Deset závodů nabídne nadcházející ročník mistrovství republiky v motoskijöringu. Šampionát s názvem „Orion - Shiva KTM Cup 2011“ odstartuje v sobotu 8. ledna v Rodné u Mladé Vožice, o den později se pojede druhý jihočeský závod v Želči u Tábora. Seriál uzavře 26. února závod v Dobřanech v Orlických horách. Mistrovský titul obhajují bratři Patrik a Miroslav Šrolerové z Klášterce nad Orlicí.

„I když pořadatelé jsou stejní, jako v roce 2010, závody se pojedou na dvou nových tratích. Po dobré zkušenosti s jihočeskými pořadateli z Chýnova se pojedou první dva závody opět na jejich tratích. Zatímco trať v Rodné je už známá, trať v Želeči u Tábora je nová. Dále bude seriál pokračovat na Severní Moravě. V poslední sezóně pořadatelé v Horním Městě mile překvapili celkově zlepšenou tratí i zázemím pro závody. Podle informací by něco podobného mělo být v letošním roce v Rýmařově, kde byl dobudován zimní areál,“ uvedl jeden z hlavních organizátorů šampionátu Josef Vašíček.

Další závody se přesunou do východních Čech na tradiční tratě: Olešnice v Orlických horách, Klášterec nad Orlicí, Litomyšl a Letohrad. Předposlední závod se pojede na zbrusu nové trati ve Studeném, kterou si vybral žamberecký pořadatel Nova Racing. Vyhodnocení celé sezony bude po posledním závodě 26. února v Dobřanech v Orlických horách.

Stejně jako loni se pojede podle atraktivnějšího systému rozjížděk. „Loni jsme vyzkoušeli nový systém kvalifikačních jízd, který se osvědčil, neboť se líbil jezdcům i divákům. Proto i nadcházející seriál pojedeme podobným způsobem,“ sdělil Josef Vašíček.

Ve dvanácti kvalifikačních jízdách pojede podle rozpisu každý jezdec čtyřikrát. Na základě součtu bodů postoupí nejlepších osm přímo do finále A, jezdci na 9. až 20. místě pojedou finále B, ve kterém se střetnou o zbývající dvě postupová místa do finále A.

Minulá zima byla na sněhové podmínky velmi příznivá a umožnila po tříleté přestávce odjet všech deset závodů v plánovaných termínech. To bylo pochopitelně pro pořadatele, jezdce i diváky příjemné. „Máme samozřejmě připraveny i náhradní termíny, bude záležet na aktuální situaci,“ doplnil Vašíček.

Titul budou obhajovat bratři Šrolerové z Klášterce nad Orlicí, kteří pojedou po celou sezonu s červenou tabulkou se startovním číslem 1.

„Po roční pauze by se měl vrátit někdejší výborný motokrosař Bohuslav Svatoš, jenž je nejúspěšnějším účastníkem dvanáctileté historie mistrovství republiky v motoskijöringu,“ informoval říká šéf Motosportu Chýnov Evžen Zadražil a dodal: „Motoskijöring je dost specializovaná disciplína, takže motokrosaři ho tolik nejezdí. Hodně totiž záleží na lyžaři. Třeba bratři Šrolerové jezdí v motokrosu pouze krajský přebor.“

Z dalších známých jmen by se měli objevit Vítězslav Marek nebo někdejší motokrosový reprezentant Pavel Kunc z Rychnova nad Kněžnou.
Šampionát slibuje zajímavá a dramatická klání, na která se těší jak pořadatelé a jezdci, tak především příznivci tohoto sportovního odvětví. Vše je připraveno, doufejme jen, že zimní počasí bude motoskijöringu přát stejně jako v loňském ročníku.

PROGRAM MČR

8. ledna - Rodná u Mladé Vožice, 9. ledna - Želeč u Tábora, 15. ledna - Horní Město, 16. ledna - Rýmařov, 22. ledna - Olešnice v Orlických horách, 23. ledna - Klášterec nad Orlicí, 5. února - Litomyšl, 6. února - Letohrad, 12. února - Studené u Žamberka, 26. února - Dobřany v Orlických horách