Trialový závodník MARTIN KŘOUSTEK jako jediný ze sportovců během slavnostního galavečera „Nejúspěšnější sportovec Rychnovska roku 2011“ vystoupil dvakrát na pódium velkého sálu Pelclova divadla. Český reprezentant obsadil v anketě mezi jednotlivci třetí příčku a navíc se stal Hvězdou čtenářů Deníku. V předvečer svých čtyřiatřicátých narozenin tak dostal pěkný dárek. Žádné velké oslavy se však nekonaly, protože jej o víkendu čekaly dva starty na Orlickém maratonu v běhu na lyžích.
Překvapilo vás, že jste se umístil v anketě o nejúspěšnějšího sportovce Rychnovska roku 2011 na třetím místě a získal cenu Hvězda Deníku?
Nevím, jestli překvapilo, ale určitě potěšilo. V podobné anketě jsem byl vyhodnocen před lety ještě jako junior za vítězství v mistrovství republiky. Myslím si, že v okrese je řada vynikajících sportovců, kteří reprezentují a prosazují se na vrcholných světových soutěžích. Být mezi nimi je příjemné.
Jak hodnotíte uplynulou sezonu?
Co se týká mistrovství republiky konkurent Jirka Svoboda z Náchoda tak probíhalo docela dobře, i když jsem titul nezískal tak suverénně jako v minulosti, kdy jsem dokázal vyhrát všechny závody seriálu. Problematičtější bylo mistrovství Evropy, kdy se jelo pět závodů a vydařil se mně jen ten poslední v Tanvaldu, kde jsem byl čtvrtý. Ostatní závody jsem bodoval, ale pohyboval se od 10 do 15 místa a příliš bodů jsem nenasbíral. Nakonec celkové 9. místo je ještě docela dobré.
Určitě není jednoduché skloubit sport se zaměstnáním. Jak je tomu ve vašem případě?
Souhlasím. Naštěstí mně zaměstnavatel vychází vstříc v tom, že si dovolenou mohu vzít když potřebuji. V praxi to znamená dva dny před víkendem a jeden den na návrat domů. Je to ovlivněno i mojí manažerskou pozicí, nejsem vázán nějakou výrobní linkou. Samozřejmě trial je časově náročný, přiznám se, že bych dokázal a bavilo by mně trénovat daleko víc co se týká fyzické přípravy v doplňkových sportech. Stejně tak bych potřeboval strávit víc času na motorce, odjet do teplých krajin.
Není bez zajímavosti, že jste dobrý běžec na lyžích a klidně byste mohl být nominován i v tomto sportovním odvětví…
To je pravda, v lyžování se mně taky docela daří. Co se týká běžek, lyžuji od malička. Přivedl mě k nim můj otec, rovněž náruživý lyžař. Ostatně celá rodina se zabývá tímto sportem. Zpočátku jsem jezdil na lyžích a teprve později přes cyklotrial, který byl v té době v Rychnově nad Kněžnou hodně populární, přešel na motorku. Táta mně k tomu postupně vedl a dohlížel na můj sportovní růst. Podpora rodiny je vždy nesmírně důležitá. Otec jezdil se mnou odmalička, i v současnosti dělá „chytače“ a doprovod při závodech. Je dobře, že se udržuje ve výborné fyzické kondici a je schopen absolvovat cestu a vlastní závody. Pro mě to je výhoda psychická, rovněž i finanční, že nemusím platit někoho cizího.
Co se základním předpokladem pro úspěch v trialu? Jaké atributy tam hrají největší roli?
Je to hlavně o trpělivosti. Člověk musí hlavně za mlada natrénovat základní věci, jak přejet kameny a jednotlivé překážky. Není to jako v motokrosu, kde se mladí odvážní kluci mohou dostat do špičky. V trialu to tak není. Zručnost a zkušenosti člověk sbírá dlouho. Mladé jezdce často odradí, že dva tři roky dřou a pořád nejsou na špici. Naučení techniky trvá déle.
Lyže jsou asi výborným doplňkovým sportem při nabírání fyzické kondice.
Určitě. Trialový závod nyní trvá třeba pět a půl hodiny. Se ztrátou fyzických sil přichází i ztráta koncentrace a je to samozřejmě znát na výkonu. Zvláště rychle ubývá sil při závodě v blátě či za mokra.
Letos máte za sebou již několik běžkařských závodů. Vládne spokojenost s výkony?
Na Jizerské padesátce jsem poslední dva roky promazal a táhne se tam za mnou smůla. Letos to bylo lepší, byl jsem na 175. místě, lyže mně tolik nejeli, ale spousta lidí dopadla ještě hůř. Spravil jsem si náladu na Jilemnické padesátce, kde jsem byl devatenáctý na klasice a třicátý volnou technikou. .
A co Orlický maraton? Ten nemůžete rovněž vynechat.
Určitě. Pojedu oba závody. Je to moje domácí trať, která mně vyhovuje. Obávám se velké zimy, zvláště před startem, kdy musíte vystát dobrou pozici. Na místě musíte stát půl hodiny a při tak velké zimě to není jednoduché. (Pozn. autora: v sobotním závodě na 20 km volně obsadil jedenáctou příčku, v nedělním maratonu na 40 km klasicky skončil třináctý)
To ale nebude ani na Vasově běhu, kam se letos chystáte.
To máte pravdu. To je velká výzva. Jedeme tam podruhé, poprvé jsme tam byli s tátou před dvěma roky. Tenkrát se mu to ze zdravotních důvodů nepodařilo podle představ, a tak jedeme znovu. Závod je 90 km dlouhý, ale je to rovinatější. Člověk jede v obrovském balíku lidí na startu je jich na patnáct tisíc že si ani neuvědomí, jak daleko a jak dlouho jede a najednou se blíží cíl. Já jsem tento běh absolvoval bez problémů, bez křečí a velkých krizí. Doufám, že tomu tak bude i letos.
Máte zaručené místo v nějaké výhodnější startovací vlně?
Podle výsledků letošní Jizerské padesátky bych měl mít zajištěnu druhou startovací vlnu, což je kolem tisícovky. Chtěl bych ale vylepšit své minulé umístění kolem 800. místa a dojet do pětistovky. Což by byl určitě dobrý výsledek.
Prozraďte vaše sportovní cíle pro příští trialovou sezonu.
Nejdůležitější bude obhajoba domácího mistrovského titulu a účast v seriálu mistrovství Evropy, kde bych chtěl vylepšit loňské výsledky.