Na rekordně obsazeném maratonu vyznavačů horských kol Okolohradce se mezi stovkami účastníků prosadili také jezdci z rychnovského okresu.

Na dlouhé šedesátikilometrové převážně blátivé trati se dařilo Martinu Lorencovi a Oldřichu Derunovi. Lorenc obsadil v kategorii mužů M40 třetí místo v konkurenci téměř sto padesáti závodníků. V absolutním pořadí více než tisícovky účastníků dojel čtyřiadvacátý. Derunov vybojoval v kategorii mužů M60 stříbro.

Mezi juniorkami na trati třicet kilometrů zvítězila skuhrovská Alena Schejbalová, přičemž do první desítky se dokázalo vklínit kvarteto závodnic ze Sokola Deštné v Orlických horách.

Rekordní účast

Letošní ročník Kooperativa Okolohradce byl z pohledu účasti rekordní. K 650 startujícím, kteří využili on-line registraci, se na malšovickém Všesportovním stadionu, kde se startovalo a dojíždělo do cíle, přihlásilo do závodu dalších téměř 300 závodníků.

Letos poprvé odstartoval závod na 60km a 30km společně. Zatímco bikeři a bikerky závodili v lesích okolo Hradce, děti si svou sílu vyzkoušely na kilomerovém okruhu. Celkem se jich na start postavilo sto dvacet.

Nejrychlejším závodníkem na třicetikilometrové trati se stal Vondráček Michal, který jí zvládl za jednu hodinu a jednu minutu. Nejrychlejší ženou byla Svěráková Dagmar, jednadvacátá mezi muži.

Šedesátikilometrovou trať zvládl nejrychleji Zdeněk Mlynář za 1:54:48. Za ním dojel loňský vítěz Martin Horák. Třetí skončil Jan Hruška.
Navzdory mokrému a často velmi bahnitému terénu zajeli závodníci vynikající časy. Dokonce se smočili ve studené vodě na rybníku Biřička, kde si mohli vybrat přejezd mezi lávkou a brodem.

Mezi ženami opět jako minulý rok vévodila Ilona Bublová z týmu RockMachine-Cyklomax celkově sedmatřicátá s časem 2:12:11 hodiny.

Z výsledků

Trať 60km – muži - elite: 1. Mlynář (Max Cursor) 1:54:48; 2. Horák (RockMachine-Cyklomax) 1:54:49; 3. Hruška (Eleven) 1:54:51; 4. Vokrouhlík 1:54:53; 5. Žilák 1:58:55; ženy: 1. Bublová 2:12:11; muži M40: 1. Pomikálek Jan (MTB Team Hořice) 2:03:30.7, 2. Šticha Pavel (Rock Machine Cyklomax) 2:07:43.8, 3. Lorenc Martin (DeVoss Rychnov n. K. ) 2:10:22.0; muži M50: 1. Puš Petr 2:07:12.1,… 7. Hepnar Josef (HS Deštné) 2:14:51.7; muži M60: 1. Janouch Miroslav 2:15:07.2, 2. Derunov Oldřich (DeVoss Rychnov n. K.) 2:18:56.3; junioři: 1. Rauchfuss Marek (CK MTB Junior Hlinsko) 2:06:57.3 0,0,… 4. Schejbal Oldřich (Ski Skuhrov n. B.) 2:28:13.6.
Trať 30 km – juniorky: 1. Schejbalová Alena (Ski Skuhrov nad Bělou) 1:18:30.3, 2. Macková Johana (Scania Vela Apache) 1:19:26.1, 3. Pavlocová Lea 1:21:57.5, 4. Potůčková Tereza (TJ Sokol Deštné) 1:25:30.3, 5. Hepnarová Bára 1:25:34.4,… 7. Klinská Nikola (všechny Sokol Deštné v Orlických horách) 1:26:12.1.