Na 15. Galavečeru českého turfu v Národním domě v Prostějově přisoudilo hlasování dostihových expertů pětiletému valachovi Ediggiovi dvě prestižní ceny, které převzali chovatelé z Rychnovska. Svěřenec trenéra Zdeňka Mimry běhal v loňském roce v červenobílých barvách stáje Chovsport Zdelov Františka Vlasáka. V anketě bilancující dostihový rok 2009 zvítězil Ediggio v kategoriích sprinter roku a nejlepší kůň českého chovu.

Navzdory zranění

Moderátor a autor scénáře slavnostního večera Marek Svačina z České televize nejprve pozval na pódium před vyprodané hlediště secesního divadla majitele stáje Františka Vlasáka a trenéra Zdeňka Mimru, aby převzali cenu pro nejlepšího sprintera. „Je to pro naši stáj výjimečný úspěch, který jsme na začátku sezony vůbec nečekali. Vždyť Ediggia před jejím zahájením trápilo nepříjemné zranění kopyta. Tréninková pauza ale paradoxně zapříčinila, že se prvního závodu nemohl dočkat. Vlétl do něho odpočatý plný energie a hned zvítězil,“ vzpomenul František Vlasák na začátek loňského roku, v němž Ediggio nenašel přemožitele ve čtyřech rovinových dostizích.

Během večera probíhajícího po vzoru udělování filmových Oskarů si pro druhou cenu určenou Ediggiovi přišla Radka Hovadová, pracovní jezdkyně Ediggia. Experti o vítězství valacha ustájeného v Častolovických Horkách nepochybovali – hlasovalo pro něj 62 procent odborníků.

Ovace vestoje

„Trávím s Edou téměř čtyřiadvacet hodin denně. Je jako jeho bratr, který zrál jako víno. Čím starší, tím byl lepší,“ věří Hovadová Ediggiovi i v nadcházející sezoně stejně jako její přítel a trenér v jedné osobě – Zdeněk Mimra. „Když perfektně přezimuje, myslím, že ho čeká stejně úspěšná cesta jako vloni.“

Mladý trenér, který u koní začínal právě ve Zdelově, se vrátil ze zahraničí, a ze zatracovaného outsidera udělal šampiona. „Ediggio od dvou do čtyřech let výsledky neměl a předchozí majitel se ho zbavil. My jsme mu věřili. Přišel k nám a hned první rok začal vyhrávat,“ usmíval se Mimra.

Vítězem hlavní ankety „Kůň roku 2009“ se stal čtyřletý černý hnědák Age of Jape, vítěz trojkoruny. Jeho majitel Radim Bača převzal ještě dva „malé Oskary“ pro nejlepšího tříletého hřebce a vytrvalce roku. Age of Jape získal v hlavní kategorii ankety 92 procent hlasů, pět procent hlasujících věřilo Shamalganovi a zbylá dvě procenta ocenila loňského koně roku Blue Corala.

Ovace vestoje zaplněného sálu si při převzetí ceny za popularizaci českého turfu vysloužil šestinásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa. „Kéž by moje momentální popularita pomohla přilákat do dostihovému sportu manažery, kteří zajistí potřebné finance na chod dostihů. Myslím, že Velká pardubická si zaslouží vyšší dotaci odpovídající jejímu významnému postavení v Evropě.“

Ocenění koně na Galavečeru českého turfu

Kůň roku 2009: Age of Jape
Nejlepší dvouletý hřebec: Shamalgan
Nejlepší dvouletá klisna: Linda
Nejlepší tříletý hřebec: Age of Jape
Nejlepší tříletá klisna: Rabbit Zamindar
Nejlepší starší kůň: Blue Coral
Nejlepší sprinter: Ediggio
Nejlepší mílař: Blue Coral
Nejlepší vytrvalec: Age of Jape
Nejlepší proutěnkář: Royal Mougins
Nejlepší steepler: Sixteen
Nejlepší kůň českého chovu: Ediggio