„Obrovský úspěch pro republiku, biatlon i Jilemnici,“ užíval si medailovou radost předseda tamního klubu Jan Sucharda.

Veronika Vítková podle něj spojila tvrdou dřinu s talentem. „Stěžejní byla její pracovitost a cílevědomost. Chce něčeho dosáhnout a jde si za tím. Biatlonu podřídila celý život,“ vylíčil vlastnosti absolventky jilemnického sportovního gymnázia. Tam odstartovala cestu na samotný vrchol, později přešla do Jablonce nad Nisou. Předtím, podobně jako další jilemnický odchovanec a olympijský medailista ze Soči Jaroslav Soukup, trénovala v pralesních podmínkách. Ty se pro jejich nástupce brzy změní. Na jaře budou totiž na Hraběnce otvírat moderní areál.

Před čtyřmi lety při vyhodnocení jilemnické sezony dostala Veronika Vítková holínky a pamětní list s textem „Od hnoje k olympijské medaili“. Jako připomínku podmínek, ve kterých se biatlon vyučila.

Co asi dostane letos?

Biatlonový začátek z říše snů: Krčmář stříbro, Vítková bronz!

Česká republika - První dva soutěžní dny - a hned dvě medaile. Olympiáda v Pchjongčchangu začala pro české barvy zcela úžasně. A postarali se o to biatlonisté - a oba rodáci z východočeského Vrchlabí. Hvězdami sprintu se stali Veronika Vítková a Michal Krčmář. Prvně jmenovaná slavila bronz, její parťák vybojoval překvapivé stříbro. „Je to úžasné,“ líčil kouč Ondřej Rybář.

Přitom v průběhu letošní sezony se zdálo, že bez Gabriely Koukalové to nebude od biatlonistů žádná hitparáda. Omyl: hned začátek her ukázal, že parta umí zajet i bez Gábiny.

A tak se hned naskýtá možná troufalá, ale zcela logická otázka: povede se někomu urvat olympijské zlato? Po víkendu by se mohlo zdát, že největší šance se nabízí příští úterý ve štafetovém závodě smíšených dvojic s Vítkovou a Krčmářem v sestavě.

Jenže aktuální formu by mohli oba medailisté prodat už v dnešních stíhačkách, kdy budou startovat z výhodných pozic.

Ale zpět ke sprintu. „Byl to těžký závod. Chvílemi proti nám šly takové větrné mlýny, které nás úplně zastavovaly,“ vykládala šťastná majitelka bronzu. A vítr se točil i na střelnici. „Vleže mi terče popadaly, škoda jedné rány při stojce. Ale rozhodně mám skvělou pozici do stíhačky,“ řekla Vítková k blížícímu se vystoupení.

Vítkovou porazily v Alpensia Olympic Parku jen vítězná Němka Laura Dahlmeierová a stříbrná Norka Marte Olsbuová. Jediné trestné kolo potkalo zkušenou Češku po druhé střelbě, potom už z ní navzdory větrným podmínkám čišela jistota.

Byla naměkko

Vítková měla dosud tři medaile z MS a ZOH ze smíšených štafet. Na velký individuální úspěch čekala. „Konečně mám svou medaili,“ culila se po závodě. „Zní to neuvěřitelně a neuvěřitelné je i to, že ji získala už v prvním startu.

Při nedělním slavnostním vyhlášení si uvědomila, čeho dosáhla. „Byla jsem naměkko,“ přiznala. Ve velkém mrazu zkusila pravost kovu. „Málem mi medaile přimrzla k zubům. Ale stojí to za to!“České tažení pokračovalo sprintem mužů. Michal Krčmář vybojoval díky fantastickému výkonu stříbro. Zaostal jen za zlatým Arndem Peifferem z Německa, třetí skončil Ital Dominik Windisch.

Kluk štěstěny

„Zní to neuvěřitelně. Nemám slov,“ použil stejný výraz jako Vítková další rodák z Vrchlabí. „Nejsilnější moment v kariéře. Jde o obrovské zadostiučinění celému týmu. Musím všem moc poděkovat, rodině, realizačnímu týmu, klukům, kteří mě táhli nahoru. Spousta součástek, které do sebe zapadly.“

Krčmář při rozhovorech neskrýval chlapské slzy. „Jsem emotivní člověk, pozitivně i negativně. Nechtěl jsem se něčemu bránit, spíš to nechat propuknout naplno,“ uvedl ke svému dojetí a upozornil i na štěstí.

Vleže měl jednu ránu kalibrovou a vstoje mu skoro nefoukalo, což byl ve větrném dni, kdy se rušily některé závody, skoro zázrak. „Jsem kluk štěstěny. Vždycky se říká, že olympiáda je plná překvapení. Já jsem asi jedno z nich. Moc mě to překvapilo,“ usmál se Krčmář.   Milan Novotný