Seriál mistrovství České republiky v motoskijöringu „Orion Shiva KTM Cup 2017" pokračoval o víkendu dvěma závody na tradičních tratích v Horním Městě u Rýmařova a v Klášterci nad Orlicí.

Na trať „Kláštereckých břehů" vyrazil historicky rekordní počet závodníků – v MČR jelo 16 dvojic a v Orlickém poháru dokonce 44 dvojic. Pátý závod se jede v neděli v Chotčinách u Chýnova.

Horní Město u Rýmařova, Mistrovství ČR

Ve startovním poli chyběl Michal Roušavý, kterého skolila horečka, ale dojeli další jezdci, ale i tak startovalo 16 posádek. Kvalifikaci ovládli předloňští vítězové z Horního Města Mohaupt s Hotovým. Vyhráli všechny své tři jízdy a tím i kvalifikaci a zároveň získali na své konto tři bonusové body. Obhájci mistrovského titulu a vítězové minulého závodu v Rudníku Josef Mňuk s Filipem Langerem postoupili z pátého místa. Ze šestého místa postupovali do finále průběžně vedoucí jezdci seriálu bratři Šrolerové, kteří se ale trápili s výkonem svého dvoutaktu Beta. Z B-finále si právo jet hlavní finále ještě dodatečně vybojovali Kuda s Ondráčkem a Zářecký s Mlynářem. Ve finále „A" pokračovali v suverénních výkonech Mohaupt s Hotovým. Po perfektním startu se udrželi v čele celých deset dlouhých kol a zaslouženě vyhráli. Na stupně vítězů je doprovodili Josef Mňuk s Filipem Langerem a překvapivě i Roman Mňuk se Zdeňkem Langerem, kterým konečně vyšla finálová jízda.

Výsledky třetího závodu: 1. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, Orion Racing Team, Honda 450 4T, 11:44,11, 2. Josef Mňuk – Filip Langer, Mňuk Racing Team z.s., Yamaha 450 4T, 11:51,04, 3. Roman Mňuk – Zdeněk Langer, Mňuk Racing Team z.s., Yamaha 450 4T, 11:51,68, 4. Tomáš Fogl – Martin Sabota, SMK Klášterec n.O. v AČR, Yamaha 450 4T, 12:04,84, 5. Patrik Šroler – Miroslav Šroler, SMK Klášterec n.O. v AČR, Beta 300 2T, 12:06,33, 6. Pavel Dvořáček – Petr Čížek, SMX Racing Team Rudník, KTM 250 2T, 12:10,11.

Orlický pohár

V Orlickém poháru se představilo 35 dvojic. Specialistům dokonale vypálili rybník místní jezdci Musil s Chovancem. Ovládli od začátku až do konce sedmikolovou finálovou jízdu. Za nimi dlouho jezdili vítězové kvalifikace a průběžně vedoucí Kylar s Majvaldem, ale v pátém kole je předstihli Lux s Fiedlerem.

Výsledky třetího závodu: 1. Oldřich Musil – David Chovanec, Skály, Honda 450 4T, 8:48,78, 2. Jindřich Lux – Vojtěch Fiedler, BV Racing, KTM 250 2T, 8:59,82, 3. František Kylar – Tadeáš Majvald, Kunčice, Husqvarna 510 4T, 9:04,14, 4. Tomáš Janů – Miroslav Bareš, Retox Racing, Honda 450 4T, 9:25,23, 5. Martin Lux – Tomáš Lux, SMK Klášterec n.O. v AČR, Husqvarna 450 4T, 9:32,81. 6. Jiří Kavka – Pavel Sabota, SMK Klášterec n.O. v AČR, Honda 500 2T, 9:36,91.

