VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Najít ve sportu zálibu a cíl“

Rychnov n. K. – Poslední lednový pátek se v Pelclově divadle uskuteční slavnostní vyhlášení dalšího ročníku ankety „Nejúspěšnější sportovec Rychnovska roku 2013". Jedním z hlavních organizátorů sportovní ankety je předseda Okresního sdružení České unie sportu  Rychnov nad Kněžnou JAN LANGR, jehož jsme požádali o rozhovor.

27.1.2014
SDÍLEJ:

PŘEDSEDA Okresního sdružení České unie sportu Rychnov nad Kněžnou Jan Langr.Foto: Vojtěch Podstavek

Blíží se vyvrcholení třetího ročníku ankety Nejúspěšnější sportovec Rychnovska. První dva slavnostní večery byly úspěšné. Říká se: do třetice všeho nejlepšího. Věříte, že tomu tak bude?
Nezbývá mně než věřit, že tomu tak skutečně bude. Věřím tomu proto, že po organizační stránce máme přípravu ankety dobře rozjetou a pozitivní je, že se při její přípravě můžeme spolehnout na osvědčené partnery – město Rychnov nad Kněžnou, Pelclovo divadlo, starosty měst a obcí a řadu dalších partnerů.

Nyní jste již ve finální fázi příprav galavečera. Přibližte čtenářům, jak je celá anketa organizována.
Přípravu jsme započali v srpnu loňského roku, kdy jsme se opět dohodli na spolupořadatelství s agenturou ČOK-CZ Praha, dohodli termín vyhlášení a pochopitelně si zadali Pelclovo divadlo v Rychnově nad Kněžnou, které se nám zdá pro tuto akci důstojné. Od září se pravidelně scházel organizační výbor složený ze zástupců Rychnovského deníku, města Rychnov nad Kněžnou a Okresního sdružení ČUS Rychnov nad Kněžnou (bývalé Sportovní sdružení ČSTV). V říjnu jsme dohodli vyhlašované kategorie a následně jsme o anketě informovali  e-mailem všechny Tělovýchovné jednoty a sportovní kluby  sdružené v OS ČUS a prostřednictvím Rychnovského deníku všechny  ostatní  sportovní subjekty a nejširší veřejnost na okrese. V současné době  rozesíláme dopisy s pozváním a vstupenkami pro oceněné sportovce a hosty. Řešíme  další drobné technické záležitosti, které vždy s pořádáním takové akce souvisejí.

Stejně jako v minulých ročnících jste se mohli společně s partnery akce spolehnout na úzkou spolupráci se starosty měst a obcí našeho regionu. Ne náhodou bude předána cena pro starostu, který v uplynulém období podporuje sport.
Víte, kdybych mohl, tak bych cenu udělil  ne jednomu starostovi, ale nejméně deseti.  Musím říci, že u tohoto našeho projektu je spolupráce se starosty, a tím i se zastupitelstvy měst a obcí, mimořádná. Moc se nám vyplácí, že starostům nezasíláme jen nějakou žádost o spolupráci, ale že se se všemi já nebo mí spolupracovníci sejdeme a o anketě si popovídáme. A pokud tedy mohu ocenit v rámci slavnostního večera jen jednoho starostu, pak to letos bude – po Václavu Duškovi, starostovi obce Černíkovice a Jiřím Bartošovi, starostovi města Kostelec nad Orlicí – Ladislav Kubíček, starosta Solnice.

Tradičně bude vyhlášena cena pro sportovní osobnost. Kdo převezme po Romanu Šebrle a Janu Kopeckém toto ocenění letos?
Opět musím konstatovat, že v organizačním výboru evidujeme nejméně deset jmen sportovců, kteří by si zasloužili cenu pro sportovní osobnost okresu. Organizační výbor pro letošní vyhlášení ankety vybral Rychnováka Zdeňka Haníka, kterého zvláště starší veřejnost nejspíše zná jako výborného volejbalistu, bývalého trenéra volejbalové reprezentace mužů ČR, někdy jako spolukomentátora volejbalových zápasů z televizních přenosů, současného člena ČOV a předsedu České volejbalové federace.

Na co se – samozřejmě vedle vyhlášení jednotlivých kategorií – mohou sportovci a diváci těšit?
Slavnostní večer bude moderovat Radek Šilhan, který vyhlášení uváděl již před dvěma lety. V doprovodném  programu vystoupí zpěváci Marián Vojtko a Michaela Nosková. Já osobně se těším na vystoupení dua Anička a Verča, což jsou stepařky, které se pravidelně zúčastňují mistrovství České republiky a také mistrovství světa ve stepu.

Oproti minulým ročníkům byl letos počet nominací menší. Čím si to vysvětlujete?
Sám pro sebe hledám vysvětlení. Jak jsem již uvedl, od října loňského roku jsme e-maily pravidelně informovali všechny TJ/SK o chystané anketě a prostřednictvím Rychnovského deníkun celou  širokou veřejnost. Na naší valné hromadě okresního sdružení v prosinci loňského roku byl anketě věnován samostatný bod jednání. Jsem ale naopak rád, že se ozvali sportovci z jiných sportovních organizací, jako Sokolové či  motoristé. Nicméně nominací se sešlo v jednotlivých vypsaných kategoriích tolik, že jsme v organizačním výboru mohli 7. ledna vybrat  ty sportovce, které na slavnostním večeru oceníme za jejich sportovní úspěchy, u trenérů, cvičitelů a funkcionářů za dlouholetou trenérskou a organizátorskou práci.

