O víkendu vstoupí do nového ročníku lyžařského Světového poháru také sjezdařky. Na rozdíl od slalomářek je až nyní čeká premiéra v kanadském středisku Lake Louise. České barvy bude hájit i Východočeška KLÁRA KŘÍŽOVÁ, členka Sportovní akademie ve Špindlerově Mlýně. Se svými ambicemi se svěřila Deníku v exkluzivním interview.

Kláro, s jakou formou cestujete do Kanady?

To samozřejmě ukáží až první tréninky a samotný závod. Cítím se však velice dobře. Mám nového trenéra Zdeňka Chrásteckého a také mi vyšla předsezonní příprava. Měli jsme skvělé podmínky i počasí a absolvovala jsem mnohem víc rychlostního tréninku než v minulosti.

Kam jste v průběhu léta a počátkem podzimu cestovala za sněhem?

V tomto období nejsou v Evropě vhodné podmínky pro rychlostní disciplíny sjezd a super G. Světová elita naopak míří především do Jižní Ameriky. Jsem ráda, že se mi v tomto roce podařilo sehnat finanční prostředky, abych se mohla také tři týdny připravovat v chilském středisku Termas de Chillan. To byl velice důležitý krok v přípravě.

V Chile jste však trénovala po celou dobu společně s francouzskou ženskou reprezentací. Jak k tomuto netradičnímu spojení došlo?
S francouzským realizačním týmem jsem se potkala už loni ve středisku Lake Louis. Viděli, že jsem tam pořád sama a nemám žádnou tréninkovou partnerku. Začali mi pomáhat už v průběhu minulé sezony, radili, natáčeli mě na video a jízdy se mnou rozebírali. Letos už mi nabídli společné soustředění, což jsem s radostí přijala.

Co vám příprava s lyžařkami z jedné ze světových velmocí dává? Už cítíte první výsledky?
Pro každého lyžaře je důležité a přínosné, může-li trénovat v kolektivu. Leccos odkoukám a neocenitelná je právě technická i odborná pomoc, kterou mi poskytují. Francouzská děvčata jsou výborná, na nic si nehrají a berou mě. Jedna z nejlepších světových sjezdařek Ingrid Jacquemodová nebo stříbrná ze super G z posledního mistrovství světa Marie Marchandová-Arvierová jsou fajn a skvělé parťačky.

Už se s nimi dorozumíváte francouzsky?
To je právě na tom zajímavé, že ne! Francouzsky umím jen pár slovíček, bonjour, merci, au revoir… Se závodnicemi i trenéry si povídáme většinou v angličtině.

Jak vůbec vycházíte s ostatními soupeřkami? Co Lindsey Vonnová - všimne si vás a odpoví na pozdrav?
Lidé si možná někdy vytvářejí zkreslené představy, jak to ve Světovém poháru chodí. Vztahy mezi závodnicemi jsou v pohodě, nikdo se nevyvyšuje. Jsme jedna velká skupina, která se pravidelně potkává při závodech. Kromě sportovní rivality žádnou jinou necítím. A s Lindsey Vonnovou se normálně zdravíme, říká mi „Hi Clara!“ Možná si mě víc všimla i proto, že jsme si docela podobné. Někteří novináři a diváci si nás navíc pletou.

V létě jste změnila také trenéra. Co vás k tomu vedlo?
Se Zdeňkem Chrásteckým se znám od svého dětství. On sám byl v mládežnických kategoriích výborným sjezdařem, jeho vrstevníkem je i Ondřej Bank. Jeho metody mi vyhovují, i když je někdy až hyperaktivní. Chtěli jsme zkusit něco nového a věřím, že efekt se dostaví a výkonnost půjde nahoru. Svého předcházejícího kouče jsem však neopustila. Svaťa Kovář se stal mým servismanem.

Jak vysoko byste ráda poskočila v tomto ročníku Světového poháru?

V uplynulé sezoně jsem si vyjela svůj první bod, tak doufám, že tentokrát budu na bodovaných místech končit častěji. Hodně se soustředím i na Evropský pohár, kde věřím v umístění do desítky, abych nasbírala maximum FIS bodů. Vrchol sezony představuje v únoru 2011 samozřejmě světový šampionát v Garmisch-Partenkirchenu a tam bych chtěla skončit určitě do dvacátého místa.

