Tradiční trať v lese Včelném zůstává od prvního ročníku prakticky beze změn. Jeden okruh měří 6 kilometrů s převýšením 170 metrů. Je vedený převážně po širokých lesních cestách a není technicky náročný. Bývá sjízdný za každého počasí. V letošním roce byla trať mimořádně suchá a tedy i rychlá, o čemž svědčí dosažené časy závodníků.

V deset hodin se na start závodu postavilo více jak šedesát jezdců v kategoriích veteráni 2 a 3, ženy, juniorky, kadeti, žáci a rovněž kategorie příchozích. V minulém ročníku závodu dominoval závodník kategorie veteráni 2 (50 až 60 let) Tomáš Čada, který se ale letos nemohl zúčastnit. Režie závodu se tak vrátila plně do rukou závodníků kategorie příchozích, jimž zdatně sekundovali nejlepší závodníci kategorie kadeti. Zvítězil Aleš Balcar (TJ Sokol Nové Město n.M.) s půlminutovým náskokem před nejlepším kadetem Jakubem Schierlem (Remerx Merida Team). O další půlminutu zpět dojel celkově třetí Antonín Hodr (Pro Music Prolog Bike). Nejlepší veteráni se tentokrát nevešli do první desítky, první z nich Jiří Krejsar (INS Náchod) dojel jedenáctý.

Milým překvapením byly výkony závodníků kategorie starší žáci (11 až 14 let). Nejlepší z nich zvládli jeden okruh rychleji, než řada jejich zkušenějších kolegů.

Kaněra slavil pětinásobný triumf

O půl dvanácté odstartoval hlavní závod kategorií mužů a masters. Společně s nimi pak i závodníci kategorie junioři a veteráni 1 (40 49 let), kteří však měli závod zkrácený o jedno kolo.

Pozici favorita opět potvrdil obhájce loňského prvenství Michal Kaněra z Ghost Mitas Racing Teamu, který rozhodl o svém vítězství na samém počátku závodu a v dalším průběhu již svůj náskok jen navyšoval. Jeho suverénní prvenství stylem start-cíl neovlivnil ani fakt, že měl v nohách těžký sobotní závod českého maratonského poháru. Naopak na rychlé trati se oproti loňskému roku zlepšil o téměř pět minut. Michal Kaněra se tak stal již pětinásobným vítězem Stalak Bike Cupu.

Druhý skončil Petr Adámek (Rocky Mountain Kola Rtyně), jehož ztráta v cíli činila téměř čtyři minuty. Třetí místo celkově vybojoval nejlepší z kategorie masters Petr Tatíček (Eleven Mercedes Mitas).

Souboj čtveřice ovlivnila kolize

Divácky atraktivní souboje byly opět k vidění v kategoriích juniorů a veteránů 1. V juniorech po pomalejším začátku Lukáš Slavík (Apache Loko Trutnov) zdolal po pouhých 12 vteřin druhého Tomáše Ševců (HSK Cycling Team), který naopak začátek závodu „přepálil",

Ve veteránech 1 se po celou dobu o vedení přetahovala dokonce čtveřice bikerů, jezdících v těsném závěsu za sebou. Závod se rozhodl až v samém závěru v posledním technickém úseku. Do té doby čtvrtý Viktor Strnad (AVDÁLI ŠAKAL) poněkud nepochopitelně na úzké trati zaútočil na trojici před sebou. Při ataku nezvládl svůj stroj a došlo k pádu, do kterého vzal s sebou i průběžně vedoucího Ondřeje Eliáše (Nilfisk Alto). Na kolizi vydělali zbylí jezdci ze skupiny. Nakonec se z vítězství v kategorii radoval domácí Jan Hauf (STALAK DeVOSS), který přespurtoval Zdeňka Veselku (HSK Cycling Team). „Nešťastník" Strnad dojel třetí a na právem naštvaného Eliáše (při kolizi si poškodil rám kola) zbylo čtvrté místo.

Pořadatelský tým Stalak Devoss Rychnov nad Kněžnou výborně reprezentovali jeho nejmladší členové. V kategorii starších žáků zvítězil Jan Maryška a Jan Stuchlík projel cílem jako třetí.

O tom, že závody horských kol jsou náročné na fyzickou kondici včetně koncentrace závodníků i za hezkého počasí, svědčí případ domácího závodníka Pavla Řízka. Jezdecká chyba při sjezdu od Altánku zapříčinila pád, který skončil zlomenou klíční kostí a odvozem do rychnovské nemocnice.

Zásluhou firmy Sport Base timing, která na Stalak Bike Cupu zajistila měření časů pomocí čipové technologie, měli bikeři i diváci okamžitý přehled o aktuální situaci v závodě a bezprostředně po jeho skončení celkové výsledky včetně časů v jednotlivých okruzích.

Děkujeme tímto všem závodníkům za předvedené výkony a divákům za vytvoření perfektní atmosféry na trati. Zároveň tímto zveme na Malý Stalak Bike Cup, určený dětským závodníkům, který se uskuteční poslední prázdninovou neděli 30. srpna 2015.