Spartak Rychnov n. K. zvítězil v obou duelech. O postup do finále změří o víkendu síly s týmem z České Třebové

V obou utkáních prvního kola vyřazovacích bojů se Rychnovští museli obejít bez důležitých pivotů Dusílka a Berana a rozehrávače Mantlíka. V jednom zápase chyběli Folk a Šorna. V souboji vítěze a osmého celku po základní části tým z Přelouče doplatil na absenci podkošových hráčů. Handicap nemohli zachránit ani výborní hráči na pozicích křídel Sojka a Miřejovský, kteří jsou skvělými střelci z dálky. Přeloučtí „hodně sází“ na rychlé protiútoky, s čímž si však Spartak poradil.

1. utkání Přelouč – Rychnov 82:96

Rychnov v obou letošních vzájemných zápasech v základní části zvítězil. Poprvé to ale bylo velké drama až do úplného konce. Hosté se podobného průběhu chtěli vyvarovat a rozhodnout sérii již v úvodním utkání. Play off se hraje na dva utkání a pokus každé mužstvo vyhraje jednou, rozhoduje součet vstřelených bodů z obou utkání.

Rychnovští vlétli do utkání jako vítr. V úvodní čtvrtině soupeře doslova válcovali. Vyhráli ji 32:12. Nebýt Miřejovského a jeho osmi bodů, dopadli by domácí ještě hůř. Spartak se prezentoval tuhou obranou, rychlými protiútoky, dobrou střelbou z pod koše i z dálky.

Dvacetibodový náskok hosty ukolébal a domácí toho využili. Během tří minut snížili manko na polovinu. Další snižování ale rychnovský tým nepovolil.
Dvanáctibodový rozdíl z poločasu byl hostům málo a tak rázně vykročili za svým cílem – rozhodnout čtvrtfinálovou sérii už v úvodním klání. Během pěti minut třetí čtvrtiny nastříleli soupeři nevídaných pětadvacet bodů, přičemž sami obdrželi pouhé čtyři. Výjimečná pětiminutovka byla pro zápas rozhodující.

Hosté předváděli nesobecký týmový výkon s přesnou střelbou a množstvím rychlých protiútoků. Vše podporovala pozorná obrana. Ve chvíli, kdy měli hosté k dobru 35 bodů, přišla opětovná ztráta koncentrace. Množství nevynucených chyb, ztracených míčů a špatná střelba se opět podepsaly na snížení náskok hostů. Ten byl ale tak obrovský, že ho za zbývajících patnáct minut hry Přelouč nemohla dohnat.

Hosté sice na palubovce Přelouče uspěli, ale nesplnili cíl rozhodnout čtvrtfinálovou sérii už v úvodním duelu. Patnáctibodový náskok byl sice velmi slibný, ale naděje Přelouče stále žila.

Sokol Přelouč - BC Spartak Rychnov n. K. 82:96 (12:31, 33:45, 52:74). Body: Ondra Hemr 16, Paštika 15, Pražák 14, Zábraha 13, Vítek Hemr 10, Sommer 6, Koplík 5, Šorna 5, Pantůček 5, Čermák 5, Jakub Hemr 2 - Miřejovský 23, Válek 14, Konvalina 12, Sojka 10. Rozhodčí: Stibor, Brejcha. Trestné hody: 25/19 - 18/14. Trojky: 7:6. Fauly: 18:20.

 

2. utkání Rychnov - Přelouč 97:76

Domácí se s rolí favorita dokázali v úvodu druhého utkání před slušně zaplněným hledištěm dobře vypořádat. Soustředěným vstupem do zápasu (během tří minut série 8:0) naznačil, že v žádném případě nechce kalkulovat s náskokem z předchozího střetnutí. Tradičně bodově bohatou první čtvrtinu domácí vyhráli 27:17.

Také vstup do druhé části se Rychnovu povedl. Poté se ale zdálo, že si domácí hráči spočítali celkový bodový rozdíl (v té chvíli činil téměř 30 bodů) a stejně jako v předchozím dni polevili v nasazení. Přelouč bleskově snížila o deset bodů a přiblížila se na dostřel. Vyrovnaná hra pokračovala až do konce prvního poločasu. Přelouči k dohnání manka nechtěně pomohli domácí hráči, když ztráceli jeden míč za druhým. Domácí hráči také nedokázali využít podkošové převahy a zbytečně nepřesně stříleli z dálky.

Nevýrazný výkon v podání hráčů Spartaku pokračoval i po přestávce a Přelouč dokonce dokázala vyrovnat na 49:49. Pak se ale probudili rychnovští trojkaři a třemi úspěšnými pokusy z dálky v rozmezí čtyř minut opět soupeři odskočili.

Závěrečný díl utkání se Přeloučští nevzdávali a zlobili domácí téměř až do konce. Ještě tři minuty před koncem vedl Rychnov pouze o osm bodů. Pak ale definitivně zlomil odpor hostů třinácti body v posledních dvou minutách. Domácím v závěrečné části velmi pomohly zkušenosti a body Jirky Paštiky, který v poslední desetiminutovce zaznamenal patnáct bodů.

BC Spartak Rychnov n. K. - Sokol Přelouč 97:76 (27:17, 47:42, 68:55). Body: Paštika 26, Zábraha 15, Pražák 10, Jakub Hemr 10, Koplík 9, Ondra Hemr 7, Čermák 5, Vítek Hemr 4, Folk po 4, Pantůček 3, Sommer 2, Zdeňka 2 - Konvalina 19, Sojka 18, Miřejovský 12. Rozhodčí: Brejcha, Stibor. Trestné hody: 30/18 - 34/25. Trojky: 11:6. Fauly: 25:24.

Tým Rychnova povinně postoupil přes první kolo play off, ale rozhodně to nebylo tak jednoduché, jak se předpokládalo. Hráči Spartaku se nedokázali koncentrovat po celý zápas a to se jim může v semifinálové sérii proti České Třebové snadno vymstít. Velmi pohledné pasáže hry střídaly slabší chvilky.

Další čtvrtfinálové výsledky: Hradec Králové – Chrudim 63:89 a 51:89, postupuje Chrudim, Česká Třebová - Vysoké Mýto 101:78 a 74:65, postupuje Č.Třebová, Hořice – Choceň 76:74 a 74:60, postupují Hořice.

Semifinálové dvojice: Hořice – Chrudim a Česká Třebová - Rychnov n. K.

Rychnov sehraje úvodní zápas v sobotu v České Třebové. Odveta se hraje v neděli od 10 hodin v hale Romana Šebrleho v Rychnově n. K.