohňostrojem přímo v sále sokolovny. Po famózním zahájení již došlo na předávání cen pro nejlepší jezdce. Zlaté poháry předávali zástupci sponzorů a nejlepší motokrosař České republiky Martin Michek, který se pyšní třetím místem z mistrovství světa. „Měli jsme pozvaného také Petra Bartoše, ale ten se svým sponzorem odletěl do Dubaje, kde má uzavírat kontrakt s nějakým šejkem. Na střeše hotelu, kde jsou tenisové kurty, by měl také předvádět nějaké freestylové kousky. Bohužel jsme ho nemohli přeplatit, aby přijel k nám, protože si tam jel pro velké peníze. Pokud se to všechno povede, tak by měl příští rok startovat v MX3,“ vysvětlil nepřítomnost druhého pozvaného hosta.

Na jevišti se v průběhu večera vystřídali ti nejlepší z nejlepších. Kdo by si ale myslel, že se motokrosu věnují jen urostlí muži, byl by na omylu. Ceny přebrali i „špunti“, do kterých by to nikdo neřekl. Mezi chlapci se ale neztratily ani dívky, které byly dobrými soupeřkami. Někteří z jezdců museli po samotném vyhlášení odjet, protože cesta domů byla daleká. „Z největší dálky přijel Jarda Paulus, který je ze Sokolova. Jsem moc rád, že odjel celý seriál. Co jsme spolu mluvili, tak by do seriálu chtěl přivést i další lidi. To mi opravdu udělalo velikou radost,“ řekl Kurri.

Jari Kurri má už v těchto chvílích jasné představy o dalším ročníku Nova Motocross Cupu, který se setká s několika změnami. „Největší změny na příští rok jsou ty, že nepojedeme kategorie licence, kde letos byla opravdu malá účast jezdců. Chci dát ale velký prostor malý dětem. Pojedeme zase deset závodů. Z toho budou dvě nové tratě. Jedna bude Nová loučka u Olomouce a další je kousek od Benátek nad Jizerou,“ vysvětlil organizátor seriálu a dodal, že se s jezdci budeme moci setkat i v našem regionu.

Po slavnostním předávání cen se uskutečnila autogramiáda Martina Michka, který nejen podepisoval své plakáty, ale také odpovídal na zvídavé dotazy malých i velkých „závoďáků“. „Mám kolem sebe rád lidi a jsem nadšený, když přijdou a já jim mohu na něco odpovědět nebo jim udělat nějak radost. Tu opravdu moc rád rozdávám. Jsem moc rád, když si někdo přijde pro podpis, vyfotit se nebo pro nějakou radu. Vím, že to dělám v tom dobrém směru,“ svěřil se Michek. Ve tváři tohoto prestižního jezdce byla po celý večer vidět skvělá nálada a nadšení. „Bylo to takové vrácení do mých dětských let. Takovéhle vyhlášení, když to řeknu 'na vesnici', v kulturáku mám moc rád. Zažil jsem to a pamatuji si, že jsme také měli pozvanou nějakou známou osobnost z motokrosu, na kterou jsem se moc těšil. Teď tu jsem za tu osobnost já. Je to pro mne krásná vzpomínka. Pamatuji se, když jsem býval na vyhlášení jako malý „špunt“. Hrozně rád se budu takových akcí účastnit,“ zakončil Michek.

Nyní přichází pro motokrosaře zimní přestávka, kterou někteří stráví na závodech motoskijöringu, jiní budou ladit své speciály, aby odstartovali do nového ročníku, který by měl začít v dubnu, co nejlépe.

Konečné pořadí Nova Motocross Cupu:

Kategorie elév do 12 let

1. Jaroslav Paulus (AMS Paulus Březová u Sokolova) HONDA 150ccm 4T, 2. Markéta Ehlová (Dobruška) KAWASAKI 85ccm, 3. Adam Slavík (Mňuk moto team Vysoké Mýto) KTM 85ccm.

Kategorie elév 50 ccm
1. Patrik Příhoda (Carmen racing team Prosetín) KTM , 2. Martin Venhoda (Kolasmíchov Praha) KTM, 3. Jožin Štach (Dobruška) HONDA.

Kategorie elév 65ccm
1. Jiří Merganc (DELFÍNI - JAST MOTO Doudleby nad Orlicí) KAWASAKI 65ccm, 2. Miloš Martinec (CVS Klešice Rozhovice) KTM 65ccm, 3. Allan Neubauer (Benátky nad Jizerou) KTM 65ccm.

Kategorie děvčata
1. Markéta Ehlová (Dobruška KAWASAKI) 85ccm, 2. Karolína Potenská (Frýdlant v Čechách) KAWASAKI 85ccm, 3. Kateřina Volhejnová (Červený Kostelec) KTM 125ccm.

Kategorie 13 - 18let - 85ccm
1. Aleš Tetřev (AMK Zejax Chrudim Bělešovice) HONDA 150ccm 4T, 2. Filip Janiš (SZA-STAV RACING TEAM Olomouc) KTM 85ccm, 3. Ladislav Řezníček (Rtyně v Podkrkonoší) KTM 85ccm.

Kategorie 13 - 18let
1. Pavel Kotek (Žďárek) YAMAHA 250ccm 4T, 2. Roman Svíčka (Svíčka Roman ZÁMEČNICTVÍ Hradec Králové) KTM 250ccm 4T, 3. Robin Zeman (Chrast-team Chrast) KTM 250ccm 4T.

Kategorie 19 - 26 let
1. Martin Mizera (Velké Hamry) SUZUKI 450ccm 4T, 2. Pavel Lacko (Kovolis Hedvikov Čáslav) KTM 250ccm 4T, 3. Daniel Stoklasa (Black Cattle M.C. Racing team Turnov) YAMAHA 250ccm 4T.

Kategorie 27 - 34 let
1. Tomáš Nývlt (SAVA-UFO RACING TEAM Malé Svatoňovice) KAWASAKI 250ccm, 2. Jiří Kavka (SMK Klášterec nad Orlicí ) YAMAHA 450ccm 4T, 3. David Říha (Doprava NAGY Frast Holice) SUZUKI 250ccm.

Kategorie 35 - 43 let
1. Michal Kynčl (SHARON RACING TEAM Nový Bydžov) YAMAHA 450ccm 4T, 2. Viktor Špaček (AMK Rychnov nad Kněžnou) YAMAHA 450ccm 4T, 3. Martin Runkas (UFO-SAVA RACING TEAM Červený Kostelec) HONDA 450ccm 4T.

Kategorie 44 - 100 let
1. Milan Luštinec (Žacléř) KTM 450ccm 4T, 2. Pavel Čiháček (Dobruška) HONDA 450ccm 4T, 3. Milan Kruml (Roudnice nad Labem) HONDA 450ccm 4T.

Kategorie licence
1. Lukáš Houdek (Yamaha Oleška) YAMAHA 450ccm 4T, 2. Patrik Schroller (SMK Klášterec Klášterec nad Orlicí) YAMAHA 450ccm 4T, 3. Marek Buřival (Tadrm racing Božec) YAMAHA 450ccm 4T.