Již jen několik dnů zbývá do slavnostního vyhlášení premiérového ročníku ankety „Nejúspěšnější sportovec Rychnovska roku 2011“, které se uskuteční v pátek 3. února v Pelclově divadle. O rozhovor jsme požádali jednoho z hlavních organizátorů JANA LANGRA, předsedu OVV ČSTV Rychnov nad Kněžnou.

Na co se mohou sportovci a diváci těšit?
Slavnostní vyhlášení bude provázet kulturní program, který připravuje agentura ČOK- cz Praha. V programu vystoupí zpěvák Bohuš Matuš, s oficiální hymnou projektu a dalšími písněmi sličná Monika Agrebi, dále jedna z vítězek Šance pro talent zpěvačka Simona Tlustá. Celý večer bude moderovat Radek Šilhan. Po skončení slavnostního programu pozveme vyznamenané sportovce a naše významné hosty večera na krátké společné posezení spojené s rautem.

Není bez zajímavosti, že galavačera se zúčastní významná osobnost české a světové atletiky Roman Šebrle.
Romana jsem oslovil již v listopadu loňského roku, když byl na svém dlouhodobém soustředění v USA. Musím říci, že mně obratem potvrdil sms zprávou svoji účast na pátečním večeru. Velmi si toho vážím, protože Roman je v přípravě na své již čtvrté olympijské hry (dvacátého ledna se vrátil ze soustředění v JAR), a tak jsem rád, že si ve svém naplněném kalendáři našel čas a přijede do Rychnova nad Kněžnou, kde vyrůstal. Počítáme také s tím, že se s ním uskuteční od 17.30 hodin malá autogramiáda určená pro účastníky galavečera.

Slavnostní večer bude vrcholem akce, která se připravovala několik měsíců. Přibližte čtenářům, co tomuto „finále“ předcházelo.
Musím říci, že mnoho práce. Slavnostní vyhlášení v tomto rozsahu se koná po dlouhých dvanácti letech a zkušeností s pořádáním takové rozsáhlé akce jsme mnoho neměli. My jako Sportovní sdružení ČSTV jsme v uplynulých letech také vyhlašovali nejlepší sportovce, ale jen v devíti sportech, kde působí okresní sportovní svazy. Vyhlašování probíhalo v prosinci každého roku na valných hromadách Sportovního sdružení. Tento model pochopitelně neobsáhl všechny sporty provozované v tělovýchovných jednotách na okrese. Proto výkonný výbor v červnu rozhodl o tom, že vyhlášení nejúspěšnějších sportovců okresu za rok 2011 uspořádáme v nové podobě ve spolupráci s Rychnovským deníkem, městem Rychnov nad Kněžnou a produkční a marketingovou agenturou ČOK-cz Praha. Teď dostali šanci i sportovci z jiných sportovních organizací mimo ČSTV a rozsah vyhlášení je pochopitelně širší a slavnostnější, také více na očích veřejnosti. Mimochodem podobná vyhlášení nejlepších sportovců proběhnou na 55 místech České republiky.

Co bylo z vašeho pohledu při organizaci a zajišťování všech potřebných věcí nejobtížnější?
Základní věci jsme si s partnery dohodli na pracovních schůzkách již v měsících srpnu a září. V říjnu, listopadu a v prosinci jsme navštívili na čtyřicet potenciálních partnerů pro slavnostní vyhlašování, v osobních jednáních jsme oslovili starosty měst a obcí, jednali jsme s mnoha zástupci podniků, oslovili jsme drobné podnikatele. Musím říci, že až na drobné výjimky jsme všude v dobrém pochodili a dnes už naši partneři pochopili společenský význam této akce.

Jak hodnotíte zájem jednotlivých sportovních oddílů a klubů o zasílání nominací svých sportovců?
Tady jsem trochu smutný. Přestože jsme anketu od konce října mnohokrát opakovaně inzerovali v Rychnovském deníku a seznámili jsme s ní v prosinci a také opakovaně předsedy všech našich tělovýchovných jednot a sportovních klubů, mohl být ohlas poněkud větší. Možná se projevilo i to, že v takovém rozsahu je vyhlášení pořádáno po delší časové odmlce.

Je výčet nominací podle vašeho názorů reprezentativní nebo postrádáte nějaké jméno či klub?
Popravdě musím říci, že počet nominací mohl být větší. Vím třeba o tom, že nám nepřišla nominace na sportovkyni, která v loňském roce dosáhla na titul mistryně republiky, nevěřím také tomu, že lyžaři běžci nemají zvláště v kategoriích mládeže nikoho, kdo by si nominaci zasloužil.

Měla výběrová komise těžké rozhodování při určování konečného pořadí?
Výběrová komise složená ze zástupců Rychnovského deníku, spolupořadatele vyhlášení města Rychnova nad Kněžnou a Sportovního sdružení ČSTV Rychnov nad Kněžnou měla podle mého soudu jednoduchou a nekonfliktní práci. Všichni členové komise ctili výběrová pravidla, která jsme si stanovili již v listopadu loňského roku. A tak zpětně mohu říci, že výběr sportovců na slavnostní vyhlášení je zcela objektivní.

Co byste vzkázal sportovcům a široké sportovní veřejnosti před slavnostním vyhlášením?
Dnes již má přípravný výbor to nejhorší za sebou. Máme pozvané všechny vyhlašované sportovce, trenéry a ostatní osobnosti, máme pozvané všechny významné hosty, zveme k účasti na slavnostním vyhlášení sportující i nesportující veřejnost. Poslední volné vstupenky (vstupné jako dar Rychnovského deníku je zdarma) jsou k dispozici na OVV ČSTV Rychnov nad Kněžnou, U Stadionu 1848 nebo na e-mailové adrese cstvrychnov@seznam .cz. Chceme, aby slavnostní vyhlášení nejlepších sportovců roku 2011 vyznělo jako podpora sportu v regionu, ocenění práce samotných sportovců, trenérů, funkcionářů, organizátorů sportovních a turistických akcí, ale také těch, kteří sport v regionu podporují.

A vaše osobní přání? Nepřemýšlíte už nyní o druhém ročníku ankety?
Osobní přání? Aby celé vyhlašování proběhlo v důstojné atmosféře ke spokojenosti všech oceněných, hostů, veřejnosti, ale i pořadatelů. A druhý ročník ankety? Ano, ostatně to jsme si slíbili i se zástupci pořadatelské agentury ČOK-cz při našem prvním kontaktu v květnu minulého roku.