Na start závodu se v různých kategoriích v premiérovém ročníku i přes nepřízeň počasí postavila téměř padesátka účastníků, na které čekalo v závěru závodu náročné téměř sedmikilometrové stoupání z Orlického Záhoří až na sedlo horské silnice pod Šerlichem. S tratí o délce 24 kilometrů, která vedla v krásném prostředí česko-polských hranic po kvalitním asfaltu, se vydali bojovat také závodníci ze sousedního Polska.

Na startu nechyběla rovněž i naše olympionička Klára Moravcová ze Ski klubu Jablonec, která zvítězila mezi ženami v kategorii kolečkových lyží volným stylem. Kromě ní se mezi závodníky objevila jména především z našich nejznámějších lyžařských týmů specializujících se na dlouhé maratónské závody jako například Novak Team či XC SPORT CZ.

Jako první se na trať vydali bojovat cyklisté. V závodě s velice aktivním pojetím a ostrým tempem již od samého startu zvítězil Aleš Kestler z Jogy Ostrava. Jemu ovšem velice zdatně sekundovali nadějní žáci a žákyně z našeho nejlepšího juniorského silničního teamu DUHA Lanškroun a další nadějní mladí závodníci. Mezi ženami zvítězila celkově věkem ještě žákyně Markéta Hájková, také ze zmiňovaného lanškrounského týmu.

V kategorii muži lyžaři volným stylem, tj. bruslením, zvítězil s přehledem Vít Černý z FSK FEL Praha, mezi ženami již výše zmíněná Klára Moravcová, kategorii lyžařů klasiků opanovali Miroslav Trnavský z XCSPORT.CZ a Agnezska Uznanská z týmu Halls.
„Premiérový ročník se vydařil. Děkují všem závodníkům za účast, dobrovolníkům za pomoc při organizaci a také všem partnerům, bez nichž by nebylo závod možné uspořádat. Těším se na shledanou na startu druhého ročníku v příštím roce," sdělil ředitel závodu Tomáš Krejsa.
Kompletní výsledky najdete na www.xcski.cz.