V krajské hokejové soutěži bojují o dvě volná místa v blížícím se play off tři týmy. Nejlepší výchozí pozici má Lanškroun. Pokud v neděli s Poličkou získá aspoň bod, má vystaráno. Nejvíc klepat se musí Semechnice, které po prohře na ledě lídra soutěže Poličky z postupové čtyřky vypadly. Ovšem jako první z ohrožené trojice může do play off proklouznout Choceň B, která hraje svůj zápas s Českou Třebovou netradičně dnes. Lanškroun s Poličkou a Semechnice v Česticích nastoupí až v neděli.

Lanškroun 3. místo, 29 bodů

Lanškroun může mít nejmenší starosti. Nemusí se ohlížet vpravo ani vlevo. Stačí mu vyhrát a postup do play off má v kapse. Jenže se mu postaví nejtěžší možný soupeř – lídr krajské soutěže Polička. „Zdá se mi, že v soutěži hraje nejaktivnější hokej. V její hře je vidět hodně důrazu, hráči jsou aktivní, hraje se proti nim špatně,“ tvrdí lanškrounský trenér Miroslav Vicenec.

Ovšem v minulém utkání v Lanškrouně, které domácí tým vyhrál 8:4, si všiml, že si soupeř nepočínal tak neohroženě: „Výhoda domácího prostředí je malým plusem pro všechny týmy. Chceme vyhrát, respekt k soupeři sice máme, ale na nic jiného než na vítězství myslet nemůžeme.“
U Lanškrouna vždy záleží na tom, jak se „sejde“. Pokud nastoupí v nejsilnější sestavě, má v soutěži jen těžko konkurenci. Běda však, když se hraje třeba v týdnu a Orli se neslétnou. To pak musí na zápas vyrazit s torzem a klidně prohrají i s Česticemi. „Máme ještě několik kluků zraněných, takže úplně kompletní nebudeme. Ale je pro nás důležité, že se hraje o víkendu, dost jich pracuje mimo svá bydliště, takže bychom nakonec měli být téměř kompletní,“ varuje soupeře Vicenec.

A jaký je recept na Poličku? „Musíme hrát důrazně. Přesně tak, jako jsme odehráli zápas v České Třebové, tak jako jsme odehráli dalších asi šest utkání. Jenže z dvaceti je to hrozně málo,“ říká lanškrounský trenér.
Klidně se ale také může stát, že se v neděli v Lanškrouně nebude hrát o všechno. Stačí, když dnes Česká Třebová nedovolí Chocni bodovat a Lanš〜kroun bude v play off. „Jsou to okolnosti, na které moc nehledíme. Chceme si uhrát play off sami a navíc bychom rádi šli dál z nejvýhodnější pozice, to znamená ze třetího místa. S ničím kalkulovat nebudeme,“ nespoléhá na dnešní pomoc Českotřebováků lanškrounský kouč Miroslav Vicenec.

Choceň B 4. místo, 28 bodů

Rezerva Chocně sice dnes večer nastoupí na domácím ledě, jenže hraje se svým osudovým soupeřem. Na Českou Třebovou letos vůbec neumí. Lokomotiva pokaždé zvítězila a vždy dala pět a více branek.

„Neřekl bych, že je to soupeř k neporažení, jenže pokaždé jsme se potýkali s naší mizernou disciplínou. Vyloučeními jsme Třebovou dostávali akorát do hry,“ hledá příčiny mizerné série Choceňských jejich tiskový mluvčí Jan Smutek.

„Když udržíme kázeň, standard zachytá i brankář, mančaft bude hrát zodpovědně dozadu a proměníme alespoň dvě třetiny šancí, mohli bychom vyhrát. Třebová je k poražení, ovšem nesmíme s ní hrát tak jako v minulých zápasech,“ rozvinul své myšlenky Smutek. A varuje, na koho si jeho tým musí dát největší pozor: „Na stoletého Kvasničku, je ze Třebové nejlepší,“ řekl s úsměvem. Mimochodem teprve jedenačtyřicetiletý Petr Kvasnička za Choceň dříve hrával a Smutek před ním varuje oprávněně. Na ledě skutečně s Vladimírem Dohou patří k nejlepším.

