Přichází dostih, kde se není na co šetřit, koně i jezdci se vymačkají úplně na maximum. 121. ročník slavné Velké pardubické startuje v neděli od 16.25 hodin.

Největší favorit? Na žádné dlouhé přemýšlení to není. Josef Váňa, jak jinak. Šampion z posledních dvou let, který na pardubickém dostihovém závodišti boří mýty.

Celkově vyhrál sedmkrát, nikdo z dalších jezdců se brzy devětapadesátiletému žokejovi v této bilanci nedokáže ani přiblížit. Josef Váňa je fenomén.

„Jdu do toho naplno s tím, že věřím, že dostih vyhraju. Ale je to Velká a soupeře respektuji,“ říká zkušený žokej.

K ruce bude mít možná nejlepšího koně v celém patnáctihlavém poli – Tiumena.

Osvědčenou dvojici vysoce favorizují i sázkové kanceláře. Na záda by jim měla dýchat smečka minimálně šesti dalších koní v čele s Klausem, teprve šestiletým hnědákem, kterého trénuje Čestmír Olehla.

Baggio, jednička z jeho stáje, jež se jmenuje po slavném italském fotbalovém útočníkovi s copánkem, musela být kvůli zdravotním potížím z dostihu odhlášena.

„První pocity? Šílená deprese a deziluze. Ono sice Baggiovi reálně skoro nic není, ale při prohlídce sonem vidíte věci, kterých si jinak nevšimnete. Ten malý nález blízko starého zranění nás přesvědčil zbytečně neriskovat, mohlo by se nám to vymstít,“ říkal zklamaný Olehla pro ihned.cz
Místo Baggia tak do dostihu přihlásil Klause. Dodatečné umístění do startovní listiny stálo 100 tisíc. „Klaus byl do Velké pardubické dohlášen za velké peníze v posledním možném termínu. Myslím, že by se měl dostavit výsledek. Cíle máme ty nejvyšší,“ bojovně vyhlašuje jeho žokej Jaroslav Myška.

Do skupiny favoritů pak ještě patří Valldemoso, Lirain, Aspirant, dvojnásobná vítězka Velké pardubické Sixteen a Amant Gris.

Jisté ovšem je, že Josef Váňa bude jako fotbalová Barcelona. Každý ji obdivuje, ale zároveň se proti ní chce každý vytáhnout.

Důležitým faktorem bude počasí. Pokud se potvrdí předpověď kolem 10 stupňů, nebude to problém. Horší bude, pokud zaprší. „Může se vytvořit tenká kluzká vrstva na tvrdém podkladu a ta by byla pro koně nebezpečná,“ varoval pro Paddock-revue.cz. revue Olehla.

Pořadatelé se navíc v minulých dnech museli potýkat s následky řádění neznámého vandala, který těsně před dostihy poničil trať. Na tiskové konferenci však všechny ubezpečili, že i díky speciální krycí barvě, bude dráha pro nedělní překážkový svátek v pořádku. Nezbývá než doufat, že se nenaplní ani černé scénáře jako přerušení elektrické energie a vody na dostihové závodiště, o kterých mluvila primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Velká pardubická si letos připomene i výročí od vítězství nejstaršího jezdce. Tím byl v roce 1951 Vladimír Hejnovský, kterému bylo 59 let. O rok později údajně spáchal sebevraždu skokem z okna budovy Státní bezpečnosti v Praze.