Mistrem republiky seniorů nad 60 let se stal bývalý předseda Šachového svazu České republiky FM Vlastimil Sejkora, který prošel turnajem stylem start – cíl bez porážky.

V posledním kole předstihl loňského vítěze RŠF v této kategorii Josefa Novotného kroměřížský FM Vladimír Karlík.

Kategorie měla ve 14leté historii nejpočetnější obsazení a rovněž průměrný rating první desítky byl opět vyšší než vloni. Účastníci si pochvalovali zvýšení počtu kol a počtu hracích dní na devět a vyjádřili to výraznou převahou v hlasování (9 kol požadovalo 28 ze 37 hlasujících při závěrečném vyhodnocení).
V kategorii hráčů nad 50 let zvítězil suverénně Oldřich Lorenc z Poličky před Petrem Malinovským (TJ Město Albrechtice) a Evou Kořínkovou (Světlá n. S.), která byla rovněž nejlepší mezi rekordními sedmi seniorkami nad 50 let.

Na festivalu pracovala vzorně redakce turnajového bulletinu, jehož pravidelný tištěný odběr si přihlásilo 43 hráčů. Účastníci ocenili několik doprovodných akcí – autobusový výlet do Orlických hor s průvodkyní, dva bleskové turnaje (druhý z nich vyhrál Polák Gašík z Varšavy, který během devíti dnů v Rychnově najel i stovky kilometrů na kole), společenský večer s rychnovskými pěveckými sbory, maskota Pandu, zahájení turnaje živým kankánem aj.

Letošní rychnovský šachový festival seniorů v rychnovském Pelclově divadle měl rekordní účast – sedmi turnajů se zúčastnilo více než 250 hráčů, z toho v hlavních kategoriích (50, 60, 70, 80 let) 136 účastníků, z toho 108 ryzích seniorů nad 60 let (z toho 7 žen).

Cenu GENTLEMAN turnaje získal Jaroslav Trávníček z Rumburka, který během turnaje zápasil nejen se silnými soupeři, ale i s dlouho trvající zákeřnou nemocí a turnaj ve velmi špatném zdravotním stavu dohrál.

V kategorii hráčů nad 70 let vyhrál Rudolf Mesiarik (Panda Rychnov), pátý skončil Jaroslav Zikmund (Kostelec) – 36 hráčů. Ze tří hráčů nad 80 let byl nejlepší Michal Mamczar z Wroclawi (85 let). Bleskový turnaj senior vyhrál Vladimír Karlík z Kroměříže, o 2. – 6. místo se dělil ředitel festivalu, Rychnovák Jiří Daniel (55 hráčů). Nejlepší ženou byla Eva Kořínková ze Světlé n. S.

Při závěrečném hodnocení převládl názor účastníků na zachování počtu 9 festivalových dnů pro hráče nad 50 a nad 60 let a zkrácení na 7 dní pro hráče nad 70 let. Akci podpořil Královéhradecký kraj, Město Rychnov, Šachový svaz České republiky a další soukromé firmy. Podrobné výsledky jsou na www.panda-rk.czJiří Daniel, ředitel festivalu