Sjezdařky dozrávají výkonnostně až v pozdějším věku. Co potřebujete ještě zlepšit vy?
Hlavně uklidnit hlavu!

Jak to myslíte?

Někdy se stane, že hodně rychle propadnu panice. Jednou zajedu téměř excelentní jízdu, jindy mám pocit, že je to se mnou hrozné, že jsem zapomněla lyžovat a nic neumím. Jsem narozena ve znamení raka, a tak jsem trochu i cholerik, reaguji impulzivně. Musím se zklidnit, naučit se ovládat emoce a nenechat se vyvést z míry maličkostmi.

Vaše maminka Olga Křížová-Charvátová má doma bronz z olympijského sjezdu v Sarajevu. Ještě vám na dálku radí?
Máma sjezdovému lyžování stále velice rozumí, je ředitelkou Sportovní akademie ve Špindlerově Mlýně a trenérkou mladých talentů. Techniku na trati má zažitou a ví, jak by měla správná jízda vypadat. Když jí zavolám po závodě, který vysílala televize, vždy mi řekne svůj názor a poradí.

Mimochodem, co vám dala pro vaši kariéru Sportovní akademie ve Špindlerově Mlýně?
Já už jsem předtím dva roky žila a trénovala v podobném zařízení ve Spojených státech, takže jsem věděla, do čeho jdu. Myslím, že mladí sportovci mají ve Sportovní akademii ideální prostředí, kde může dozrávat jejich talent. Samozřejmě v určitém věku už pak musejí vyrazit do světa, ale základy zde dostanou výborné a také mně spolupráce velice pomohla.

Jakou premiéru v nadcházejícím Světovém poháru v Lake Louise jste si vysnila?

Je to moje oblíbená trať, kde se mi obvykle daří, tak snad tradice vydrží teď o víkendu. Nejdůležitější bude, abych z jízdy a vlastního výkonu měla dobrý pocit. Nechám na sjezdovce všechno a snad se mi odměna dostaví v podobě nějakého bodu.

VLADIMÍR ZEMÁNEK
TOMÁŠ OTRADOVSKÝ

Desatero kouče

Špindlerův Mlýn – Od letoška dbá na výkonnostní růst sjezdařky Kláry Křížové trenér Sportovní akademie ve Špindlerově Mlýně ZDENĚK CHRÁSTECKÝ. Jak právě on vidí svou svěřenkyni? To prozradil ve svém desateru.

1. Co nemá ráda?
Rozhodně mlhu a další extrémy počasí. Někdy ji to dokáže hodně rozhodit.

2. Co jí naopak zlepší náladu?
Především vlastní výkon. Když se jí povede závod nebo trénink, tak je velice spokojená a uvolněná, zvlášť když ji pak čeká třeba volno a může jet domů.

3. Připravuje se za každého počasí?
Ano, je nesmírně cílevědomá. Třeba při letní přípravě silně pršelo, mnohé soupeřky to zabalily, ale i v téhle slotě splnila všechny tréninkové úkoly.

4. Jakou odměnu si dopřeje po úspěchu?
Má sice experta na výživu, který lpí na dodržování zdravé stravy, ale jako každý sportovec si občas také malinko zahřeší - zpravidla něčím sladkým.

5. Hlídáte, zda si plní i studijní povinnosti?
Nehlídám, je dospělá a ví, co má dělat. Většinou před zkouškami však konzultujeme, kolik potřebuje času, aby zvládla učivo. Přizpůsobíme tréninky.

6. Jakou má největší slabost?

Někdy hůře nese odloučení od rodiny a svých nejbližších. Stýská se jí.

7. Má pevnou vůli?
Určitě ano, i když je také občas tvrdohlavá.

8. Jak řeší konflikty?
Jsme spolu zatím jen krátce, ale když se schyluje k bouřce, je nejlepší říci svůj názor a pak na deset minut odejít. Většinou si to sama přebere.

9. Co ji zaručeně rozesměje?
Dobrý vtip.

10. Jak zní její oblíbená průpovídka?
Myslím, že žádnou nemá, ale občas hezky ironicky odsekne. (zem)