Dvanáct vybraných vytrvalců běhalo po chodbách budovy. Během 238 okruhů museli zdolat více než čtrnáct tisíc schodů.

 

Poprvé v republice

Maraton se na různých místěch světa už běžel na nejpodivnějších místech: např. v letadle, v hlubinném dole, na palubě zaoceánské lodi, dokonce na oběžné dráze. Tam na rotujícím tréninkovém pásu ve vesmírné stanici.

Na světě se běhalo po chodbách různých budov, v Česku dosud nikoliv. Inspirován zahraničím, uspořádal kladenský Maraton klub jako první v České republice maraton po chodbách budovy Středního odborného učiliště v Kladně-Dubí s názvem TT maraton.

Kilometrové převýšení

Rozmanitost a zároveň náročnost výjimečného závodu zvýšily schody. Na běžce čekalo v každém z 238 okruhů 32 schodů směrem vzhůru a 28 dolů. Celkem tedy vytrvalci museli zdolat čtrnáct tisíc 280 schodů. Součet výškového převýšení činil 1142 metrů.

Úzké schodiště i chodby nedovolily účastnit většího počtu běžců. Na start se postavilo dvanáct maratónců, mezi něž byli vybráni i dva zkušení vytrvalci z Rychnovska.

Závod měl vše, co má klasický maraton mít. Výborný servis občerstvovací stanice a diváky téměř na každém rohu. Čipové měření, pro jednoduchou evidenci uběhnutých kol a zároveň kilometrů.

Na průběh maratonu dozírali členové agentury Dobrý den kvůli zápisu do české knihy rekordů.

Vytvořili antirekordy

Zdolávání schodišť, ale i ostré zatáčky ubíraly drahocenné vteřiny, takže ani vítěz Michal Pinker z Kladna nedokázal pokořit hranici čtyř hodin. Na druhém místě doběhl Vlastimi Dvořáček a těsně pod stupni vítězů skončil Jan Ondruš.

„Oba jsme dosáhli maratonských antirekordů. To znamená vlastních nejhorších časů,“ usmíval se Vlastimil Dvořáček startující v barvách svého sponzora Orsilu Častolovice. „Čas však v tomto unikátním závodě vůbec nebyl důležitý. Podstatné je, že jsme nechyběli u nezapomenutelného, možná nejtěžšího ale především velice zábavného závodu v kruhu stejně naladěných lidí. Jen v tak těžkém závodě běžec pocítí na vlastní kůži, že v mnoha životních situacích můžete ve snaze udělat dojem předstírat, jen v maratonu to je nemožné,“ uvedl Dvořáček.


Konečné pořadí TT maratonu: 1. Pinkner Michal (Maraton klub Kladno) 4:07,49 hod., 2. Dvořáček Vlastimil (Orsil Častolovice) 4:21,25, 3. Syblík Petr (Praha) 4:36,18, 4. Ondruš Jan (SK Týniště nad Orlicí) 4:44,33, 5. Kumsta Zdeněk (AC Mladá Boleslav) 5:03, 56, 6. Tůma František (Maraton klub Kladno) 5:08,49.