Vrcholem pátečního bohatého programu s motoristickou tématikou na Palackého náměstí bylo představení všech pilotů a jejich spolujezdců se závodními vozy na startovní rampě, kde proběhl slavnostní start rally.

V sobotu 27. července opustila potom první soutěžní posádka startovní rampu na kosteleckém náměstí v 8.30 hodin a přesně za půl hodiny, tedy v 9 hodin ji čekal start do první rychlostní zkoušky ve Skuhrově nad Bělou. Soutěžilo se celkem na sedmi rychlostních zkouškách rozdělených do třech sekcí o celkové délce 70 kilometrů s asfaltovým povrchem, přičemž RZ Kostelec nad Orlicí – Lhoty u Potštejna a Peklo nad Zdobnicí – Rychnov nad Kněžnou, se jela dvakrát a RZ Skuhrov nad Bělou – Hraštice třikrát.

Celkem sjelo ze startovní rampy úctyhodných 98 posádek a k největším favoritům patřila hned úvodní posádka Roman Odložilík/Martin Tureček na voze Citroen Xsara WRC, vedoucí posádka v průběžném pořadí seriálu MČR ve sprintrally.
Tahák nedorazil
Jedním z diváckých taháků měla být také původně přihlášená posádka Jan Sýkora/Martina Škardová, která se na nedávné Rally Bohemia představila ve světové premiéře s vozem Ford Fiesta R5, ale z důvodu nehody na této soutěži tato posádka nakonec na start v Kostelci nad Orlicí nenastoupila.
„Oprava bude stát spoustu peněz a já už navíc nechci zažít ten obrovský tlak, který jsem cítil před bohemií, kdy jsme museli řešit řadu problémů s dodávkami speciálních dílů. Proto si necháme více času na důkladnou opravu vozu a kvalitní přípravu na další podnik v Pačejově," uvedl pro server ewrc Sýkora.

Podle předpokladů

Největším soupeřem vedoucí posádce mistrovství proto měli být Trněný se spolujezdcem Pritzlem na voze Škoda Fabia WRC či posádka Plíhal/Stross s vozem Škoda Octavia WRC. Ani letos se bohužel nepodařilo zajistit start domácího Jana Kopeckého. Tovární pilot týmu Škoda Motorsport totiž ve stejném termínu úspěšně bojoval za volantem speciálu Škoda Fabia Super 2000 o body do Mistrovství Evropy na rumunské Rally Sibiu.

Úvod soutěže vyšel nejlépe Odložilíkovi, který vyhrál hned první měřený test, před Jakešem na voze Mitsubishi Lancer Evo IX a již zmíněným Trněným. Také ve druhé sekci čítající tři rychlostní zkoušky zcela jasně dominoval kroměřížský pilot, který pro tento závod vyměnil obvyklou Škodu Fabii S2000 za špičkový vůz specifikace WRC.

O druhé místo bojoval výborně jedoucí Jakeš s Trněným a prvně jmenovaný měl po druhé sekci na druhém místě náskok 4,4 sekundy na třetího Trněného. A byl to právě Jakeš, který v úvodní rychlostní zkoušce závěrečné sekce poprvé Odložilíkovi uštědřil porážku a tento test vyhrál. Odložilík však nepřipustil žádné drama, zbývající dva testy opět vyhrál a v soutěži zvítězil s náskokem 26 vteřin před druhým Jakešem.

Pro třetí místo si dojel Trněný s druhým WéeRCéčkem a poslední pilot této specifikace Plíhal dojel hned za ním na čtvrtém místě. Nejlepší pětku uzavřel Kořistka startující s vozem Mitsubishi Lancer Evo IX.

Lídr upevnil pozici

Mezi dvoukolkami byl nejrychlejší Brynda jedoucí s vozem Renault Clio R3, který porazil o pouhých 3.5 vteřiny Vlčka na voze Peugeot 206 Kit Car. Zajímavostí je, že před poslední rychlostní zkouškou se oba tito piloti dělili o první místo stejným časem a tak se o vítězi rozhodovalo až na posledním měřeném testu.

Vítězný Odložilík si tímto vítězstvím upevnil vedoucí pozici v rallysprintovém šampionátu před Jakešem a Sýkorou. Dalším závodem šampionátu TimeSeal MČRve Sprintrally je ve dnech 9. a 10.srpna EPLcond Rally Agropa v Pačejově.

Jan Pořízek