Po rozhodujícím vítězném zápase Týniště s B-týmem hradeckého Sokola ve Final Four Východočeské ligy basketbalistek trenér domácího týmu MICHAL MACHÚT neskrýval velkou spokojenost a euforii.

Obhájili jste loňské prvenství a ptát se na pocity je asi zbytečné, že?
Je to krása, paráda. Je to asi trochu nečekaný úspěch, protože náš tým byl citelně oslabený. Za ty roky, co jsem u družstva, jsem na holky velice pyšný a smekám před nimi. Je to velký úspěch celého týnišťského ženského basketbalu. Bohužel to vypadá, že na nějakou dobu to bude úspěch poslední. Myslím si, že mužstvo se na devadesát devět procent rozpadne.

Čí vinou?
Oddíl nemá zájem… Už měsíc se vědělo, že se Final Four bude konat u nás, ale propagace byla veškerá žádná. Sice přišel rekordní počet diváků, ale to byla především iniciativa hráček a družstva. Vedení oddílu nebylo schopno ani udělat dárkové koše pro nejlepší hráčky. Jak je to velký úspěch pro hráčky, tak ze strany oddílu a města to je ostuda. Škoda, že se tomu nevěnují víc.

Vraťme se k průběhu Final Four. V semifinále jste zdolali rezervní tým ligového Trutnova…
Béčko Trutnova přijelo o dvanácti lidech a dost nás honilo. Naše hráčky srdíčkem, velkou bojovností i uměním vyhrály o devatenáct bodů. Jednalo se o kvalitního soupeře, ze kterého jsme měli obavy. V průběhu základní části jsme s ním měli vyrovnanou bilanci – jednou jsme vyhráli, podruhé prohráli. V semifinále však naše hráčky podaly super výkon.

A finále s hradeckými "lvicemi"?
K tomu není co dodat. Holkám nemám co vytknout. Všechny hráčky daly do zápasu srdce a prodaly co umějí. Podařilo se nám zopakovat úspěch z loňského finále, kdy jsme vyhráli rozhodující zápas na palubovce hradecké rezervy.

Úspěch je o to cennější, že jste postrádali klíčové hráčky…
To je pravda, chyběly nám tři hráčky. Těhotná Ilona Rezková, která má přehled na střední rozehře. Dále Kačka Nosková s obrovským nasazením v obraně a naše nejvyšší hráčka Klárka Krejčí. Jejich zkušenosti a především body nám chyběly. O to více před zbývajícími hráčkami smekám za to, co předvedly ve Final Four.

Při hodnocení celé sezony panuje určitě spokojenost. Souhlasíte?
Určitě. Hráčky zaslouží plné absolutorium, vždyť jsme prohráli jen třikrát. Při posledních duelech v Nové Pace a v Trutnově nebyla v týmu ideální atmosféra, navíc jsem oba zápasy prokaučoval a dvakrát jsme prohráli kvůli mým špatným rozhodnutím a chybám. Jinak holky mají můj velký obdiv.

Loni jste po vítězství v VBL absolvovali kvalifikaci o druhou ligu. Co letos?
Loni jsme hlavně chtěli hrát a postup nám unikl o kousek. A to především proto, že holky místo soustředění na hru řešily hlavně to, kde seženou peníze. Spoustu věcí jsme si už loni platili ze svého, holky si například koupily samy nové dresy. Letos kvalifikaci určitě hrát nebudeme. Oddíl o to nemá zájem, přestože by se na to finance asi našly.

Máte jasno o příští sezoně?
Já jako trenér končím. Dvě tři hráčky, které jsou tady na hostování nebudou taky pokračovat. Myslím si, že příští sezonu bude pět šest holek hrát vyloženě jen pro radost na chvostu tabulky.

Kam povedou vaše kroky?
Dám si od basketbalu na chvíli pokoj. Ještě dohraji sezonu za muže Týniště. Zřejmě mně bude basket chybět, ale v budoucnu půjdu tam, kde uvidím perspektivu a chuť pracovat.