Klášterec nad Orlicí, Mistrovství ČR

Už od kvalifikací se závodilo opravdu naplno. O vítězi rozhodla až pomocná kritéria – lepší umístění v poslední jízdě. Jak Mohaupt s Hotovým, tak i J. Mňuk s F. Langerem dvakrát vyhráli a jednou skončili druzí. Poslední série jízd byla tak úspěšnější pro Mohaupta, který se tak radoval z třech bonusových bodů za kvalifikaci.

Finálovou jízdu zaslouženě vyhráli Roman Mňuk se Zdeňkem Langerem, kteří se tak stali 19. jezdci, kteří vyhráli závod MČR v motoskijöringu.

Historickou tabulku tak změnili po pěti letech, kdy poprvé vyhráli Mohaupt s Hotovým. A byli to právě Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým, kteří doslova udělali klášterecký závod. Z beznadějné poslední pozice se postupně propracovávali jezdeckým polem a na stříbrnou pozici. Na stupně vítězů se dostali i domácí bratři Šrolerové. Ve velkém stylu jezdil Jan Zářecký, který jako jediný z celého pole startujících jel všech 111 závodů MČR, na laně s nestárnoucím Janem Fajtem. Nejvíce povzbuzovaná posádka vybojovala skvělé čtvrté místo. Když si uvědomíme, že dohromady mají neuvěřitelných 114 let a jejich dvěstěpadesátka Honda už také není nejmladší, tak klobouk dolů.

Výsledky čtvrtého závodu: 1. Roman Mňuk – Zdeněk Langer, Mňuk Racing Team z.s., Yamaha 450 4T, 11:28,40, 2. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, Orion Racing Team, Honda 450 4T, 11:35,25, 3. Patrik Šroler – Miroslav Šroler, SMK Klášterec n.O. v AČR, Beta 300 2T, 11:38,90, 4. Jan Zářecký – Jan Fajt, SMK Klášterec nad Orlicí v AČR, Honda 250 2T, 12:02,98, 5. Michal Plíhal – Josef Poul, SMX Racing Team Rudník, z.s., Suzuki 450 4T, 12:07,92, 6. Pavel Dvořáček – Petr Čížek, SMX Racing Team Rudník, KTM 250 2T, 12:11,15.
Průběžné pořadí MČR: 1. Mohaupt – Hotový 68 bodů, 2. P. Šroler – M. Šroler 64, 3. J. Mňuk – F. Langer 60, 4. R. Mňuk – Z. Langer 49, 5. Fogl – Sabota 44, 6. Plíhal – Poul 43.

Neustále se rozšiřující jezdecké pole hobby jezdců si vynutilo změny systému závodu. Muselo se jet více kvalifikačních jízd a každá chyba znamenala propad v pořadí. Ve finále před sebe vedoucí jezdci Orlického poháru Kylar s Majvaldem nikoho nepustili a vyhráli, i když těsně. Na stupně vítězů je doprovodili oba jezdci, kteří do finále postoupili až na poslední chvíli z B-finále Hock a Popovyč.

Výsledky čtvrtého závodu: 1. František Kylar – Tadeáš Majvald, Kunčice, Husqvarna 510 4T, 8:21,69, 2. Marcel Hock – Jonáš Berger, Jablonné nad Orlicí, Suzuki 450 4T, 8:22,14, 3. Jurij Popovyč – Ladislav Novotný, Hnátnice, KTM 250 2T, 8:28,61, 4. Jiří Kavka – Pavel Sabota, SMK Klášterec n.O. v AČR, Honda 500 2T, 8:44,80, 5. Martin Jerie – Roman Ruml, Jilemnice, Kawasaki 250 2T, 8:46,41, 6. Tomáš Janů – Miroslav Bareš, Retox Racing, Honda 450 4T, 8:48,53.

Průběžné pořadí OP: 1. Kylar – Majvald 68 bodů, 2. Lux – Fiedler 53, 3. Kavka – Sabota 50, 4. Jerie – Ruml 47, 5. Janů – Bareš 41, 6. Rous – Regnard 39.