Počasí se po propršeném pátku a sychravé sobotě nakonec umoudřilo. Bylo takové, jaké má většina cyklistů ráda – slunečno, ani moc teplo, ani moc zima.

Na louce před Mařenkou se sešlo 131 malých závodníků ve věku od 2 do 15 let. Účastnický rekord závodů z loňského ročníku tak opět padl, když byl překonán o 25 dětí. O nárůst závodníků se starají zejména mladší děti, naopak těch starších opět oproti minulým letům ubylo, zejména dívky ztrácejí o sport zájem.

Pořadatelský tým připravil pro děti tradiční tratě přiměřené jejich věku a schopnostem, v délkách od 100 m do 3,5 km. O výbornou atmosféru  při závodech se postarala osvědčená sekce „Hrnce a vařečky", kde byla za použití starého nádobí ochotnými diváky vytvářena „pekelná" zvuková kulisa v průběhu závodů všech kategorií.

Ze všech koutů východních Čech

O tom, že věhlas cyklistických závodů „Malý Stalak bike cup" přesáhl hranice regionu, svědčí účast dětí například z Hradce Králové, Trutnova, Náchoda, a dokonce i ze Semil.

Mezi startujícími dětmi tradičně početně převládaly ty nejmladší (do 4 let), které závodily na asfaltce směrem ke koupališti. Nejmenších dětských závodníků na motorkách a jiných odrážedlech bylo celkem 23, nejmladším pak nebyly ani dva roky. A že i v této věkové kategorii dochází na sportovní dramata, dokazuje příběh Anetky Dvořákové, která se držela na průběžně druhé pozici, aby se zastavila těsně před cílovou čarou. Než jí tatínek vysvětlil, že musí projet cílem, předjely ji další dvě soupeřky, takže na Anetku zbylo až čtvrté místo.

Mladší závodníci – kategorie „Předškoláci" a  kategorie „Přípravka I" (děti 7-8 leté) – absolvovali své závody na okruhu v prostoru hřiště před Mařenkou.

Závody těchto dvou kategorií se odehrávaly díky přehlednosti závodního okruhu, který byl tentokrát ztížen řadou zatáček, před vůbec nejbouřlivější diváckou kulisou, díky které byla k vidění řada (zejména pro zainteresované rodiče) napínavých soubojů.

Nejstarší závodníci (děti narozené v roce 2000 a starší) závodili na okruhu mezi hřištěm a altánkem. Pořadatelé oproti minulému ročníku vynechali brod přes řeku Kněžnou. Trať se tak vyhnula asfaltce ke koupališti a na závodníky místo toho čekal krátký, ale prudký výjezd směrem k altánku. Rovněž i zde byly k vidění výborné výkony. Strhující souboj až do samého závěru svého závodu kategorie „Přípravka 2" sváděli mezi sebou Honzové Stuchlík a Maryška (členové domácího týmu Stalak DeVOSS), když v cíli byl mezi nimi rozdíl necelé vteřiny.

Nejen závody, 
ale také zábava

Pořadatelé letos vyšli vstříc žádostem některých rodičů a umožnili jejich talentovaným dětem účast v závodu nejen v jejich věkové kategorii, ale i mezi staršími dětmi. A tak Vojta Hendrych (Bike Freaks Holice) a Justýnka Kolářová (Alpine Pro Author team) zvítězili ve dvou kategoriích a Babetka Kolářová dokonce přidala ke svým dvěma vítězstvím i třetí místo mezi až o tři roky staršími předškolačkami.

Závodní program tradičně vyvrcholil závodem kategorie „Maminky malých závodníků" Letos se na start postavilo 8 odvážných maminek, které se nejprve tvářily, že rozhodně nebudou závodit, aby je postupně divácká kulisa vybičovala k výborným výkonům. O první místo se nakonec i v této kategorii bojovalo až do úplného závěru!

Pro malé závodníky byl po celé odpoledne k dispozici skákací hrad a velká trampolína, velkým zážitkem  byly i projížďky na terénních čtyřkolkách, které prováděli pracovníci Lanového parku SpideRS Centre ze Říček v Orlických horách. Díky partnerům závodu obdrželi všichni závodníci diplomy a drobné dárky, ti nejlepší pak i zmrzlinové poháry.

Celkové výsledky a kompletní fotogalerii Luboše Vítečka najdete na www.stalak-devoss.cz/deti

Za MTB Team Rychnov nad Kněžnou Petr Stuchlík