Po oba víkendové dny se poprvé v historii Mistrovství České republiky v motoskijöringu bude závodit na jihu Čech. Letošní premiérový závod dnes hostí Radenín (u Chýnova) a zítřejší pokračování domácího šampionátu se uskuteční v Rodné (u Mladé Vožice). Organizátorem obou klání je Motosport Chýnov.

Finiš na konci února
Letošní mistrovský seriál Orion – Shiva Cup 2010 bude mít deset pokračovaní a vyvrcholit by měl dvěma závody na sklonku února na Rychnovsku. Předposlední podnik se pojede v sobotu 20. února v Olešnici v Orlických horách. Finálový závod budou hostit Dobřany v Orlických horách o týden později (sobota 27. února 2010).

Ve dvanáctileté historii domácího šampionátu odvážných lyžařů zapřažených za motokrosovými stroji se dosud jezdilo vesměs ve východních Čechách a na severní Moravě. Ale právě také na Táborsku má divácky atraktivní sportovní disciplína dlouholetou tradici. Tendence spojit zkušenosti a také jezdecké portfolio však vznikla až po loňské zimě.

Obhájci nechybí
Na startu premiérových závodů sezony by neměli chybět největší favorité. Mistrovský titul přijedou obhajovat Josef Sládek s lyžařem Petrem Čížkem. Konkurovat jim budou především obvyklí rivalové - bratři Šrolerové. Z Litomyšle dorazí motoskijöringový matador Bohuslav Svatoš (historicky nejúspěšnější závodník) s lyžařem Josefem Furárem. Diváky jistě potěší účast Jana Froňka, který letos neodletěl do Jižní Ameriky na Dakar a představí se v domácím motoskijöringovém šampionátu. Lyžovat za ním bude Petr Fajkoš.

Ambiciózní Jihočeši budou nováčky
Na zteč se dychtivě chystají také jihočeské posádky. Vítěz loňského ročníku jihočeského poháru Martin Kočí z Mladé Vožice se svým lyžařem Janem Zídkem jistě nebudou chtít dělat před téměř domácím publikem křoví. To samé platí o tandemu Radek Bareš – Jan Klejma z Motoclubu Milevsko, kteří mají zkušenosti ze závodů v zahraničí. Z barvách domácího Motosportu Chýnov nastoupí hned tři posádky v čele s jihočeskými motoskijöringovými matadory Jiřím Hrobským a lyžařem Janem Jouzou. Tato dvojice v minulosti mnohokrát vyhrála Jihočeský pohár. Přestože jim je dohromady již přes 100 let a pilota Jiřího doprovází stále nějaká zranění, budou chtít bohaté zkušenosti náležitě prodat. Dále se představí Vít Vitouš s Petrem Kunkalem, kteří mají jako jediní Jihočeši zkušenosti právě z českého mistrovského seriálu. Velkou neznámou bez motoski〜jöringových zkušeností bude juniorský reprezentant v enduru Václav Malkus, který za sebou na laně potáhne loňského motokrosového mistra ČR juniorských dvoutaktů Víta Žižku. Jistě se ale najdou i další tandemy, které mohou příjemně překvapit.

Optimistická předpověď

Sněhové podmínky několik dní před zahajovacími závody nebyly optimální. V v Radeníně i v Rodné ležela vrstva necelých deseti centimetrů. Meteorologové však předpovídali na celém území republiky vydatné sněhové srážky. Profil obou tratí se připravoval ze stávající sněhové zásoby a organizátoři pevně doufali, že se předpovědi počasí naplní a že ještě kýžené bílé vločky bezprostředně před zahájením závodů z nebe napadnou.
Trénink dnešního i zítřejšího závodu by měly začít v 10.30 hodin. Start vlastního závodu je naplánován na 12.30 hodin. (ez, six)