V útulném prostředí „Dřeváku“ na dobřanském závodišti se ihned po skončení posledního závodu uskutečnilo slavnostní vyhlášení motoskijöringového Mezinárodního mistrovství České republiky „Orion Shiva KTM Cup 2012“.

Předsedou Výkonného výboru Svazu motokrosu AČR Jiřím Charvátem byli dekorováni Josef Sládek s Petrem Čížkem z týmu Dukla Racing, kteří zaslouženě obhájili mistrovský titul. Ze zlata se radovali třikrát a v počtu titulů dostihli své největší soupeře bratry Šrolerovi. Sládek s Čížkem dokázali zajet nejen na rychlých zmrzlých tratích, ale i na těžkých tratích s rozbředlým sněhem při posledních dvou závodech.

Premiérové triumfy

Své příznivce a hlavně i sami sebe potěšil bojovný Lukáš Mohaupt jezdící s pohodovým lyžařem Václavem Hotovým (jinak také úspěšným spolujezdcem při závodech v sajdkárkrosu). Těm se konečně podařilo po sedmi letech vyhrát mistrovský závod, a to v Nekoři. A další den svůj výkon zopakovali v Dobřanech. Jejich perfektní závěr sezóny je tím posunul až na druhou pozici, když měli pouhých pět bodů ztrátu na letošní staronové mistry. O titul tak přišli kvůli jedinému horšímu umístění v Horním Městě, kde skončili po kolizi na 9. pozici.

Podobně jako Mohaupt s Hotovým se podařilo poprvé vyhrát i Josefu Mňukovi s Filipem Langrem. I oni dokázali své vítězství zopakovat. A když jim vyšel poslední závod v Dobřanech, kde dojeli jako druzí, v celkovém hodnocení seriálu se dostali na 3. pozici.

V porovnání s loňským rokem se o jednu příčku zlepšili nejúspěšnější jezdci historie motoskijöringu bratři Šrolerové. Dokázali vyhrát jeden závod a před závodem v Dobřanech měli ještě teoretickou šanci na titul. Ale závod jim nevyšel podle jejich představ, když do finálové jízdy ani neodstartovali po kolizi, při které si lyžař Mirek poškodil lyži.

Mládí promluvilo

V letošní sezoně se výrazně prosadili mladí jezdci. Letos se do listiny vítězů zapsali nově dokonce tři jezdci. Kromě dvojnásobných vítězů Mohaupta s Hotovým a J. Mňuka s Langrem dokázali vyhrát v jihočeské Rodné i velcí bojovníci Marcel Hock s Jonášem Bergerem. Ti se během sezóny postupně zlepšovali a jejich konečné páté místo v seriálu je jejich nejlepším společným umístěním. Šestici nejlepších posádek uzavřeli nejlepší jezdci Orionu Litomyšl Roušavý s Marešem.

Byla škoda, že pro zranění zkušeného Pavla Kunce v prvním závodu ve Studeném nemohla tak startovat nejlepší dvojice Orionu Litomyšl i celého motoskijöringu Kunc s Prossem, kteří patřili před sezonou mezi hlavní aspiranty na mistrovský titul.

Řada ocenění

V Dobřanech ale nebyli vyhodnoceni pouze noví mistři republiky v motoskijöringu. Jako pořadatel roku byl po anonymní anketě jezdců oceněn pan Jaroslav Lipenský pořadatel 1. závodu ve Studeném. Jako osobnost roku byl oceněn pan Josef Švorc st. z AMK Dobřany v Orlických horách. A jako skokan roku byl vyhodnocen Jindřich Lux, který po 14. místě v roce 2011 obsadil letos 7. pozici. A to ještě vystřídal celkem 3 lyžaře.

Opět to počasí

Letošní sezona patřila mezi nejdramatičtější v historii. Pořadatelům komplikovalo činnost počasí, které hlavně v lednu vůbec nepřálo. V plánovaném termínu odjeli závody pouze pořadatelé ve Studeném, Klášterci nad Orlicí a v Horním Městě. Ostatní museli různě překládat termíny v závislosti na počasí. Závody se nepodařilo uskutečnit pro nedostatečné sněhové podmínky v Olešnici v Orlických horách. V Horním Městě členové místního klubu dokonce uspořádali dva závody, když kromě závodu svého operativně uspořádali ještě jeden podnik za odvolaný závod v Rýmařově.

Kvalita vs. kvantita

Byla škoda, že startovalo poměrně málo posádek. Ale potěšitelný byl přístup těch nejlepších dvojic. Vždyť kompletně celý seriál odjeli jezdci na konečném 1. až 11. místě. Pořadatelům se osvědčilo zařazovat do programu i další závody hobby jezdců, které byly hlavně v Klášterci nad Orlicí a Nekoři i divácky zajímavé.

Organizátoři seriálu chtějí prosadit určité změny, které by zkvalitnily seriál v příštích letech. Především chtějí umožnit start i dalším jezdcům, kteří dosud vlastnili typy licencí, které jim neumožňovaly v seriálu startovat.

(jv, dr)