Koho jste mezi nominovanými postrádal vy osobně?
Tady budu poněkud stručný. Mrzí mě, že se neozvali (a my jsme je nedokázali kontaktovat) například lyžaři ze Skuhrova nad Bělou, pravidelní účastníci ankety. Také víme, že například mezi mladými motokárovými jezdci jsou talentovaní závodníci, kteří dosahují vynikajících výsledků minimálně na úrovni mistrovství ČR.

Na druhou stranu jsou mezi nominovanými mistři světa či republiky. To svědčí o tom, že se i náš okres může pochlubit vynikajícími sportovci. Souhlasíte?
Naprostý souhlas. Dominantní jsou skibobisté z Dobrušky a Deštného v Orlických horách,  a to ve všech věkových kategoriích. Pozornost si ale zaslouží třeba i stolní tenistky z Dobrého, orientační běžci z Vamberka a Rychnova nad Kněžnou a jednotlivci z jiných sportovních odvětvích.

Vraťme se ještě k závěru loňského roku, kdy jste byl na XXI. Valné hromadě Okresního sdružení České unie sportu opět zvolen předsedou. Jaké jsou priority a nejbližší cíle organizace?
Většina veřejnosti již zaznamenala, že na loňské dubnové valné hromadě v Nymburku zaniklo ČSTV  a byla ustavena nástupnická organizace Česká unie sportu. Proto i naše Sportovní sdružení ČSTV bylo v prosinci transformováno na Okresní sdružení České unie sportu Rychnov nad Kněžnou. Kromě ryze sportovních záležitostí zůstává prioritou celého ČUS Praha ale i naší okresní organizace vytvoření Servisního  centra sportu, které by sloužilo nejen sdruženým TJ/SK a sportovním svazům/komisím, ale i všem dalším subjektům, zaměřeným na jakýkoliv sport. Naším celoročním cílem je poskytování poradenské, administrativní, legislativní, ekonomické služby. Cílem je také pokračovat v organizování výměn mládeže v rámci států EU, připravovat  anketu Nejúspěšnější sportovec okresu, slavnostní oceňování zasloužilých trenérů, cvičitelů , organizačních pracovníků v rámci pravidelné valné hromady okresního sdružení.

Co vzkážete všem sportovců, nejen těm nominovaným, a široké sportovní veřejnosti na prahu olympijského roku?
Pochopitelně přeji všem sportovcům i nesportovcům pevné zdraví jako první předpoklad úspěšného  sportování.    A protože za necelých čtrnáct dní začínají ZOH v Soči, přeji všem zúčastněným sportovcům a divákům, aby hry byly bezpečné a všichni si z nich odnášeli jen ty nejhezčí zážitky. Naším olympionikům přeji hodně úspěchů a aby to také někdy „cinklo". Ale hlavně aby každý odvedl v bojích na olympiádě vše,  na co se ve čtyřleté olympijské přípravě nadřel. A pokud to "necinkne", aby každý odjížděl ze Soči s tím, že pro úspěch svůj a reprezentaci České republiky udělal vše, co bylo v jeho silách a nemusel se za svůj výkon stydět. A sportovcům našeho okresu, hlavně těm mladým, přeji, aby vždy našli otevřené dveře na sportoviště a měli dostatek dobrovolných trenérů a cvičitelů, jejichž činnosti si nesmírně vážím. To je předpoklad pro to, aby mohli pravidelně sportovat a našli ve sportu  zálibu a cíl.

Autor: Leoš Dragúň

27.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Počítání volebních hlasů.
16

O vítězi nebylo pochyb. Trpkost prohry okusily TOP 09 a STAN

Novým ředitelem muzea se stal Petr Grulich

Hradec Králové - To, o čem si Hradec povídá už dva týdny, se stalo skutečností. Rada Královéhradeckého kraje schválila novým ředitelem Muzea východních Čech historika z hradecké univerzity Petra Grulicha. Rada ho vybrala ze sedmi adeptů, kteří se o místo ucházeli.

Magnet kola ovládla Javornice

Rychnovsko - Okresní přebor II. třídy ve fotbale: Výhru Ohnišova nad Kosteleckou Lhotou zařídil Jan Macek čtyřmi brankami.

Úspěšní i neúspěšní: Něco končí a něco nového začíná

Královéhradecko - Zatímco ANO získalo ve volbách pět mandátů, zbylé strany, které v hlasování rovněž uspěly, mohou do sněmovny poslat jen po jednom zástupci. Na mnohé známé tváře tak místo nezbylo. Štěstí naopak přálo některým dosud málo známým politikům.

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Královéhradecko - Krajská fotbalová I. A třída i obě skupiny I. B třídy mají za sebou další soutěžní střetnutí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení