Mohla být bezprostředně u zlatého lyžařského příběhu Ester Ledecké, místo toho lyžařka z Hronova Pavla Klicnarová pomalu léčí komplikovanou zlomeninu nohy, kterou si způsobila začátkem prosince ve Svatém Mořici a kvůli níž nakonec na olympijský svátek do Koreje neodcestovala. „Aspoň se vciťuji do pozice závodnic a projíždím si trať s nimi,“ říká při sledování olympijských přenosů Pavla Klicnarová, reprezentační kolegyně Ester Ledecké.

Pavlo, ještě před startem olympiády jste v rozhovoru pro Náchodský deník řekla: „Věřím, že Ester může medaili ve sjezdovém lyžování získat.“ Co vás k této nakonec správné předtuše vedlo?
(smích) No, to bych taky ráda věděla. Někde hluboko to bylo v mých myšlenkách uložené. Byla jsem u toho, když loni na svěťáku v Zauchensee vyhrála trénink sjezdu. Ono vyhrát trénink nic neznamená, nejlepší špička holek nejezdí tréninky naplno. Ale po dalším vyhraném tréninku v prosinci v Lake Louise jsem si říkala, ta holka si to snad zkouší na olympiádu. A podívejte se, poslala to tam. Je prostě mazaná, schovala si vítězství na olympiádu.

Po zlatém závodě sama Ester i její trenéři zmiňovali, že si jsou vědomi chyb, kterých se na trati dopustila. Jak jste viděla její jízdu vy?
Trenér musí být vždycky nespokojený (úsměv). Jízda byla napínavá už od samého začátku. Nevím, jestli jste si všimli, ale většina závodnic je připravená ke startu a má už dávno zapíchnuté hole před startovní brankou, než zazní zvukový signál 5 sekund. Zato Ester se v tuto dobu ještě v klidu povzbuzovala na jízdu. Bylo vidět, že tím lehce znervóznila i startéra, který se neustále ohlížel na startovací hodiny. Ester předvedla jízdu absolutně na hraně, dravou a bojovnou. Volila rychlou stopu a díky vysoké rychlosti se dopouštěla drobných chyb. Ty však zvládala bez markantnějšího zpomalení, jelikož mezi její přednosti patří výborná síla, cit pro skluz a schopnost posunout hranici strachu.

Hodně se už napovídalo i o Esteřiných lyžích. V čem je podle vás výhoda úplně nových lyží a v čem jsou naopak lepší lyže, které mají už něco „za sebou“?
Na rychlostní disciplíny je to celkem jedno, jestli máte nové, nebo dva tři roky staré lyže, hlavně když jsou rychlé a vyhovují. Naopak ty staré můžou být lépe promazané, rychlejší a vyzkoušené, na jaké podmínky lépe sedí. Honza (Jan Kvasnička – trenér Klicnarové) mi taky většinou vybírá lyže na sjezd i Super-G starší. Vždycky ale záleží na jejich stavu.

Když bychom se pustili do lehkých spekulací. Dá se říct, o kolik by mohla být Ester rychlejší, nebo naopak pomalejší, kdyby startovala třeba desátá?
Tak to se opravdu těžko říká. V těch kvalitních sněhových podmínkách, které v Koreji měli, to bylo úplně jedno. A navíc číslo 26 v Super-G je krásné a dá se s ním na takto perfektní trati v pohodě zajet. Startovní číslo 26 bylo pro ní podle mě lepší než desítka. Ester tak mohla dostat od trenérů report z tratě, na co si má dát pozor a kde to napálit. Hvězdy jako Vonn, Goggia udělaly výrazné chyby a ty je stály pódium. Prostě a jednoduše – zaútočila zezadu.
Ester znáte a znáte i lidi okolo ní. Kdo je tam podle vašeho osobního názoru tím nejdůležitějším člověkem?
Podle mě má štěstí, že může mít kolem sebe tak obsáhlý tým lidí, který tvoří mozaiku a vše do sebe zapadá tak, jak má. Bohužel, takový tým si může dovolit málokdo. Každý má na jejím úspěchu svoji část podílu. Nejvíce času při přípravě a závodech s Ester tráví maminka Zuzka, servisman – trenér Olsen (Petr Kouřil) a fyzioterapeut Kubka (Jakub Marek), tak třeba oni jsou ty nejdůležitější. Jsou těmi stavebními kameny týmu.

Není pochyb o tom, že vše kolem Ester Ledecké se po olympiádě změní. Může to zamávat i s ní samotnou, nebo věříte, že to i třeba za podpory svých nejbližších ukočíruje?
Myslím, že si s tím poradí.

Jste s Ester nyní během olympiády v kontaktu?
Nejsem, vždyť ona chce mít přeci klid. Ale k sobotní fantazii jsem jí a jejímu týmu popřála na sociálních sítích.

Na závěr mi řekněte, nemáte při sledování lyžařských disciplín cukání v nohách?
To mi povídejte, bolí to, sedět doma na zadku. Tak se aspoň vciťuji do pozice závodnic a projíždím si trať s nimi.