Ono vůbec loňské přidělení významného podniku do českých hor bylo trochu zvláštní. Atraktivní disciplína se totiž většinou koná ve velkoměstech.

„Šli jsme proti obvyklé filosofii a chtěli to zkusit,“ říká šéf organizačního týmu Jan Prouza pro podnik v akrobatickém lyžování, který se pod názvem Soldiers pojede ve dnech 28. a 29. února.

„Závod má svou minulost a tradici. Tak se jmenovaly menší akce pořádané v Dešt-ném a díky výbornému zázemí a atmosféře přidělila mezinárodní lyžařská federace FIS špičkový podnik do malé lokality. Objevila se i myšlenka otevřít prostor pro jiné regiony,“ líčí Prouza.

Co se týká sněhových podmínek, není konání Big Airu primárně ohrožené, ovšem…

„Řekl bych to asi takto: příroda nedává, ale bere. Zima s řadou oblev je naprosto šílená. Sněhu potřebujeme zhruba deset tisíc kubíků a věříme, že s ním vydržíme. Snažíme se pracovat tak, aby ubýval co nejméně,“ tvrdí.

Při dokončovacích pracích na největším můstku, na jakém se kdy v nové olympijské disciplíně závodilo, organizátoři použili pro zlepšení parametrů dopadiště lešení.

„Na místo dopadu dáváme pod sníh balíky slámy. Použili jsme jich osm kubíků. Ty nám pomohou při oblevě ušetřit sníh, nahradí ho asi patnáct procent. Ale stojí nás to prostředky navíc.“

Můstek má být připravený ve středu 26. února. „V devět ráno začínají první tréninky,“ pokračuje Prouza s dovětkem, že bedlivě sleduje předpověď. „Počasí je divočina a totálně nečitelné. Poslední tři dny lítá teplota v rozpětí deseti stupňů třeba dvakrát za den. Dopředu se dá těžko něco odhadovat. Nezbývá nám nic jiného než vykouzlit lehký úsměv na tváři a věřit,“ usměje se.

„Sněžná část je skoro postavená, na dalších pracujeme. Jsme prakticky připraveni, ale vždycky se může něco přihodit. Samozřejmě jsme optimisté. Závod Soldiers není ohrožený,“ je přesvědčený Prouza.

Počasí bude podle něj hrát hlavní roli i v počtu diváků. V případě příznivých podmínek očekává za oba dny patnáctitisícovou návštěvu.

Fanoušky by rád pozval na skvělou sportovní podívanou plnou úžasných triků.

„Bylo by fajn, kdyby lidi podpořili naše závodníky,“ přeje si.