První tým stolních tenistek SK Dobré v nedávno skončené sezoně vyhrál základní část I. ligy. V nadstavbovém play off se probojoval do finále, v němž však nestačil na překvapení z Děčína a v sérii hrané na dva vítězné zápasy podlehl 0:2. Na postup do extraligy si tak doberské hráčky budou muset minimálně rok počkat.

Za prvoligovou soutěží družstev jsme se ohlédli s JANEM ROZÍNKEM, předsedou SK Dobré.

Vyhráli jste základní část, ale poslední krok na cestě za postupem mezi českou elitu vám nevyšel. Jak hodnotíte sezonu?
Vítězství v dlouhodobé základní části bylo potvrzením celoročně kvalitně fungujícího chodu našeho oddílu. Ke všem zápasům jsme přistoupili zodpovědně a odehráli je v nejsilnějších možných sestavách. Chtěli jsme dosáhnout co nejvyššího postavení pro následné vyřazovací boje v play off kvůli výhodě domácí stolů v eventuálním třetím rozhodujícím zápase. Dlouho to vypadalo, že základní část vyhraje Moravská Slavia Brno, jenže pak pět kol před koncem zaváhala, a my jsme toho dokázali využít.

Výhody domácího prostředí v rozhodujícím třetím zápase jste však využili jen v semifinále proti Plzni. Dokázali jste napravit úvodní domácí zaváhání…
Bohužel. Finále jsme do třetího zápasu už dovést nedokázali. Play off je totiž zcela jinou soutěží, o čemž jsme se přesvědčili nejenom my, ale i favorizovaný brněnský celek, který vypadl už v semifinále.

V čem je vyřazovací část jiná?
Je především o momentální formě hráček, jejich zdravotním stavu a často i o štěstí. Je také o psychickém rozpoložení stolních tenistek. V základní části se střetnutí družstev hrají na deset zápasů, takže jedno či dvě zaváhání se dají napravit. Hráčky prostě nejsou pod tak velkým tlakem. Zápas v play off se však hraje na pět vítězných duelů, takže po dvou třech prohrách máte doslova nůž na krku. Stolní tenistky se pak dostávají do stresu, který během celé sezony nepoznaly.

Již dvakrát jste v prvoligovém play off neuspěli, nepřipadá vám to nespravedlivé? Nejste odpůrcem vyřazovacích bojů? Naopak. Stolní tenis je sportem a druhem zábavy, proto by se měl hrát především pro diváky. Pro ně jsou vyřazovací boje nesmírně atraktivní. Play off má náboj a často se hraje v neopakovatelně bouřlivé atmosféře. Proto lidi přitahuje a může se pochlubit solidními návštěvami. Play off je o momentální formě – bohužel z našich čtyř hráček ji tentokrát měla pouze jediná.

První ligu jste si zahráli již před dvěma lety. V čem se lišily vaše dvě prvoligové sezony?
Tentokrát jsme disponovali širším hráčským kádrem, protože dvě nejtalentovanější mladé hráčky Simona Šlehobrová a Daniela Rozínková pro ligovou soutěž herně dospěly. V základní části byl široký kádr naší výhodou oproti týmům, které spoléhaly na jednu klíčovou hráčku. Mysleli jsme si, že to bude naše výhoda i v play off, jenže s potřebnou herní formou a pohodou se v rozhodujících chvílích potkala pouze Andrea Macurová.

Proč jste na překvapivého finálového soupeře z Děčína nestačili?
Severočeský celek tvoří tři kvalitní, nikoliv však špičkové stolní tenistky (Dyškantová, Rambousková, Meidlová). Za nimi už v klubu zeje velká výkonnostní propast. Všechny tři se však v rozhodujícím závěru sezony prezentovaly skvělou herní formou.

Ve finále jste prohráli doma i venku, což vypadá jako jednoznačná záležitost…
Zdání klame. Byly to velmi vyrovnané duely. Hráčky se tahaly o každý míček. Konečné skóre 2:5 doma a 3:5 v Děčíně sice vypadá jednoznačně, ale soupeř měl štěstí i na vylosované pořadí jednotlivých dvouher. V obou střetnutích jsme dosáhli po jedné vyhrané dvouhře, která se však do konečného výsledku nezapočítávala. Skutečně to bylo vyrovnané. V Děčíně po obratu z 0:2 na 3:2 v náš prospěch jsme v dalších dvou singlech vyhráli první set, takže jsem věřil v konečný úspěch a vynucení třetího rozhodujícího zápasu. Bohužel jsme nadějný stav neudrželi.

V minulé sezoně jste si zkusili extraligu. Mezi deseti týmy jsme skončili na sedmé příčce, ale pro letošek jste nejvyšší domácí soutěž nepřihlásili. Proč?
V extralize nás tehdy udržela především Slovenka Simona Lazarčíková, která u nás hostovala z Malacek. Před touto sezonou jsme usoudili, že naše nejmladší hráčky ještě výkonnostně pro extraligu nedorostly, proto jsme se jí dobrovolně vzdaly. Postup mezi domácí elitu zůstává nadále naším cílem, ale chceme do ní postoupit a působit v ní s vlastními odchovankyněmi. Výchova talentované mládeže je hlavní strategií našeho klubu.