Letošní mistrovství České republiky na klasické trati uspořádal Klub vytrvalostních sportů Šumperk na jižním konci Jeseníků s centrem v Klepáčově v nadmořské výšce 700 950 metrů nad mořem. Prostor nabízel terén od rychlého čistého lesa, přes les s klacky, kamením, bahnem, nepřehledně vysokým borůvčím. Terénu úměrná byla i mapová náročnost od rychlých krátkých přeběhů, přes dlouhé traverzy, přeběhy kopců až po dohledávky kamínků v hustnících. Nechyběly ani volby postupů, nad nimiž se někdy nedalo ani v klidu po závodě s jistotou říci, kudy bylo nejlepší běžet.

Česká reprezentantka Denisa Kosová zvládla tento náročný závod dlouhý 10,4 km s devatenácti kontrolami skvěle. Na deváté kontrole se dostala do vedení a po zbytek závodu již před sebe nikoho nepustila. Její náskok v cíli před druhou Janou Knapovou pak byl přesně sto sekund. Třetí místo obsadila zkušená Dana Šafka Brožková, která měla na vítěznou Kosovou ztrátu 3:39 minuty.

„Finálový závod se mi hodně líbil, tvrdá práce terénem. Cestou na dvojku jsem ztratila pěšinu, hodně jsem tápala a šla skrz hustník. Běžecky mi to táhlo slušně a snažila jsem se do toho dát všechno. Jsem spokojená," řekla po doběhu do cíle Denisa Kosová.ÚSPĚCH. Denisa Kosová (na snímcích) se nejlépe vypořádala s nástrahami klasické trati a vystoupila na nejvyšší stupeň.