Ve městě zaslíbeném orientačnímu běhu žije vicemistryně světa v tomto krásném sportu.

DENISA KOSOVÁ, česká juniorská reprezentantka, ušetřila trochu času, aby Deníku mohla popsat zážitky ze svého prvního mistrovství světa juniorů, které se konalo v Dánském Aalborgu.

Několik postřehů sdělila těsně před cestou na další světový festival orientačního běhu. Jedná se o vícedenní závody ve švédském Oringenu, které jsou považovány za největší závody na světě v tomto sportu. Zatím se přihlásilo 11 tisíc běžců. Když se konají několikadenní soutěže v Čechách, přihlásí se o něco více než tisíc závodníků.

Jak jste se dostala do nominace?
Máme dva nominační závody, jeden na klasickou trať a druhý na krátkou. Z každého má jistou nominaci vítězka, která však musí mít splněný atletický limit v běhu na 3 km (11:30). Zbývající čtyři závodnice doplní trenér Jan Potštejnský, jenž zohledňuje výsledky z republikových závodů. Před MS se uskutečnily čtyři, z nichž každý byl bodován, a já byla na prvním místě žebříčku.

Jak jste se do Aalborgu přepravovaly?
Jelikož dějiště světového šampionátu leží na kontinentě, mohly jsme jet auty. Bylo to ale dost daleko, takže nás to v současných tropických vedrech hodně psychicky i fyzicky vyčerpalo.

První disciplínou byl sprint v areálu Aalborské univerzity. Závod měl délku 2,3 km a byl hodnocen jako technicky nenáročný. Vy jste skončila až šedesátá ze 120 účastnic. Proč se vám jedna z vašich oblíbených disciplín nevyvedla?
Byl to můj první start na MS, měla jsem trochu trému a hned při startu jsem udělala zásadní chybu. Povedlo se mi otočit mapu o 180 stupňů, čili na první křižovatce jsem běžela na opačnou stranu. Pak už se ztráta nedala dohnat.

Zlepšení o patnáct míst přinesl klasický závod, ale i tady to asi nebylo podle vašich představ?
Mám problém běhat ve velkém vedru, zkazila jsem kvůli tomu i nominační závod v klasice, avšak za zcela jiného počasí při závodech celostátního žebříčku jsem ji vyhrála. I přes pro mne nevyhovující podmínky jsem si věřila a chtěla jsem být do dvacátého místa. Celkem bylo 22 kontrol. Zpočátku se mi dařilo plnit moje předsevzetí a na sedmé jsem byla 6. Na diváckém úseku mezi čtrnáctou a patnáctou jsem byla ještě 11. a před posledními čtyřmi kontrolami stále na pěkném 13. místě. Pak jsem však na zbytku trati ztratila koncentraci a nabrala asi osmiminutový deficit.
Asi mne také rozhodilo počínání pořadatelů na začátku závodu. Neustále byl totiž odsouván i start běžců, kteří už byli připraveni na startovní čáře. To je taková ostuda, kterou bychom si nedovolili ani v oblastní soutěži.

V závodě na krátké trati jste se neobjevila ani ve výsledkové listině. Čím to bylo?
Zde se opět pořadatelům nedařilo. Chybou při losování jsem se dostala do těžké kvalifikační skupiny. V ní jsem musela skončit do 20. místa, abych se probojovala do finálového běhu. Já doběhla 22. se ztrátou 15 vteřin na postupové místo. Kvalifikační běhy byly tři a do každého měly být závodnice rovnoměrně rozděleny podle výkonnosti. Já se dostala do jedné ze dvou skupin, kde bylo umístěno 15 silných běžkyň, kdežto ve zbývajícím třetím oddílu bylo silných závodnic jen devět. Přesto jsem chtěla běžet finále, ale bohužel mi o kousek uniklo.

Pak to konečně přišlo. Jak to, že po neúspěších v individuálních závodech jste byla nominována do štafety A?
Jsem šťastná z trenérovy důvěry. Věděl, že mi bude vyhovovat terén, podobal se totiž českým lesům. Navíc jsem měla oproti kolegyním v týmu paradoxně jeden den odpočinku navíc díky tomu, že jsem se nekvalifikovala do finále krátké trati.

Naštěstí, přestože to byl nejteplejší den z celého mistrovství a terén byl poměrně otevřený, jsem svůj úsek zvládla slušně. Doběhla jsem v balíku soupeřek na 11. místě se šestiminutovou ztrátou na suverénní Dánky, ale ostatní rozestupy byly minimální. Výborně nám na posledním úseku zaběhla Tereza Novotná, která měla na vítězné Dánky tříminutový deficit, ale na třetí Rusky náskok půl minuty.

O co vás obohatila účast na světovém šampionátu?
I přes špatnou organizaci jsem byla spokojená s terény i tratěmi. V individuálních závodech jsem doplatila na nervozitu při svém prvním startu na takto velkém podniku. Doufám, že na příštím MS v Polsku již svoje zkušenosti uplatním i v závodech jednotlivců.