Jan Němec projel cílem s rukama nad hlavou a očima zdvihnutýma k nebi. Dosáhl už rekordního 63. vítězství ve Světovém poháru. „Ale byla ve mně takhle malinká dušička, když jsem viděl, jak to přede mnou padá,“ radoval se 35letý fenomén travního lyžování. Byl nejlepší v SuperG, i slalomu. Jel dravě i chytře, jako bojovník i profesor.

V sobotní superkombinaci totiž v obtížné střední části slalomu vypadlo celkem 24 závodníků, mezi nimi i nejlepší žena z dopoledního Super–G Zuzana Gardavská. Zkusila ještě vystoupat do neprojeté branky, ale v cíli byla stejně diskvalifikována. Na rozdíl od její největší soupeřky Rakušanky Hirschhoferové. Ta dojela takhle sice úplně poslední, ale pořád brala 40 bodů za šesté místo. Devět žen nástrahy trati nezvládlo.

„Tak pěkně to dnes začalo, ale ty díry. Nejsem potlučená, jen na duši,“ posteskla si česká mistryně světa.

Bronzová Fabiánová

Na stupních vítězů ji večer na náměstí nahradila třetí Eva Fabiánová. Na domácí trati se před očima celé rodiny dočkala této pocty poprvé. „Jela jsem tak, jak radil trenér, jako tréninkovou jízdu. Takticky, opatrně. Navíc mám pomalejší lyže,“ říkala 19letá dívka, která jela s dlahou na levé ruce. Před třemi týdny si na českém poháru zlomila zápěstí.

Na slalomové trati postavené švýcarským koučem padalo i hodně mužů, z českých nadějí Štěpánek nebo Pohl. Z absolutní špičky nezvládl hrbolaté prokletí jen Ital Cerentin. Ti nejlepší už ano. „Ukázala se kvalita, kdo umí přemýšlet. Včas nasadit do oblouku, točit nad bránou a mít čas vychytat nerovnosti,“ říkal český trenér Daniel Mačát.

Slavící rekordman

Slavícího Němce, který v Olešnici žije, si fanoušci i cizí trenéři dobírali: „Honzo, nech ty ostatní taky někdy vyhrát.“ On se jen divil: „Ale proč? Jsem nejlepší, dávám tomu nejvíc,“ odbýval je.

Na svahu tady byl každý den, ve středu se ošklivě rozbil, ale druhý den ráno si už znovu pustil vlek a sám poctivě najížděl oblouky. „Je to můj domácí kopec, znám ho. Ale měl jsem obavy.“

Výborně zajel také druhý Čech Jan Gardavský, jehož i sám Němec považoval za největšího soupeře. „Dal jsem do toho všechno, ale Honza je nejlepší, má to tu najetý. Jak ho porazit? Zajet dvě úplně čisté jízdy bez chyb, čekám na to dál,“ řekl. Šestou příčku obsadil juniorský světový šampion Lukáš Kolouch.

O den později zastavilo travní lyžaře v Olešnici deštivé počasí. V osm ráno vyjeli na stráň dva švýcarští lyžaři, ale jen obtížně se mlhou sesmýkali dolů.
„Nemohla se jet ani tréninková jízda. Jury závod zrušila a rozhodla o jeho přesunutí do Předklášteří, kde se úvodem srpna, 6. a 7., měl jet pouze závod FIS,“ vysvětlil reprezentační kouč Daniel Mačát.

Světový pohár ve výsledcích

Superkombinace (superobří slalom + slalom): muži: 1. Němec 48,40, 2. Gardavský (oba ČR) 49,51, 3. Stocker (Rak.) 49,74, 4. Frau (It.) 50.09, 5. Bennett (Něm.) 50,40, 6. Kolouch (ČR) 50,49, 7. Portmann (Švýc.) 50,56, 8. Rest (Rak.) 50,64,… 10. Srb 51,19, 11. Vojta 52,41, .. 14. Jerošek (vš. ČR) 53,12.

Ženy: 1. Büdenbenderová (Něm.) 54,38, 2. Sommavillaová (It.) 55,83, 3. Fabiánová (ČR) 57,93… mj. Gardavská (ČR) diskvalifikována.
Průběžné pořadí Světového poháru po dvou závodech: muži: 1. Němec 200, 2. Gardavský 150, 3. Frau 130, 4. Portmann 96, 5, Kolouch 76.
Ženy: 1. Büdenbenderová 150, 2, Hirschhoferová (Rak.) 140, 3. Gardavská 100.
Pohárový seriál pokračuje tento víkend v rakouském Rettenbachu. (tono, dr)