Šéf Českého volejbalového svazu a rychnovský rodák Zdeněk Haník vzpomíná na revoluci, mistrovský titul a burcuje za rozvoj mládeže
Třiapadesátiletý předseda Českého volejbalového svazu plánuje investice do mládeže, vzpomíná na divoký listopad 1989 a s bývalými spoluhráči z brněnské Zbrojovky oslavil výročí ligového titulu z revoluční sezony. „Lítali jsme po demonstracích, což nám vzalo hlavu. Proto jsme hráli blbě,“ usmívá se Haník.
Pamatujete si sestavu šampionů?
Palinek, já, Mikyska, Knoflíček, Adamec, Samek a Stejskal se střídali na bloku. Hrálo se bez libera.
Co se vám vybaví, když přemýšlíte o posledním brněnském titulu?
Hroutil se režim. Se Zdeňkem Václavíkem jsme byli největší revolucionáři. Politika týmem dost kymácela. Trošku jsme proto ulítli a občas hráli mizerně.
Největší revolucionáři?
Pořád jsme lítali po demonstracích, což nám vzalo hlavu. Proto jsme hráli blbě. U vrcholového volejbalu nesmíte myslet na nic jiného. Učil jsem i na střední škole, takže zaměstnaný jsem byl hodně.
Pro vás znamenala účast na revoluci asi hodně?
Byla zásadní. Nijak jsem netrpěl, ale pro mě byl minulý režim zločinecká organizace. Filozoficky jsem měl jasno. V knihovně mi ležel Masaryk a úskalí režimu jsem znal. Komunismus nebyl pro mě.
Zuřil trenér Karel Láznička, že se volejbalu nevěnujete naplno?
Ano. Moc situaci neprožíval. Byl na nás zlý. Jednou ráno jsem letěl pro noviny, čapnul mě a nechápal, proč se místo volejbalu soustředím na nákup novin.
Jaký byl váš vztah?
Netajím se tím, že jsme měli sňatek z rozumu. Já jsem byl na jeho gusto moc problémový. Lidsky jsme měli hodně sporů. Ctil mě ovšem jako volejbalistu, i když jsem byl malý. Karel měl rád vysoké kluky. Láznička byl pragmatik a psycholog. Měl čuch na situace a na hráče. Uměl i laickou psychologii. Do hráčů viděl jako málokdo, což byla přednost.
Setkáváte se s bývalými spoluhráči pravidelně?
Vůbec. Jsem Brnu vděčný, že nás teď dalo dohromady. Ostatní týmy na srazy hodně drží, ale v Brně se na ně dřív kašlalo. Až teď si uvědomuji, jak velké osobnosti z kluků vyrostly. Všichni jsou úspěšní lidé.
Vy máte energie na srazy málo. Jak tráví čas předseda volejbalového svazu?
Míň spím, nemůžu číst a do divadla skoro nechodím. Mám práci pod tlakem, ale naštěstí se nám pár věcí daří.
Buďte konkrétní.
Začínal jsem ve funkci v citlivém období. Museli jsme udržet chod českého volejbalu. Do strategických projektů jsme se zatím nepouštěli. Chtěli jsme zajistit přípravu nároď áků a podepsali jsme na tři roky nového generálního partnera extraligy. Peníze jsou pro volejbal kyslík, i když je to fráze. Nezastírám ani naše chyby.
Změnu partnera inicioval svaz?
Kooperativa volejbal podporovala jedenáct let. Uniqa nabídla výhodnější podmínky, navíc přišla se spoluprací na tři roky. Zvítězila kontinuita. Kooperativa také signalizovala výměnu sportu, což urychlilo jednání s Uniqou.
Důraz kladete na mládežnické projekty. Co je na obzoru?
Sehnali jsme dva kvalitní sponzory a příští rok spustíme velký cirkus svázaný s mistrovstvím Evropy. Na akci se protočí třeba tisíc dětí. Sehnat sponzory pro mládežnické nároď áky nelze, pro děti jsme naštěstí uspěli.
Jste bývalý trenér reprezentace. Těší vás desáté místo mužů ze světového šampionátu v Itálii?
Kluci hráli výborně. Viděli jsme kvalitu. Mistrovství světa přineslo velkou pohádku. Otázka je, jestli ji někdy zopakujeme.
Chybělo málo a tým dopadl lépe.
Český divák je náročný a už čtvrté místo bere jako neúspěch. Lidé jsou namlsaní z hokeje. Některé sporty se na mistrovství světa ani nedostanou. Kluci hráli opravdu dobře a mazácky.
V juniorech taková kvalita není. Hrozí úpadek?
Snad to nebyl poslední úspěch této generace. Další nemáme. To není tajemství. Když uspěje generace v juniorech, pokračuje i v seniorech. Teď máme šest ročníků s nulovým přílivem úspěchů. Od roku 2015 nastane problém i s kvalifikací na Evropu.
Zareaguje český volejbal?
Ne, to už nejde. Scénář je napsaný. Teď už můžeme pracovat jen na tom, aby se hluché místo neprodloužilo. Teď dojíždí generace ročníků 1983 až 1985. Od ročníku 1987 se chytáme obtížně.
Co říkáte patnáctému místu žen v Japonsku?
Přiznám se. Do ženských ještě moc nevidím. Neumím rychle zhodnotit, jestli příprava nároď áku byla správná. I patnácté místo nás těší. Na posledním šampionátu ženy vůbec nebyly, teď se prodraly ze skupiny. V ženách máme větší šanci navázat na dobré výkony.
Nechybí vám trénování?
Ani ne. Trenérskou kapitolu jsem uzavřel. Můj život se vyvíjel a už jsem v jiné hře.
Hrál jste, trénoval, učil, publikujete. Která funkce vám sedí nejvíc?
Zajímavá otázka. Funkce předsedy vyžaduje komplexní osobnost. Vím, kde jsem silný, a kde mám slabiny. Nejlíp mi asi jde politika. Jestli něco umím, tak určitě jednat s lidmi. Možná mi proto nejvíc sedí nynější funkce předsedy.
Vizitka

Zdeněk Haník
Narozen: 22. ledna 1957 v Rychnově nad Kněžnou.
Profese: předseda Českého volejbalového svazu.
Původní povolání: středoškolský učitel českého jazyka a literatury a tělesné výchovy.
Hráčské úspěchy: mistr ČSFR 1990 (Brno), mistr Rakouska 1992 (Vídeň), mistr Slovenska 1993 (Bratislava), 200 startů za národní tým ČSFR.
Trenérská kariéra: Union Enns, Innsbruck, reprezentace Rakouska 1995 – 1999, Bratislava (titul 2004), reprezentace ČR 2001–2002, 2006, 2007, Trenér roku ČR (2001), SR (2004).

(mt, dr)