Cyklistická stáj Elkov Author má za sebou jednu z nejlepších závodních sezon za celou dobu své historie. Jezdci hradeckého týmu si v letošním roce připsali celkem 12 vítězství v UCI závodech, k nimi přidali vítězství na MČR v silničním závodě i v časovce a ovládli i seriál Českého poháru.

Vrcholem pak byla kvalifikace na mistrovství světa v týmové časovce, které se uskutečnilo v rakouském Innsbrucku, kde formace Elkov Author obsadila 12. místo a dokázala porazit i World Tour týmy. Celkovým účet za tento rok činí 1115 UCI bodů, tým v současné době drží 14. pozici v soutěži UCI Europe Tour a 1. místo mezi UCI Continental týmy.

Sezona 2018 je však minulostí a Elkov Author se již připravuje na tu nadcházející. Tím nejdůležitějším je sestava. Ta bude mít velmi těžký úkol: navázat na letošní výsledky. Těm dominoval Josef Černý, který se však v příští sezoně objeví ve World Tour týmu CCC (dříve BMC Racing Team).

V roce 2019 bude sestavu východočeské stáje tvořit 10 závodníků. Na soupisce zůstávají Jan Bárta, Vojtěch Hačecký, Alois Kaňkovský, Michael Kukrle, Jakub Otruba a Matěj Zahálka. Ty doplní František Sisr, který přichází z týmu CCC Sprandi Polkowice, letošní sezonu zahájil vítězstvím na jednorázovém závodě kategorie HC Ronde van Drenthe. Druhou posilou je Karel Hník z Pardus – Tufo Prostějov, jenž má za sebou dvouletou zkušenost z ProContinental celků Verva a Cult Energy. Dalším závodníkem, který posílí hradecký tým, je Dominik Neumann. Ten v úvodu letošní sezony prodělal těžké zranění, ale stihl se vrátit do závodního kolotoče a zajíždět stabilní výsledky. Desátým do party bude mladý Matěj Štibingr z pražské Dukly, jenž by měl být nadějí do kategorie U23.

„Absolvovali jsme skvělou sezonu, po níž se však bohužel nevyhneme změnám v sestavě. Odchod Černého do nejvyšší soutěže je pro nás vlastně úspěchem. Tým se v roce 2019 zúží o jedno člověka, ale pevně věřím, že dobrá parta a motivace k závodění pomůžou k dalším skvělým výsledkům,“ uvedl Vladimír Vávra, ředitel týmu.

„Karel Hník je se svými předpoklady jasným vrchařem, který by nám měl v kopcích pomoci a vrátit se ke svým kvalitním výsledkům. Matěj Štibingr se v Dukle věnoval rovnoměrně dráze i silnici a do budoucna by měl být velkým příslibem, neboť má chuť trénovat i závodit. Dominik Neuman prokázal své kvality již minulý rok, když dokázal vyhrát Český pohár v kategorii U23. Letos ho bohužel postihlo zranění na jarní Bíteši, ale dokázal se rychle vrátit a znovu ukazovat, že je velkou nadějí české cyklistiky. Typově jde o podobného jezdce jako je Josef Černý. Umí přejet kopec a je i rychlý ve spurtu. František Sisr je cyklista se stabilní výkonností, hodí se hlavně na klasikářské závody. Velkým plusem pro nás je i množství UCI bodů, které přinese do týmu. To by nám mělo pomoci dostat se do první trojice mezi kontinentálními týmy v rámci UCI Europe Tour a tím si zajistit automatické pozvánky na závody první a druhé kategorie,“ popsal Vávra nováčky.

Elkov Author čeká tradičně v listopadu první společné setkání na domácí půdě v Hradci Králově. Následně se tým přesune do španělského Calpe, kde budou závodníci skoro až do Vánoc najíždět první objemy po zasloužené dovolené.