Čtyři mistrovské závody pokaždé s jiným vítězem

Klášterec nad Orlicí – Sedm set spokojených diváků sledovalo čtvrtý závod seriálu Mistrovství České republiky v motoskijöringu Orion – Shiva KTM Cup 2010 v Klášterci nad Orlicí. Za krásného zimního a slunečného počasí měli možnost vidět dramatické kvalifikační jízdy i obě jízdy finálové. K závodu na zajímavé technické i rychlé trati nastoupilo celkem 23 dvojic. Díky přehlednosti trati Kláštereckých břehů měli diváci před sebou trať jako na dlani a mohli obdivovat jezdecké umění všech jezdců.

3.2.2010

Ilustrační foto.Foto: Archiv Orion teamu

O úskalí nového systému dvanácti kvalifikačních jízd se přesvědčili i dva horcí favorité závodu Šroler a loňský mistr Sládek. Zatímco vedoucí jezdec šampionátu Kunc i Jiří Mencák třikrát vyhráli a jednou byli čtvrtí, Šroler i Sládek si postup do finále museli vybojovat přes finále B. Šroler doplatil na problémy s tlumičem v jedné jízdě, Sládek po kolizi s dalším jezdcem zamotal dokonale vlečné lano do své Hondy a nemohl dále pokračovat. Oběma jezdcům chyběl pouhý 1 bod k přímému postupu. Naopak příjemně své příznivce překvapil Jan Froněk, kterému vyrovnané výkony stačily k postupu.
Jindy dramatické finále B mělo v Klášterci poklidný průběh. Oba favorité nejlépe odstartovali a bez problémů postoupili – zvítězili Sládek s Čížkem před bratry Šrolerovými. O třetí místo, které znamenalo také mistrovské body za celkové 11. místo, se přetahovalo hned několik jezdců. V cíli se nakonec radovali populární Jan Zářecký s Ivanem Morávkem. Příjemným překvapením byl výkon mladé posádky František Kubíček – Lukáš Hovad. Oba jezdci jeli zatím pouze několik motoskijöringů hobby a před týdnem suverénně vyhráli závod v Letohradě – Kunčici. Během týdne je jeden z hlavních organizátorů seriálu MČR Jaroslav Lipenský známý spíše jako „Jarri Kurri“ přesvědčil pro účast v MČR a vyřídil jim potřebné náležitosti pro start v Klášterci. I když oba jezdci nastupovali k závodu s velkým respektem, dokázali po pěkném výkonu ve své mistrovské premiéře nejen postoupit do finále B, ale díky čtvrtému místu v něm i získat mistrovské body za celkové 12. místo.
V čele velkého finále se jedno kolo drželi domácí Skalka s Břízou. Pak je vystřídali Marek s Navrátilem a během dalších jedenácti kol si nenechali prvenství vzít. Vítězslav Marek tak navázal na své zatím jediné prvenství v seriálu, které získal ve Sněžném v roce 2006. Za ním dojeli bratři Šrolerové, kteří byli mohutně povzbuzováni domácími diváky a nevadil jim ani vadný tlumič jejich Yamahy. V závěrečných kolech se jim přibližovali Sládek s Čížkem, ale domácí bratři stříbrnou pozici udrželi.
O tom, že letos zatím nejlépe jezdí Kunc s Prossem, se mohli diváci přesvědčit i v Klášterci. Hned po startu měli kolizi a závod začínali vlastně z poslední pozice. Po bojovném a precizním výkonu, kdy se přes některé jezdce doslova přehnali, byli nakonec v cíli klasifikováni těsně na čtvrté pozici. Brzy po startu měli kolizi i další favorité Mencák s Bergerem. Ti ale svoji ztrátu smazat nedokázali.
Po čtyřech odjetých závodech zůstávají v čele Kunc s Prossem se ziskem 63 bodů. Mají vzácně vyrovnanou bilanci. Pokaždé postoupili do finálové jízdy a jejich nejhorším výsledkem je 5. místo. Na druhou pozici díky vítězství poskočili Marek s Navrátilem (60 bodů). Třetí jsou Sládek s Čížkem s 57 body. O jeden bod méně mají bratři Šrolerové. Letošní seriál má vynikající úroveň a je jezdecky vyrovnaný. Každý letošní závod vyhrála jiná dvojice. Seriál pokračuje o následujícím víkendu dalšími dvěma závody. V sobotu se jede v Letohradě a v neděli premiérově na trati v Litomyšli.

Konečné pořadí závodu v Klášterci nad Orlicí: 1. Vítězslav Marek – Jakub Navrátil (Cerman Racing Team, KTM) 11:40,89, Patrik Šroler – Miroslav Šroler (Sidemotokrosklub Klášterec, Yamaha) 11:49,02, Josef Sládek – Petr Čížek (SMS motokrosu Pardubice, Honda) 11:44,80, Pavel Kunc – Roman Pross (Orion Racing Team Litomyšl, Honda) 11:46,25, Josef Mňuk – Filip Langer, Mňuk (Motokros Team Vysoké Mýto, Yamaha) 11:56,13, Josef Švorc – Lukáš Mareš (AMK v AČR Dobřany v Orlických horách, KTM) 12:11,08.