Na start se za ideálního cyklistického počasí postavilo celkem 105 bikerů všech věkových a výkonnostních kategorií.
Závod ve Včelném neměl po několika letech jasného favorita, protože pětinásobný vítěz závodu Michal Kaněra musel plnit týmové povinnosti na jiném závodě. Na uvolněný „trůn" vystoupil Petr Pospíšil (Rock Machine – Cyklomax), který zaútočil několik stovek metrů před cílem a nechal za sebou Tomáše Ševců (HSK Cycling Team), který svým aktivním způsobem boje „udělal" závod a útěchou mu bylo alespoň vítězství v kategorii Elite.

STŘÍPKY ZE VČELNÉHO

Pořadatelé z Cycling Teamu Rychnov nad Kněžnou připravili závodníkům malé překvapení v podobě nového úseku trati, kterým je krátký singltrek, situovaný na břehu Javornického potoka pod Altánkem. Reagovali tak na jejich přání o zatraktivnění závodu, který je sice náročný fyzicky, ale technicky patří spíše k těm lehčím. Podle bezprostředních ohlasů se úsek líbil a pořadatelé plánují pro příští rok jeho prodloužení.
Letošní závod se sice na rozdíl od toho loňského obešel bez zranění, zato došlo poprvé v historii, zřejmě díky nervozitě závodníků, k hromadné kolizi většiny startovního pole ihned po startu hlavního závodu. Díky malé rychlosti a travnaté trati byla naštěstí jediná ztráta ta časová, ke které došlo, než se klubko závodníků a jejich kol rozmotalo.

Klasické závodnické rčení o tom, že defekt je většinou způsoben chybou jezdce, se potvrdilo u jednoho nejmenovaného adepta na přední umístění. Nešťastník před závodem z lenosti vložil do bezdušového pláště místo aplikace těsnícího tmelu klasickou duši. „Odměnou" za tuto kombinaci mu pak bylo procvaknutí této (nadbytečné) duše a konec ve slušně rozjetém závodu.

Vítěz kategorie Junioři, Štěpán Štolfa (Giant Pítrs Bikes) absolvoval celý závod ve dvojici se svým otcem Martinem. Martin nejenže asistoval u synova vítězství, ale sám díky svému výkonu obsadil slušné čtvrté místo ve své kategorii Veteráni I.

Divácky napínavé souboje se odehrávaly nejen o absolutní pořadí hlavního závodu. Veteráni II (50-59 let) Jaroslav Chutný (Stratos Auto) a Vladimír Lederer (Cyklo RD Pardubice) spolu sváděli souboj „kolo na kolo" celý svůj tří okruhový závod, se šťastnějším koncem pro prvně jmenovaného.
V závodě veteránů, příchozích a dalších kategorií, vypsaném na tři kola, dominovali závodníci RCR Bike Teamu Česká Třebová, když obsadili první tři místa v kategorii Open. Konkurovat jim dokázal jen vítěz kategorie Veteráni II (50-59 let) Jiří Míl (Kellys Bikeranch Team), který skončil celkově třetí.
Pořadatelský tým Stalak Rychnov nad Kněžnou nejlépe reprezentovali na druhých místech ve svých kategoriích Jan Hauf (Junioři) a Vladimír Bolehovský (Veteráni III). (ps, dr)