Promotérem zůstává Orion Team Litomyšl a celý seriál ponese název Orion – Shiva KTM Cup 2012. Pořadatelé závodů se sešli na pravidelné kalendářní poradě, kde se domluvili jak na definitivní verzi kalendáře, tak na změnách v řádech.

Ve třech krajích

Na rok 2013 bylo vypsáno šest  motoskijöringových podniků. Když bude zima přát, odjede se první z nich v jižních Čechách na rychlé trati v Želči u Tábora, kde se závodilo naposledy v roce 2011. Pokud by ale nebyly příznivé sněhové podmínky, jelo by se v náhradním termínu 19. ledna na stejném místě nebo v Chotčinách. Pořadatelem bude vždy Motosport Chýnov.

Další závod se koná na trati v Klášterci nad Orlicí, kde mají motoskijöringy velkou tradici i divácký zájem. Zde se mistrovský podnik jel čtrnáctkrát a to je ze všech dějišť nejvíce. Jezdecké pole zavítá premiérově rovněž do Martinic v Krkonoších, což bude pro domácí elitu naprosto nová trať.

Následovat bude závod v severomoravském Horním Městě. Tamní pořadatelé už hostili nejlepší české jezdce mnohokrát ve svém pěkném víceúčelovém sportovním areálu.

Dalším pořadatelem se stane Letohrad, kde budou jezdci opět bojovat o body na divácky atraktivní trati u koupaliště.

Sezona vyvrcholí v Dobřanech v Orlických horách na trati „U hradu". Tamtéž se uskuteční také vyhlášení seriálu.

Po dobrých zkušenostech z minulé sezony organizátoři počítají s vypsáním vložených závodů pro začátečníky. Podniky v Klášterci, Letohradu a Dobřanech se pojedou jako seriál „O pohár Orlických hor".

Body i v kvalifikaci

Novinkou pro rok 2013 jsou některé změny v řádech, které byly schváleny Svazem motokrosu Autoklubu ČR. Především se rozšíří možnost startu i pro další jezdce. Závodů se mohou účastnit jezdci a lyžaři, kteří jsou držiteli platné licence pro motokros nebo enduro všech stupňů (mezinárodní licence, národní licence A, B, C nebo licence pro motoskijöring vydané prostřednictvím AČR nebo jiných asociací v rámci FIM).

Lyžař může do MČR také nastoupit s licencí L, s ní však nemůže startovat jako jezdec.

Další důležitou novinkou je jiné bodování kvalifikačních jízd a získávání bonifikačních bodů za první tři místa v kvalifikaci bez ohledu na umístění ve finálové jízdě. Nedostatkem minulých ročníků totiž bylo, že jezdci v základních rozjížďkách bojovali výhradně o účast ve finále. Nyní se však kvalifikace zatraktivní jak pro startující, tak i pro diváky.

V současné době se jezdci pilně připravují na závody a využívají všech možností k dokonalému tréninku, kterých je ovšem na přelomu roku málo. Fanoušci se přesto mohou jistě těšit na pěkné a dramatické závody, protože česká špička  je nesmírně vyrovnaná. Připomeňme,  že v sezoně 2012 se povedlo na nejvyšší stupeň vystoupit pěti různým dvojicím.

Kunc hlásí návrat

Mistrovský titul budou obhajovat trojnásobní šampióni ČR z let 2009, 2011 a 2012 Josef Sládek s Petrem Čížkem. Na paty jim budou určitě šlapat hlavně Mohaupt s Hotovým a Josef Mňuk s Langrem, kteří vloni prokázali výrazné zlepšení. Ale zapomínat nemůžeme ani na další jezdce – Marcela Hocka, Jindřicha Luxe, Patrika Šrolera či v barvách Orion Teamu Litomyšl závodícího Michala Roušavého. Patrik Šroler se dostal do čela historické motoskijöringové tabulky, když předstihl suveréna minulých let Bohuslava Svatoše z Litomyšle, který už nejezdí.

Potěšitelný je návrat několika úspěšných motokrosařů z dřívějška, kteří ročník 2012 vynechali. Diváci tak uvidí i mistra z roku 2002, zkušeného a perfektně startujícího Pavla Kunce z Rychnova nad Kněžnou, který nemohl pro zranění vloni jezdit. Ve startovní listině se objeví i mladí jezdci Kubíček s Hovadem, jež v sezoně 2011 obsadili skvělé druhé místo. A do závodů se vrací i vítěz z roku 2007 dobřanský Josef Švorc, který bude jako jeden z mála sedlat dvoudobý motocykl. A na laně za ním pojede mistr České republiky v autokrosu Ondřej Šlechta.

Jezdci, lyžaři i pořadatelé se tak mohou připravovat a diváci těšit na sezonu 2013. Uvidíme, jak bude paní zima přát a jak hodně bude potřeba přizpůsobovat pořádání závodů sněhovým podmínkám.

Kalendář 2013

12. ledna: Želeč u Tábora, 27. ledna: Klášterec nad Orlicí, 2. února: Martinice, 9. února: Horní Město, 10. února: Letohrad, 16. února: Dobřany v Orlických horách.

(vaš, rh, dr)