Lidé baží po eldorádu, nebeském ráji – a to i při snaze zhubnout, dát se do figury.

A leden je právě čas, kdy se takový hledači tradičně objevují. Novoroční předsevzetí je nažene do posilovny, na spinning či k běhání.

Mnoho jich však nevydrží. „Z mého pohledu hledáme nějaký jednoduchý zázrak, pilulku nebo stroj. Jenže nic takového neexistuje. Funguje jen dřina a pot," říká kondiční trenér a majitel Fitness Filip Martin Štěpánek v rozhovoru, jenž je dalším dílem cyklu Zajímaví lidé Hradecka.

Je opravdu po novém roce větší zájem?
(usmívá se) Lidi začínají pořád. Ale je pravda, že zájem o něco větší je.

Kdo zvládne splnit své novoroční hubnoucí předsevzetí?
Lidé, kteří si uvědomí, že neexistuje zázrak, který nebolí.

Kolik jich je?
Je to celosvětové pravidlo, vydrží pět až deset procent lidí.

Přijde zájemce po novém roce
a řekne: Chci zhubnout. Co mu odpovíte?
Upozorníme ho, že pokud jen neví co s volným časem, nemá cíl a představu, čeho chce dosáhnout, tak to nemá význam. Pak je to ztráta času pro něj i pro nás. Každý si musí uvědomit, že to není otázka čtrnácti dnů.

Poznáte na člověku brzy, že 
má opravdový zájem být na 
sebe tvrdý?
Na někom je to znát po pár minutách rozhovoru. Ale většinou je jasno po prvním měsíci, podle přístupu člověka. Když jen čeká a říká něco se mnou udělejte, tak je jasné, že mu chybí vůle.  Spousta lidí kouří a říká, že přestane, jenže to není jednoduché. A stejné je to s cvičením. Je to o změně životního stylu, proto se snažíme v lidech zapálit nadšení.

Martin Štěpánek
• 37 let
• Od roku 1998 dělá osobního kondičního trenéra, od roku 2005 je majitelem Fitness Filip.
• Bývalý hokejový brankář, byl 
v kádru, když hrál Hradec před dvaceti lety extraligu.
• Manželka Gabriela, děti Gabriel (8 let) a Tina Zoe (12)
• „Máme také tři jezevčíky, kočku a dvě andulky," usmívá se.
• Posilovací obory: instruktor CrossFitu (Level 1 trenér), TRX, spinningu, pilates, flexi-bar, fitball, fitbox, KB5, funkčního tréninku.

Takže zájemce, dejme tomu úředníka, jenž se příliš nehýbe, hned upozorníte, že to nebude žádná legrace?
Říkáme pravdivou realitu, nikomu nemažeme med kolem huby. Začít trénovat je do jisté míry něco nepříjemného, ale potom získáváte to pozitivní a příjemné. Musíte to hodnotit s odstupem. Najednou přijde klient a řekne, že ho nebolí záda… Stává se nám, že přijde člověk, kterému řekl doktor, že nesmí sportovat. Jenže ten se tím jen zbavuje odpovědnosti. Začne cvičit a záda ho bolí míň. To je přece lepší než nic.

Co je nejdůležitější při snaze zhubnout? Pohyb, nebo stravovací návyky.
Stravování. Člověk nepřibere kvůli tomu, že nesportuje, ale proto, že jí víc, než potřebuje. Pohyb je ale nedílnou součástí, ovlivňuje zdraví a fungování organismu.

Jakou roli hraje při hubnutí či získávání kondice psychika?
Naprosto zásadní. I tady funguje zásada víra tvá tě uzdraví. Tělu dokážeme vsugerovat nejrůznější věci. Proto nejradši pracuju s lidmi, kteří komunikují, mají zájem, jdou si přímo za svým cílem.

Co by mělo být tím hlavním cílem každého?
Naše tělo je náš život. Co je lepší? Čekat na smrt, nebo si užívat ve zdraví bez prášků? Komu by vadilo žít do sto dvaceti? Mně ne, ale jedině aktivně. Ráno se projít se psem, pak si dát s manželkou, také sto dvacetiletou, oběd, zajít za rodinou. Ne žít s tím, že mám prášky na tlak, na cholesterol, furt mě někde něco píchá. Co je to za kvalitu života?

Tvoříte lidem také jídelníčky?
Ano, ale trochu jinak. Neříkám jim: V pondělí jezte tohle, v úterý tohle. Pokud jde o jídlo i o trénink, snažím se to klienta naučit. Říkám mu, proč by měl něco dělat. Když to člověk pochopí, tak to funguje i celkově.

Máte velmi přímé názory. Jste 
na své klienty ostrý?
Mám jasnou linii názorů, jsem přísný a držím se základních záležitostí. Snažím se jít po malých krocích výš a výš. Při cvičení je u mě na prvním místě technika a potom teprve zátěž. Když dělám cviky špatně, může to mít vliv na moje zdraví.

Mohu si ublížit, když dělám špatně technicky klik?
(usmívá se) Jsou tři úrovně. Zaprvé. Necvičím – a to je absolutně špatně. Zadruhé. Dělám cviky nedokonale, což je lepší než vůbec. Pokud cvičím jen se svojí váhou, tak si pravděpodobně neublížím, ale cvik nemá takovou efektivitu. Pokud je to se zátěží, riziko je větší. Je blbost, aby někdo dělal dřepy s činkou, když neumí obyčejný. A zatřetí je ideální varianta, po cvičení jsem zpocený, unavený, ale všechno jsem správně provedl. Proto věnujeme část každého tréninku učení. Ukážeme, opravíme, na klienty hodně saháme, aby si uvědomili chyby.

Co bývá nejčastější chyba?
Jako v životě, hlavní je neohnout záda.

Jak jste se vlastně dostal k posilování?
Od šesti let jsem hrál hokej, chytal jsem, v dorostu jsem byl dokonce v národním mužstvu. Jako hokejista máte fyzický trénink a já už jako hráč inklinoval k posilování. Přestal jsem v jedenadvaceti a když sportovec skončí, chybí mu to.  Ať chceme, nebo ne, každý má na něco závislost. Někdo má alkohol, cigarety, drogy, někdo pohyb, po kterém se cítí dobře.

A k práci trenéra?
Studoval jsem v Hradci fakultu managementu se zaměřením na rekreační sport. Začal jsem se o tenhle segment zajímat, udělal jsem si kurs 
u renomovaného doktora Tlapáka a od roku 1998 to dělám dodnes.

Kuličovo „trápení" s Maruškou

Jsou to prominentní klienti. 
I Martin Štěpánek, bývalý hokejista, může dopomoci, aby se hradečtí fotbalisté v červnu radovali 
z návratu do první ligy.

Část zimní přípravy – jako již tradičně – totiž společně s dalšími trenéry ze svého fitcentra dohlíží na jejich fyzickou přípravu. „Musím říct, že kluci jsou profíci. Poznali, že jim to může pomoci," oceňuje Štěpánek.

Tým kouče Luboše Prokopce se při těchto fázích tréninku zaměřuje (samozřejmě) na posilování a také na takzvané balanční cviky.

„Ty probíhají pod vedením našeho fyzioterapeuta Tomáše Strnada," popisuje Prokopec úlohu bývalého hráče ligového mužstva.

„Hráči také absolvují přípravu na TRX s trenérkou Maruškou Svejštilovou," doplňuje Prokopec.

O co jde? O posilování s popruhy, 
s nimiž se trápí třeba i zkušený útočník Marek Kulič.