Choceň B vydržela hrát disciplinovaně v posledním utkání v Česticích, i když její výhra se nerodila vůbec lehce. V první půlhodince byli domácí na přírodním ledě lepší, dokonce čtyřikrát nastřelili tyč a vedli 1:0. „Byla to přeukrutná dřina. Čestice se s podmínkami vyrovnaly rychleji a byly ze začátku lepší. Náš standardní výkon jsme předvedli až ve třetí třetině, kdy naše představení gradovalo,“ pochvaloval si choceňský tiskový mluvčí Smutek.
„Proti Třebové to chce hrát alespoň tak, jako poslední třetinu s Česticemi. Nemusel by být problém. Bez nasazení Třebovou porazit nemůžeme,“ dodal Smutek.

5. Semechnice, 26 bodů

Nejhorší výchozí pozici v boji o play off mají Semechnice. Dlouho sice před Chocní zuby nehty držely čtvrtou příčku, ale po porážce v Poličce o ni přišly.
„Nedovedeme na Poličku zahrát. Navíc nám chyběli tři hráči ze základní sestavy. Nedalo se to,“ vzpomíná na nedělní prohraný zápas v Poličce semechnický asistent trenéra Václav Vaněk.

Paradoxní je, že Choceň B, konkurent Semechnic, na Poličku letos umí zahrát fantasticky. „Když o něco jde, mají šanci si vypomoci někým z áčka. To my nemůžeme,“ konstatoval Vaněk. Sokol Semechnice je sice v nejsložitější situaci, ale na druhou stranu má před sebou nejsnazšího soupeře – poslední Čestice. „Všichni vědí, že se rozhoduje o všem. Když nevyhrajeme, budeme hrát s Česticemi znovu, jenže jenom o páté místo. Motivaci budeme mít velkou,“ burcuje semechnický Vaněk. Příliš se nebojí ani toho, že by jeho svěřenci mohli Čestice podcenit: „Máme s nimi aktivní bilanci, takže doufáme, že to tak i zůstane. Všichni moc dobře víme, o co jde.“ Polička sice naděje Semechnic na postup v neděli trochu očesala, ale následující neděli bude Poličce fandit. Když totiž porazí Lanškroun a Semechnice zvítězí nad Česticemi za tři body, tak Orly, tým z Rychnovska, díky lepším vzájemným zápasům předběhne. „Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby nám Polička taky trochu pomohla,“ usmíval se asistent trenéra Semechnic Václav Vaněk. (ry)

Postupové počty

Lanškrounu stačí bod a bez ohledu na ostatní zápasy postupuje. Bod by v tu chvíli stačil i Chocni, protože má se Semechnicemi lepší vzájemný zápas.

V případě, že Lanškroun prohraje v normální hrací době, Choceň B zvítězí alespoň v prodloužení a Semechnice vyhrají za tři body, je Lanškroun ze hry. Postoupily by Choceň B a Semechnice.

Lanškroun může postoupit i v případě, že prohraje. Stačí, když prohraje i Choceň, Semechnice, nebo oba najednou.

Zajímavá situace by nastala, kdyby Lanškroun prohrál v normální hrací době, Choceň získala bod a Semechnice tři. V tom případě by se utvořila minitabulka, ve které je nejhorší Choceň B, a do play off by postupoval Lanškroun se Semechnicemi.

Pro Semechnice neexistuje jiná varianta, než že zvítězí za tři body. V případě rovnosti bodů s Chocní mají totiž horší vzájemný zápas. Kdyby ovšem Choceň nezískala ani bod a Lanškroun také ne, byly by Semechnice i před Lanškrounem, protože mají lepší bilanci ze vzájemných zápasů.