Závod Excelent Soldiers začíná dnes již popáté. Ubrání Češi své pohraničí před statečnými nálety jezdců z celého světa? Všechny zúčastněné na místě čeká startovní pole nejlepších freeskierů pocházejících z deseti zemí od USA přes Česko až po Nový Zéland. Létat se bude na největším skoku, jaký kdy Evropa viděla. Jako bonus se připravuje večerní týmový závod. Chybět nebudou ani koncerty a divočina od Jägermeisteru!

V areálu Marta II vyroste 10 metrů vysoká pevnost se střechou delší než 25 metrů. Program Excelent Soldiers odstartují už tréninky tento čtvrtek, kdy první odvážlivci vyzvou tento kolos na souboj. O něco více pozornosti však určitě přitáhne večerní slavnostní zahájení, po kterém následuje Red Bull Silent Disco. Žádné reprobedny, pouze sluchátka, která obdržíte u vchodu do tradičně klubově pojatého párty stanu.
Zítra je na programu kvalifikace, při níž se přes pevnost už naostro proletí nejlepší čeští freeskieři, kteří vyzvou na souboj zbytek světa. Kolik z nich projde krutou kvalifikační řežbou do sobotního finále? Konkurence bude veliká a míst pouze šestnáct.

Tím však páteční program nekončí. Na večer je totiž nachystán netradiční týmový závod, kdy na skok vyrazí tři jezdci za sebou. Právě jeho velikost dovolí, aby byli všichni tři ve vzduchu v jeden okamžik. O vítězném týmu nebude rozhodovat pouze obtížnost triků, ale celková kompozice a kreativita.
Ihned po skončení večerního závodu přichází na řadu vyhlášení výsledků kvalifikace a rozdělení jezdců do vyřazovacích bojů. A protože je celý line-up Excelent Soldiers tajný, nikdy nevíte, kdy vystoupí headliner. Proto byste neměli chybět přímo u bojiště na párty, kterou ovládne ledově namražený Jägermeister. DJ's vás pak nenechají vydechnout do pozdních hodin.

Sobota 7. března bude dnem velkého finále. Po odpoledních trénincích vše vypukne okolo šesté hodiny večerní, kdy se první dvojice vydá na zteč obrovského bunkru. Nejprve se freeskieři pokusí zdolat sněhovou masu stylovým trikem, tedy s omezením rotace do 720 stupňů. Druhý skok už bude libovolný, a pokud ten nerozhodne, přijde na řadu skok třetí, opět libovolný, rotace však musí být jiná než v předchozích dvou skocích. Stejný model se bude opakovat i v semifinále. Odtud postoupí čtyři nejlepší do absolutního finále.

Tam dostanou jezdci možnost netaktizovat a odpálit svůj arsenál. Ani pád totiž neznamená konec nadějí: celkem šest skoků, z toho tři nejlepší se počítají.
Vyhlášení vítěze přímo na svahu není zdaleka koncem celého programu.

V hlavní roli se totiž ocitne ohromný párty stan a ještě větší after párty, kde budete mít možnost se se všemi jezdci potkat na baru. Anebo to pořádně rozjet za zvuku desek předních DJ's, kteří letos zůstávají – jak už jsme předeslali – v utajení. Na víkend si tedy nic neplánujte a vydejte se do Orlických hor. Když se tam chystají nejlepší jezdci ze všech koutů planety, můžete počítat s tím, že to má fakt svůj důvod.
Víc o akci najdete na www.excelentsoldiers.cz.

(pe, six)