Letošní ročník největší žákovská akce v Chorvatsku měl pozdější termín a organizátoři měli plné ruce práce, aby se vůbec mohl závod uskutečnit. Nakonec se jim i díky nočním mrazům podařilo na kopci pokrytém jarním kvítím sníh udržet a umožnit tak závodníkům ukázat své umění. Místo plánovaného slalomu a obřího slalomu se však jely pouze dva slalomy.

Pondělní vyhrála ve starších žákyních Češka Bára Průdková, Lucie Rydlová ze Sokola Deštné po nadějném sedmém místě z prvního kola udělala ve druhém kole chybu a propadla se na jedenáctou příčku. Kryštof Preininger se v rozbité trati nevyvaroval drobných chyb a po prvním kole figuroval až v druhé desítce. Ve druhé jízdě však zabojoval a posunul se na devátou příčku.

V soutěži národů po prvním dni byli čeští reprezentanti na druhém místě se ztrátou čtyřiceti bodů na domácí Chorvaty a pět bodů před Slovinskem. Neděle však byla pro české barvy pohromou – ze šesti startujících nedojel ani jeden! Špatnou reputaci tak aspoň částečně napravili mladší žáci – prvním místem v dívkách a třetím v chlapcích. V soutěži národů Česká republika klesla na třetí místo.

O víkendu čekají deštenské sjezdaře poslední republikové závody na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách. Ve hře je nominace na mezinárodní závod ve francouzském Val d’Iser.

(lp, dr)