Dvojice rychnovských šachistů se na šampionátu starého kontinentu neztratila.

Němcová je od útlého věku tradiční soupeřkou rychnovské Martiny Marečkové a několikrát ji doslova vyfoukla vítězství na domácích turnajích. Před mistryní Evropy se nyní není za co stydět, ale i Marečková se několikrát dokázala umístit před pražskou hráčkou. Němcová je mimořádně sympatická, kombinačně velmi nadaná dívka, které úspěch přeje většina příznivců českého šachu.

Martina Marečková hrála na začátku devítidenního turnaje lépe než ve druhé půlce, hodně by jí pomohl bod v posledním kole se slabší soupeřkou, ta s ní ale udržela remízu. Získala 4,5 bodu (50%) a jen o 5 bodů si pokazila své ELO FIDE. Skončila na 28. místě mezi pětapadesáti hráčkami z celé Evropy.

Jan Macháň si naopak polepšil asi o 18 bodů ELO FIDE, a to přesto, že jeho konečné 97. místo ze 128 hráčů není nijak oslnivé. Během turnaje ho psychicky nalomil černohorský rozhodčí v partii s domácím Černohorcem i mizerné diplomatické schopnosti vedení české výpravy. Konečné umístění Jana Macháně je hodně limitováno nízkou mírou odvahy v nejasných pozicích - dvakrát přijal krátkou remízu a nejméně jednou se bál pokračovat v lepší pozici. Cenné jsou obě remízy s hráči s ELO přes 2000 bodů.

(jd)