Dnes v Říčkách v Orlických horách odstartuje již 33. ročník závodu, který nese název „V brankách Skiinterkriteria“.

Lyžaři, kteří se poháru účastní, za sebou mají již závody v Čenkovicích, České Třebové, Deštném v Orlických horách, Českých Petrovicích a v polském areálu Czarna Gora. V Říčkách vše vyvrcholí. Závod je vypsán celkem pro osm kategorií. Na svahu se tak představí lyžaři, kteří spadají do přípravky až po otrlé starší žáky.

Stanislav Havel ze Ski klubu Ústí nad Orlicí řekl: „Závod se jede zároveň jako Územní kvalifikační závod Pardubického kraje, takže by měl být znám i přeborník Pardubického kraje.“

Děti, které jsou na závody ještě příliš malé nebo si netroufají zapojit se do samotného Poháru Orlických hor, mohou odstartovat ve vloženém volném závodě. Ten je vypsán pro kategorii přípravky, kam budou zařazeny děti narozené do roku 2002 a předžáci, kteří se narodili v roce 2001 a 2002.

O tom, že je závod mezi sportovci oblíben, svědčí nejen fakt, že se letos koná již třiatřicátý ročník, ale také účast, za kterou se pořadatelé nemusí stydět. „Minulý rok bylo okolo stovky závodníků, slyšel jsem ale, že se v Krkonoších ani na Moravě nic nekoná, takže by letos mohli přijet i závodníci, kteří se u nás nezúčastňují pravidelně,“ řekl Stanislav Havel a dodal: „Předpokládám, že přijede něco mezi sto až sto dvaceti lyžaři.“

Podmínky jsou na sjezdovce úměrné jarnímu počasí. V současné době se na ní nachází kolem 80 centimetrů technického sněhu. Na sobotní závod připraví pořadatelé, podle Havla, co nejlepší podmínky. Protože ale není v Říčkách možnost technického sněhu i pod vleky, je pravděpodobné, že v provozu bude jen sedačková lanovka. (hah)