V ruském Soči se konalo premiérové mistrovství Evropy stolních tenistů do 21 let. Turnaj, na který bylo pozváno nejlepších 56 hráčů a stejný počet hráček této věkové kategorie podle redukovaného evropského žebříčku. V české výpravě tří juniorů a tří juniorek byly dvě hráčky extraligového áčka SK Dobré Kristýna Štefcová a Zdena Blašková.

SUVERÉNNÍ JÍZDA DOBERSKÉ HRÁČKY

Suverénním způsobem si počínala teprve patnáctiletá Zdena Blašková, která všechny tři zápasy úvodní fáze zvládla a do fáze druhé postoupila z prvního místa ve skupině. Kristýna Štefcová jednou klopýtla, ale i tak se mohly radovat z postupu.

Zdena Blašková, která je v redukovaném žebříčku účastnic šampionátu na 26. místě porazila ve 2. stupni ve své skupině nejprve patnáctou hráčku turnajového žebříčku Trosmanovou z Izraele, pak dokonce turnajovou jedenáctku Bělorusku Trigolosovou. O vítězství ve skupině si to rozdala s turnajovou osmnáctkou Lungovou z Belgie. Po vyrovnaném boji česká hráčka vyhrála 4:3. Zajistila si tak nasazení do závěrečné fáze turnaje, která už se hraje k.o. systémem. Kristýna Štefcová prohrála s turnajovou devítkou Ruskou Tailakovovou a Italkou Mosconiovou, na závěr si připsala vítězství nad Běloruskou Patseyevovou. Skončila ve skupině třetí, což na postup nestačilo.

Dobře naladěná loňská kadetka Zdena Blašková následně pokračovala ve své parádní jízdě a porazila v prvním kole hlavní soutěže ve dvouhře Slovenku Natalii Kukulkovou 4:0.

TĚSNÁ PROHRA S MISTRYNÍ EVROPY

V boji o postup do semifinále, a tedy v boji o medaili, ji čekala třetí nasazená hráčka turnaje Němka Chantal Mantzová. Blašková měla skvělý vstup do zápasu, vyhrála první dva sety, a přestože její soupeřka srovnala, pátou sadu opět vyhrála mladá česká reprezentantka. Rozhodnout nakonec musela až závěrečná sada, v níž nevyužila Zdena Blašková jeden mečbol a nakonec prohrála.

„Tenhle zápas mě opravdu moc mrzí. Hrála jsem všechno, první i druhý stupeň, dále pak výhra v první kole, a pak vyrovnaný zápas s tak vynikající hráčkou. Je to škoda, ale beru to jen pozitivně. Hrála jsem fakt dobře, za což jsem dost ráda. Lidi mi fandili, tady v Soči nebo doma přes počítač. Za to taky děkuji, plno lidí mi psalo zprávy, že mi drží palce, takže to mi samozřejmě pomohlo," popsala své pocity.

Přiznala, že v rozhodujícím setu za stavu 7:9 už ani nedoufala, že by mohla vyrovnat. „Soupeřka měla servis, ale nějak to pokazila a najednou bylo 9:9. Pak jsem dokonce měla mečbol, jenže jsem míček z bekhendu vyhodila o pásku ven. Je to škoda, nebyla jsem horší hráčkou, bylo to absolutně vyrovnané utkání. Vlastně jsem tuhle prohru ani neobrečela, protože postoupit na tomhle turnaji mezi osm, to je vynikající úspěch," dodala. Tato soupeřka se nakonec stala mistryní Evropy!

K FINÁLE ČTYŘHRY CHYBĚL JEDEN KROK

Nejmladší členka české reprezentace Zdena Blašková se společně s ruskou spoluhráčkou Jekaterinou Gusevovou vynahradila ve čtyřhře. Rusko-česká dvojice se probojovala až do semifinále, kde nestačila na silný rumunský pár Adina Diaconuová – Andreea Dragomanová a skončila na bronzovém stupínku.

„Máme z medaile obě obrovskou radost. Rumunky byly nad naše síly. Je to ale rozhodně víc, než jsem čekala, vždyť jsme spolu hrály úplně poprvé v životě. Jsem ráda, že jsem si zahrála s vynikající hráčkou a bezvadnou holkou," řekla po semifinálové prohře Zdena Blašková.

Zdenu Blaškovou spolu s dalšími hráčkami extraligového týmu SK Dobré mohou fanoušci stolního tenisu vidět a podpořit v důležitých domácích utkáních již zítra – v sobotu 11. února. Od 10 hodin „fialky" nastoupí proti SKST Vlašim a od 17 hodin proti Sokolu Praha Nusle.

(dr, jr)