Poslední předprázdninové kolo mají za sebou atletické soutěže družstev. V případě extraligy se jednalo o druhé dějství, ostatní ligové soutěže mají za sebou kolo s pořadovým číslem 3. Pojďme si přiblížit výsledky regionálních zástupců.

EXTRALIGA

Ke druhému kolu se účastníci nejvyšší tuzemské týmové soutěže sjeli do Plzně. Muži pardubické Hvězdy posbírali ve svých startech 130 bodů a to jim stačilo na sedmé místo. Což byla dost smůla, vždyť šesté Kladno mělo jen o dva a pátý Olymp Praha o tři body více. Důležité ale je, že Hvězda nechala znovu za sebou beznadějně poslední Slavii Praha.

Vítězstvími ve svých disciplínách se pod pardubický zisk nejvíce podepsali trojskokan Jiří Vondráček výkonem 15,34 m a oštěpař Jakub Kubinec (70,86). Družstvu velice pomohli rovněž chodci Michal Morvay (1.), Lukáš Gdula (3.) a Tomáš Gdula (6). rozmnožili konto o 26 bodů.

1. LIGA

Stadion v Kolíně byl při třetím kole skupiny B svědkem parádního představení atletů a atletek Sokola Hradec Králové. Muži potvrdili předešlé výkony a závod s velkou převahou vyhráli (191 bodů), ženy přidaly v silné konkurenci výborné třetí místo. Hlavní hradeckou zbraní přitom byla početná a vyrovnaná sestava. Nikdo z mužů se neobjevil ani mezi nejlepší desítkou tohoto kola a vyhráli jen dvě dílčí disciplíny, zato jich však bodovalo devatenáct! Jakub Šantavý opanoval běh na 400 m přek. (53,27) a pomohl k primátu čtvrtkařské štafety.

2. LIGA

Atletický stadion v Novém Městě nad Metují přivítal účastníky třetího kola druholigových skupin C mužů a žen. Ty se v letošním roce vyznačují nebývalou vyrovnaností a nevyzpytatelností, což se potvrdilo i tentokrát.

V soutěži mužů zazářili po dvou kolech čtvrtí atleti Lokomotivy Trutnov, kteří pobili celou konkurenci na hlavu a zvítězili s více než třicetibodovým náskokem před Jiskrou Litomyšl a třetí Jiskrou Ústí nad Orlicí. I v případě Trutnova platí, že se mu vyplatila sázka na početnou soupisku. Osmnáct bodujících atletů, z toho osm dvouciferně (nejvíce sprinter Matěj Červený 22), to jsou čísla na druhou ligu nevídaná. Litomyšlský tým podržel nahoře nestárnoucí Pavel Baar (mj. vítěz na 110 m přek. a v trojskoku), vůbec nejvíce bodoval Matyáš Franěk z AC Pardubice (31), jeho žtým byl pátý.

Mezi ženami potvrdily aktuální vysokou výkonnost atletky AC Vysoké Mýto, které nechaly s bezpečným odstupem za sebou domácí Nové Město i třetí Trutnov. Z jejich sestavy vynikly Justýna Brýdlová (27 bodů, 1. ve výšce, 3. v dálce a trojskoku ), ze Svitav hostující vícebojařka Eliška Červená (22) a Klára Bartoškova (21), bodujících děvčat bylo celkem třináct. Další ze skvělých individuálních výkonů předvedla Pavla Kvasničková z AC Pardubice, jež vyhrála tři soutěže (stovku, dvoustovku a krátké překážky). Její družstvo bylo čtvrté. Boj o celkové prvenství bude v této skupině na konci srpna v Litomyšli velmi dramatický.

Ve skupině A měly jičínské týmy výhodu domácího prostředí. Muži tamního AC TJ obsadili ve vyrovnaném pořadí páté místo, ženám se vedlo lépe a obsadili druhou příčku za vítězným Turnovem.

KRAJSKÝ PŘEBOR

Druhé kolo společného přeboru Pardubicka a Královéhradecka v Chrudimi si opět podmanili domácí atleti (246 bodů!) s obrovským náskokem před Poličkou, mezi ženami kralovaly atletky ze Svitav.