Titul mistrů České republiky v motoskijöringu obhájili bratři Patrik a Miroslav Šrolerové z SMK Klášterec nad Orlicí.

Rozhodnout se mělo ve finálovém podniku „Orion-Shiva KTM Cupu 2018“ na trati U hradu v Dobřanech v Orlických horách, ale nakonec to bylo všechno jinak. Proč? Pořadatelům se přihlásilo do závodu MČR celkem osmnáct dvojic. Jezdci absolvovali trénink, při následné rozpravě měli připomínky k trati. Hlavně se obávali o své lyžaře, protože se z trati uvolňovaly kameny. Po hlasování jezdců byl tak závod, poprvé za dvacetiletou historii MČR v motoskijöringu, zrušen. A tak konečné pořadí tvořily dva závody v Horním Městě a v Rudníku.

Mistrovský titul tak obhájili bratři Patrik a Miroslav Šrolerové z SMK Klášterec nad Orlicí. Za nimi skončili se ztrátou šesti bodů Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým a Roman Mňuk se Zdeňkem Langerem.

Jako „skokané roku“ byli pro rok 2018 vyhodnoceni František Kylar s Tadeášem Majvaldem a jako nejlepší pořadatelé pak Horní Město, Rudník a Dobřany v Orlických horách. Byla škoda, že letošnímu seriálu příliš nepřálo počasí, protože tři závody musely být odvolány.

Závěrečného závodu Orlického poháru v motoskijöringu se v Dobřanech  zúčastnilo celkem třicet dvojic.Zdroj: Miroslav Jireček

Volný závod

Diváci však nebyli ochuzeni o závody, protože další seriál Orlický pohár pro nelicenční jezdce se jel. Pro jezdce MČR, kteří měli zájem, byl zorganizován volný závod. Do něho nastoupilo osm dvojic. Po třech kvalifikačních jízdách se jelo finále. V něm si nejlépe vedli Kylar s Majvaldem, když vedli od 2. kola až do cíle.

Pořadí Volného závodu: 1. František Kylar –Tadeáš Majvald (Orion Racing Team – AMK Letohrad – Husqvarna 510 4T) 5:37,91, 2. Vlastimil Strašík – Miroslav Chovanec (SMS motokrosu Morava – Honda 450 4T) 5:39,46, 3. Martin Černý – Pavel Rychtařík (Automotoklub v AČR Dobřany – Suzuki 450 4T) 5:47,92, 4. Zdeněk Vetešník – Jaroslav Procházka (SK Drak Dalečín z.s. – Gas Gas 300 2T) 5:51,05, 5. Pavel Křížek – Jan Kopecký (SMS motokrosu Pardubice – Honda 250 4T) 5:54,96, 6. Pavel Šmahel – Jan Kopecký (SMX Racing Team Rudník – KTM 350 4T) 6:21,56.

Orlický pohár

Do závěrečného závodu Orlického poháru se přihlásilo 30 dvojic. Závod se jel normálním způsobem s devíti kvalifikačními jízdami, které byly završeny jízdami finálovými B i A. Kvalifikaci vyhráli Hock s Bergerem před Popovyčem s Novotným, kteří byli v čele Orlického poháru. Finále A bylo dramatické. Na čele se objevili oba jezdci, kteří vyhráli kvalifikaci. Ale velký závod jeli rýmařovští Musil s Chovancem, kteří se dostali do čela. A když měli pád Popovyč s Novotným a později i Hock s Bergerem, jezdci z Rýmařova si už vítězství nenechali vzít. O další místa na stupních vítězů se bojovalo až do konce. Úspěšnější byli Jerie s Rolfem, pro které to bylo letos nejlepší umístění. Na stupně se ještě dostali Kavka se Sabotou.

Orlický pohár tak měl dramatické rozuzlení. I když Popovyčovi s Novotným nevyšel dobřanský závod, bodový náskok na ostatní jim stačil na celkové vítězství v seriálu. Chvíli to vypadalo, že jejich zaváhání využijí Kavka se Sabotou, ale o pouhé dva body byli klášterečtí jezdci a vítězové Orlického poháru 2015 nakonec na druhé pozici. Díky vítězství v Dobřanech se na třetí pozici posunuli rýmařovští Musil s Chovancem.

Konečné pořadí Orlického poháru: 1. Jurij Popovyč – Ladislav Novotný (Hnátnice – KTM 250 2T) 48, 2. Jiří Kavka – Pavel Sabota (SMK Klášterec n. O. v AČR – Honda 500 2T) 46, 3. Oldřich Musil – David Chovanec (Rýmařov – Honda 450 4T) 41, 4. Luboš Polišenský – Pavel Doubek (Retox Racing – KTM 300 2T) 36, 5. Marcel Hock – Jonáš Berger (Jablonné nad Orlicí – Suzuki 450 4T) 33, 6. Martin Kaller – Vlastimil Král (AMK Medlov – Kawasaki 450 4T) 33.   (dr, jv)